LogoGlasperlenspielSinfonie

ERPClassic

LogoToyotaLandscape

KultuuariNaoRaamat


Records available

CD canto:). Hortus Musicus

DVD In the Mystical Land of Kaydara. Peeter Vähi

DVD Coppélia. A ballet by Léo Delibes

CD-series Great Maestros. Beethoven, Brahms. Kalle Randalu, Estonian National Symphony Orchestra, Neeme Järvi

CD Quarter of a Century with Friends. Arsis, Rémi Boucher, Oliver Kuusik, Rauno Elp

Super Audio CD Maria Magdalena. Sevara Nazarkhan, Riga Dom Cathedral Boys Choir, State Choir Latvija, Latvian National Symphony Orchestra

CD Jerusalem. Hortus Musicus

LP Contra aut pro? Toomas Velmet, Neeme Järvi, Estonian National Symphony Orchestra, Arvo Pärt

CD The Soul of Fire. Age Juurikas

KLAASPÄRLIMÄNG 2019GlasperlenspielLogoNew
Kunstiline juht − Peeter Vähi
11−16 juuli, Tartu

“Peame klassikalist muusikat oma kultuuri ekstraktiks ja tuumaks, kuna ta on selle kõige selgem ja iseloomulikum ilming ning väljendus. Selle muusika näol on tegemist antiigi ja kristluse pärandiga, rõõmsa ja vapra vagaduse vaimuga, ületamatu rüütelliku moraaliga.” (H. Hesse. Klaaspärlimäng)


 

Programm

ElinaNechayeva● N 11 juuli kell 19, Jaani kirik (Jaani t 5)
Selvadore Rähni (klarnet, Island), Elina Nechayeva (koloratuursopran), Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Andres Mustonen
Mozart, Mozart-Adam, Vähi

Selvadore Rähni on eesti päritolu klarnetimängija, kes on saavutanud laialdase rahvusvahelise tunnustuse. Ta oli pikki aastaid Jaapanis Kyoto Sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeister ning solist.
“... ta oli Kyoto Sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeister ja mina olin orkestri peadirigent... Tema musikaalsus lähtub sügavast tundlikkusest − see on omadus, mis on äärmiselt vajalik klassikalisele klarnetimängijale. Rähni oli kindlasti selle orkestri kõige väljapaistvam solist ja ma võisin imetleda tema mängu kui dirigeerisin Mozarti klarnetikontserti tema soleerimisel. Rähni fraseerimine on alati loomulik ja graatsiline, millele lisandub tooni ilu ning kõlavõimaluste rohkus.” (Uwe Mund)
Rähni õppis klarnetit Eesti Muusika- ja teatriakadeemias Rein Karini ja Vahur Vurmi juhendamisel. Aastatel 1991−1997 õppis ta Karlsruhe Muusikakõrgkoolis Wolfgang Meyeri käe all. Samuti on ta täiendanud end prof Alain Damiensi juures Pariisis.
Rähni on läbi viinud meistriklasse Jaapanis, Saksamaal, Hispaanias ja Eestis. HaftCraft
R 12 juuli kell 19, Jaani kirik
Ansambel HaftCraft (Belgia)
VARIATSIOONID PÄRSIA TEEMAL
Radman, Kashani, Taremi, Westerlinck, Vähi (esiettekanne), Mofakham, Osqueezadeh

Fagott ei saa populaarsuselt võistelda enamike teiste sümfooniaorkestri pillidega, seda isegi mitte XXI sakandil. Belgia Rahvusliku Sümfooniaorkestri solistid Bert Helsen ja Filip Neyens otsustasid kokku panna ansambli, kus oleks juhtiv roll just neil pillidel ning kus oleks võimalik demonstreerida fagoti ja kontrafagoti erinevaid kõlavärve ja vägevust. Ansambel HaftCraft alustas aastal 2014 erinevates septetina, mis moodustus fagotist, kontrafagotist ja keelpillikvintetist (samuti Belgia Rahvusorkestri liikmed). HaftCraft on alates aastast 2014 andnud kontserte Belgia, Hollandi, Hiina, Iraani... prestiižsetes kontserdisaalides. Programmis “Variatsioonid Pärsia teemal” on ühendunud Iraani traditsiooniline ja Lääne klassikaline muusika. Selles moodustavad muusikalise koe sopran, fagott ja keelpillikvartett.


JochenFassbender● R 12 juuli kell 22, Jaani kirik
KLANGKUNST / KÕLAKUNST
Jochen Fassbender (multiinstrumentalist, Saksamaa)
player Klangkunst. Jochen Fassbender, fragm, 3 min 22 sec, mp3, 320 Kbps

Der Klang hat heute eine zentrale Wichtigkeit... heute in der Musik von Bach immer wieder gerne die Instrumente ausgetauscht werden, Orgelpartituren von Jazzsängern wie den Swingle Singers gesungen oder die Brandenburgischen Konzerte auf dem Synthesizer gespielt werden.


       


L 13 juuli kell 19, Jaani kirik
Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Andres Mustonen
Penderecki, Lutosławski, Bacewicz, Bałenkowski, Pärt, Sumera, Vähi

GlasperlenspielSinfoniettaKristjanJarviTMWKlaaspärlimäng Sinfonietta veendumuse kohaselt on sajandite tagant pärit muusika elav ja rõõmutoov tänaseski päevas ning stiilist sõltumata suudab see värskendada vaimu, soojendada hinge ja kinkida meelelist naudingut.
Algselt Mozarti muusika esitamiseks kokku kutsutud orkestri repertuaari kuuluvad täna lisaks klassikalistele meistriteostele ka crossover-projektid. Muusika, mida mängitakse, on pärit mitmest sajandist, ulatudes Bachist Piazzollani.
Klaaspärlimäng Sinfonietta on esinenud esimese eesti orkestrina maailma mainekamatel lavadel − Kaunite Kunstide Palee (BOZAR) Henry Le Boeufi saal Brüsselis ja Concertgebouw suur saal Amsterdamis, esinetud on ka Kölni Filharmoonia ning Peterburi Filharmoonia suurtes saalides. Klaaspärlimäng Sinfonietta on käinud kontserdireisidel Šveitsis, Austrias, Itaalias, Saksamaal, Soomes, Kreekas, Venemaal, Lätis, Leedus, Brasiilias, Tšiilis, Argentiinas, Uruguais, Peruus, Türgis, Iraanis, ning osalenud rahvusvahelistel festivalidel nagu Ars Musica Brüsselis, Festival Pianistico Internazionale di Brescia e Bergamo, Mittelfest, En Attendant Rossini ja Emilia Romagna Itaalias, Oleg Kagani nimeline festival Kreuth am Tegernsees Saksamaal, Ülestõusmispühade festival Peterburis, Iitti muusikapäevad Soomes, festival Artissimo! Lätis ning Klaipėda Muusikaline Kevad Leedus. 
Koduses Eestis on Klaaspärlimäng Sinfonietta lisaks MustonenFestile ja Klaaspärlimängule osalenud Tallinn Music Weekil, Suure-Jaani muusikapäevadel, Tallinna Orelifestivalil, Haapsalu muusikapäevadel...HeigoRosin● 
L 13 juuli kell 22, Jaani kirik
SÕDALASE TEE
Heigo Rosin (löökpillid) ja löökpilliansambel
Taira, Xenakis, Fowler, Eespere

 

 

 

 

 

 

 

 

 


● P 14 juuli kell 12 Kaarsild, kell 12.30 Raekoja plats (tasuta)
TARTU TOP TEN


Keiko● P 14 juuli kell 19, Jaani kirik
JOHN CAGE VERSUS KOMITAS
Keiko Shichijo (klaver, Jaapan)
Komitas, John Cage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

● P 14 juuli kell 19, Tallinn
Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Andres Mustonen
Poola ja eesti muusika

AndresMustonen VPetrikasAndres Mustonen on lõpetanud professor Endel Lippuse viiuliklassi Eesti Muusikaakadeemias. Ta on täiendanud end varase muusika alal Austrias ja Hollandis. Vanamuusika asjatundjana on ta pidanud loenguid ja juhendanud meistrikursusi nii Eestis kui ka välismaal.
Dirigendina on Mustonen seisnud mitmete tunnustatud orkestrite ja kooride ees. Ta on juhatanud kammerorkestrit Sinfonietta Riga, Tšaikovski nimelist Moskva Raadio Suurt Sümfooniaorkestrit, Moskva Riikliku Akadeemilist Sümfooniaorkestrit, Moskva Filharmooniaorkestrit ja Peterburi Filharmooniaorkestrit, pkaajaline koostöö seob teda Leedu ja Läti Rahvusorkestri, Soome ja Rootsi suuremate linnaorkestrite, Helsingi Linnaorkestri, Soome Raadio Orkestri, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja Rahvusooper Estoniaga.
Andres Mustoneni repertuaar nii dirigendi kui sooloviiuldajana ulatub barokist tänapäeva muusikani. Eriliselt tähtsaks peab ta vaimulikke suurteoseid sellistelt heliloojatelt nagu Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Anton Bruckner, Heinrich Schütz, Georg Philipp Telemann ja Dmitri Šostakovitš. Tänu Mustonenile on Eestis esmakordselt kõlanud mitmed Krzysztof Penderecki, Gija Kantšeli, Tōru Takemitsu, Sofia Gubaidulina, Vladimir Martõnovi ja Valentin Silvestrovi teosed. Tal on tihedad loomingulised kontaktid Arvo Pärdi, Galina Grigorjeva, Peeter Vähi ja teiste heliloojatega.
Oma tegevusega on Mustonen avardanud Eesti muusikaelu ja olnud eeskujuks paljude vanamuusika-ansamblite tekkele. Ta on algatanud kontserdisarju ning pannud aluse rahvusvahelisele MustonenFestile.

 

DuoKayserTsiavos● P 14 juuli kell 22, Jaani kirik
Deborah Kayser (sopran) & Nick Tsiavos (kontrabass, Austraalia)

 

 

 

 

 

 

 
Svetilen● E 15 juuli kell 19, Jaani kirik
Ansambel Svetilen (Venemaa)

player Svetilen. Po-Nad Rusyu, fragment; 1 min 44 sek, mp3, 208 Kbps


● T 16 juuli kell 19, Jaani kirik
黄蒙拉 / Mengla Huang (viiul, Hiina) & Age Juurikas (klaver)
Piazzolla, Tan Dun

 

 

 

 


Johannese passioon

Klaaspärlimäng esitleb:
● P 14 aprill kell 17, Tallinna Kaarli kirik (Toompuiestee 4, Tallinn)
Palmipuudepüha kontsert
Johann Sebastian Bach − JOHANNESE PASSIOON, BWV 245
Anto Õnnis (Evangelist, tenor), Jaanika Kuusik (sopran), Annely Leinberg (alt), Tõnis Kaumann (bariton), Alvar Tiisler (bass), Tallinna Poistekoor (koormeister Lydia Rahula), Collegium Musicale (koormeister Endrik Üksvärav), Arsise kellade ansamblid (kunstiline juht Aivar Mäe), Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Andres Mustonen. Lisaks 214-liikmeline koraalikoor, milles ühendavad oma jõud mitmed koorid (EELK Misjonikoor, Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoor, Rotary Klubi Segakoor, Kammerkoor Crede, Türi Kammernaiskoor, Flora Kammerkoor, Naiskoor Meelika, Haljala Laulukoor, Lihula Meeskoor, Tabasalu Kammerkoor).

JeesusBachi kahest passioonist varasem, Johanesse passioon on kirjutatud tema teisel aastal Leipzigis, 1724. Värske Tooma kiriku kantorina ning seeläbi ka Leipzigi nelja linnakiriku muusikadirektorina tundis Bach ilmselt vajadust end uues ametis tõestada – polnud ta ju kaugeltki esimene valik sellele kohale. Kinnitavas protokollis on apellatsioonikohtunik Abraham Christoph Platz lausa kirjutanud: “... et nüüd pole võimalik parimaid saada, tuleb võtta keskpärane ...” Johanesse passioon osutus piisavaks tõestuseks, Bachi seni loodud teoste hulgas oli see kõige ulatuslikum.
Bachi nekroloogi põhjal on teada, et ta kirjutas viis passiooni, ent neist tervikuna säilinud on vaid kaks: Johannese ja Matteuse. Võib-olla seetõttu on need suurteosed paratamatult võrdluses. Robert Schumann, kes 1851. aastal ise teost juhatas, kirjeldas seda “julgema, jõulisema ja poeetilisema” teosena võrreldes Matteuse passiooniga. Sageli iseloomustatakse Johannese passiooni ka realistlikuma, kiirematempolisena ja dramaatilisema teosena. Ehkki Bach ei kirjutanud ühtegi ooperit, võib Johannese passiooni sellele kõige lähedasemaks pidada.
Teos on komponeeritud väikesele solistide ansamblile, neljahäälsele koorile, keelpillidele ja basso continuole ning flöötide ja oboede paaridele. Lisaks rikastavad kõlapilti veel lauto, viola d’amore ja viola da gamba. Ehkki libreto täpne autor on teadmata, on tõenäoline, et selleks oli Bach ise. Teksti tuumik pärineb Johannese evangeeliumi 18. ja 19. peatükist, seda täiendavad mõned lõigud Matteuse evangeeliumist ning Barthold Heinrich Brockese, Christian Weise ja Christian Heinrich Posteli varem kirjutatud luule. Johannese passiooni esiettekanne toimus helilooja juhatamisel suurel reedel, 7. aprillil 1724. aastal Leipzigi Nikolause kirikus.
Oma elu jooksul pöördus Bach korduvalt tagasi Johannese passiooni juurde, parandades ja täiendades orignaali kolmel korral: 1725, 1732 ja 1749. See tõendab asjaolu, kui oluliseks pidas Bach ise seda teost oma loomingus. Tänasel päeval esitatakse enim siiski algupärast, 1724. aasta versiooni.

player Bach. Johannese passioon, fragment; esitajad Tallinna Poistekoor, Voces Musicales, Klaaspärlimäng Sinfonietta ja dirigent Andres Mustonen; salvestatud 2018 Tallinnas; 3 min 35 sek, mp3, 320 Kbps


Mitmeid kontserte kantakse üle keskkonnas ERP Live. Kuula kontserte oma veebibrauseris või lae alla mobiilirakendus. Hoia ennast ülekannetega kursis vajutades “meeldib” ERP Live’i Facebook’i lehel.

 


Korraldajad:
Peeter Vähi − kunstiline juht
Taavet − kunstiline nõustaja
Tiina Jokinen − tegevdirektor
Kadri Kiis − produtsent, finantsjuht
Meeta Morozov − festivali kavaraamat, annotatsioonid
Mart Kivisild − kujundus
Olavi Sööt − logistika
Johannes Vähi − live streaming
Tarmo Tuvike − pressiesindaja, turundusjuht

Kui soovite saada uudiseid ja festivali programmi täiendusi umbes kaks korda aastas, palun klikkige siia.

Festivali arvustused meedias

Tänu: Tartu Linnavalitsus, Toyota Baltic AS, Urmas Klaas, Juhani Jaeger, Kaupo Kiis, Anne-Liise Kiis, Kristel Leppik, Priit Reiman, Assar Jõgar, vabatahtlikud abilised, Eesti Kooriühing, Kaie Tanner

Imagetext      Imagetext      LogoMinistryOfCultureNew     LogoVildeJaVine       

Klaaspärlimängu festivalidKlaaspärlimäng 2018Klaaspärlimäng 2017, Klaaspärlimäng 2016Klaaspärlimäng 2015Klaaspärlimäng 2014, Klaaspärlimäng 2013Klaaspärlimäng 2012Klaaspärlimäng 2011Klaaspärlimäng 2010Klaaspärlimäng 2009Klaaspärlimäng 2008Klaaspärlimäng 2007Klaaspärlimäng 2006Klaaspärlimäng 2005Arhiiv: Klaaspärlimäng 2003 & 2004

InEnglish