KANNEL-BAROQUE
May 27, 2020
RÄNNAK LÄBI VANA-VENE KIRIKULAULU
RÄNNAK LÄBI VANA-VENE KIRIKULAULU
May 27, 2020

Anna-Liisa Eller (kannel) & Hedi Viisma (kannel, Soome)
Byrd, Händel, Bach, Rameau…

Kannel on Eestis ja naabermaades rahvapillina tuntud juba pikki aegu. Kuid alates käesolevast sajandist on esile kerkimas uus kromaatilise kandle mängijate põlvkond, kes on oma hariduse või täiendhariduse saanud Soomes, Prantsusmaal, Saksamaal… Nende jaoks pole kannel rahvapill ega eksperimentaalne või koloriitne „lisand“ avangard-muusikas. Kannel seisab võrdväärsena kõrvuti klaveri, klavessiini, oreli, harfi või mis tahes muu klassikalises muusikas kasutatava pilliga. Barokkmuusika alal on esile kerkinud kaks vaieldamatut virtuoosi: Anna-Liisa Eller ja Hedi Viisma, kellest viimane on siinmail ehk vähem tuntud, kuna ei ela Eestis. Mõistagi ei kirjutanud XVII-XVIII sajandi heliloojad muusikat kandlele, Anna-Liisa Eller ja Hedi Viisma esitavad peamiselt klavessiinile ja lautole loodud muusikat, olles selle vajadusel adapteerinud kandle tehnilistele võimalustele.
Kuigi oleme programmi pealkirjastanud Kandle-barokk, sisaldab see muusikat ka veidi varasemast perioodist, XVI sajandist, näiteks kaks pala  Francesco Canova da Milano lautokogumikust. Muide, Francesco Canova näol on tegemist väga põneva muusikuga. Nagu nimelisandist võib välja lugeda, on ta küll pärit Milanost, kuid tema edasine elukäik on tihedalt seotud Vatikaniga. Nimelt oli ta paavst Leo X isiklik “õuemuusik”, oli seotud ka paavstide Hadrianus VI, Clemens VII, Paulus III ning kardinal Ippolito de’Mediciga. Kaasaegsed kutsusid teda “il divino Francesco” (‘jumalik Francesco’).

   

Johann Sebastian Bach. Bourrée. Esitab Hedi Viisma, 1 min 11 sek, mp3, 320 Kbps

Anna-Liisa Eller on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrikraadiga cum laude ning täiendanud end Lyoni Kõrgemas Riiklikus Muusika ja Tantsu Konservatooriumis ja Trossingeni Muusikakõrgkoolis. Alates 2016. aasta sügisest jätkab ta õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris. Eller on osalenud arvukatel muusikafestivalidel ning saavutanud silmapaistvaid tulemusi mitmetel konkurssidel nii Eestis kui välismaal, sh esikohad rahvusvahelistel kandlekonkurssidel Vilniuses (2008) ja Helsingis (2011), millest viimasel pälvis ta ka Koistinen kantele eripreemia. 2020. aastal valmib tal sooloplaat koostöös plaadifrmaga Harmonia Mundi. Eller õpetab kannelt Georg Otsa nim Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Muusikakoolis. Elleri erihuviks on varajane ja kaasaegne muusika ning ta on osalenud solisti ja ansamblistina mitmete Eesti ja rahvusvaheliste varajase muusika ansamblite töös, sh Supersonus, Kapsberger, Oni Wytars, Vox Clamantis, Floridante, Rondellus jt.

Hedi Viisma on õppinud Georg Otsa nim Muusikakoolis ja Helsingi Sibeliuse Akadeemias, kus omandas 2006. aastal magistrikraadi. 2019. aasta kevadel kaitses ta doktorikraadi kromaatilise kandle suunal. Viisma on töötanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kandlelektorina ning õpetanud Sibeliuse Akadeemias kammermuusika ja ansambli erialade aineid. Hetkel elab ja tegutseb ta enamuse ajast Helsingis. Koos pillimeistrite ja heliloojatega on Viisma aktiivselt arendamas kandle mängutehnilisi võimalusi ning tema repertuaar on väga mitmekülgne, hõlmates muusikat erinevatest ajastutest ning stiilidest. Praegu mängib Viisma Soome pillimeistri Otto Koistiga koos arendatud 5-oktavilisel ja 61-keelsel kromaatilisel kandlel, mis eksisteerib siiani vaid ühes eksemplaris, kuid muutub loodetavasti tulevikus uueks professionaalsete kandlemängijate pärusmaaks.