Rektorid II / Põhja …

12/07/2021 19:00

Tartu Jaani kirik

Rektorid I / Tiivulised olendid
June 16, 2021
Maarja Missa
June 16, 2021

REKTORID II / PÕHJA …
Ivari Ilja (klaver)
Chopin, Tubin, Vähi (esiettekanne), Kõrvits

Tänavune Klaaspärlimäng esitleb kaht eesti pianismi suurkuju ning muusikahariduse võtmefiguuri: Peep Lassmanni soolokontserdile järgnev teine klaverimuusikale pühendatud kontsert toob publiku ette maailmaski hinnatud kontsertpianisti Ivari Ilja. Ilja tasemest annab tunnistust koostöö selliste lauljatega nagu Dmitri Hvorostovski, Irina Arhipova, Maria Gulegina ja Elena Zaremba, kontserdid Milano La Scalas, Londoni Wigmore Hallis, Moskva Suures Teatris, New Yorgi Carnegie Hallis, Viini Musikvereinis jpt mainekates saalides, soleerimine Moskva Sümfooniaorkestri, Põhjamaade Sümfooniaorkestri ja ERSO ees. Praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor on ka väga hinnatud pedagoog, kelle käe all on võrsunud mitmed nimekad eesti pianistid (Sten Lassmann, Mihkel Poll, Maksim Štšura jt). Ilja repertuaaris domineerib romantismiajastu muusika, millele viitab ka kontserdikavas esindatud Chopini looming. Sageli esitab ta eesti klaverimuusikat.
Kontserdi nimi tuleneb Tõnu Kõrvitsa teosest ja silmas on peetud ilmakaart. Esmaettekandele tulev Peeter Vähi teos “Purgatorio” (‘Puhastustuli’) on inspireeritud sel aastal 700. surmaaastapäeva tähistava Dante Alighieri „Jumaliku komöödia“ teisest osast.

   

Hvorostovskil ja Iljal on ilmselt üks “kunstniku veregrupp” … (Tiiu Levald, Teater. Muusika. Kino, 6 / 2008)
Ivari Ilja on üks vähestest meie interpreetidest, kelle puhul puhttehniline “raskusjõud” on sedavõrd võimsalt ületatud, et enamasti tekib mulje vee peal kõndimisest. (Evi Arujärv, Postimees, 12.11.99)


Suur tänu: Prof. Daniele Monticelli – itaalia keele ja Dante-teemaliste konsultatsioonide eest

Eesti Kultuurkapital
Tartu