STABAT MATER / MUSICA BALTICA & MEDITERRANEA

09/07/2023 19:00

Tartu Jaani kirik

VÕLUKEELED
May 12, 2023
KURIOOSUMID!
May 12, 2023

Klaaspärlimäng esitleb:
P 7. juuli 2023 kell 19
STABAT MATER / MUSICA BALTICA & MEDITERRANEA
Kajsa Dahlbäck (sopran, Soome), Helsinki Baroque
Dietrich Buxtehude, Johann Valentin Meder, Tomás Luis de Victoria, Cancionero de Uppsala

Soome sopran Kajsa Dahlbäck on kogenud vanamuusika, klassika ja ka nüüdisteoste esitaja. Ta on soleerinud paljude orkestrite ees, sh Helsingi Barokkorkester ja Soome Barokkorkester ning astunud üles sellistel festivalidel nagu Bolzano festival (Itaalia), Musica Antiqua (Brasiilia), Brezice festival (Sloveenia), Kirkko Soikoon! festival, Helsinki Festival ja Vantaa Baroque festival. Ta on pälvinud teise koha Kangasniemi laulukonkursil (2004) ning finaalikoha ja kaks eripreemiat Lappeenranta laulukonkursil (2008). Dahlbäcki repertuaar on lai, hõlmates nii Monteverdit, Bachi ja Händelit kui ka kaasaegsete heliloojate Kimmo Hakola ja Kaija Saariaho loomingut. 2015. aastal debüteeris ta Soome Rahvusooperis Monteverdi „Poppea kroonimises“. Tema lavarollide seas on ka Silvia (Haydni „Üksik saar“), Morgana (Händeli „Alcina“), Damon (Händeli „Acis ja Galatea“) ning Valencienne (Lehári „Lõbus lesk“).
2013. aastast on Dahlbäck vanamuusika festivali Vaasa Baroque kunstiline juht ja eestvedaja ning 2016. aastast juhib ta vanamuusikaansamblit Earthly Angels. Tema debüütalbumiks oli koos Argo ansambliga 2013. aastal üllitatud CD „Canta la serenissima“, mis pälvis kõrge rahvusvahelise tunnustuse. Ansambliga Earthly Angels on salvestatud kaks plaati: „Earthly Angels“ (2018), mille Soome raadio YLE valis aasta albumiks, ja „La Rêveuse“ (2021, Alba Records).
Kajsa Dahlbäck on lõpetanud kiitusega Sibeliuse Akadeemia kirikumuusika erialal (2005) ning kaitsnud samas doktorikraadi loovuurimuslikul suunal (2020). Tema olulisemate õpetajate seas on Susanna Eken, Tom Krause ja Emma Kirkby. 2022. aastal pälvis laulja Svenska Folkskolans Vänneri kultuuripreemia väljapaistva loomingulise tegevuse ja vanamuusika edendamise eest Soomes. 2023. aastal toetab tema tegevust TAIKE (The Arts Promotion Centre Finland). Dahlbäck õpetab klassikalist ja barokklaulu Novia rakendusülikoolis.


Suur tänu: Tartu Linnavalitsus, Urmas Klaas, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Toyota, Jaani kirik, Triin Käpp, Jana Raud, Juhani Jaeger, Kaupo Kiis, Kristel Leppik, Anne-Liise Kiis, Maara Parhomenko, vabatahtlikud

                                                Eesti Kultuurkapital