AEG TIKSUB

AEG TIKSUB

14/07/2019 19:00 -

Maarjamäe loss, Tallinn

KOMITAS AD CAGE
KOMITAS AD CAGE
June 28, 2019
SADA KUUD, KOLMANDIK IDA
SADA KUUD, KOLMANDIK IDA
June 28, 2019

Esinejad: Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Andres Mustonen
Kavas: Penderecki, Bacewicz, Bałenkowski, Szymanowski, Pärt, Sumera, Vähi, Rääts, Uusberg

AndresMustonen VPetrikas

Klaaspärlimäng Sinfonietta täidab festivali raames Maarjamäe lossi Eesti ja Poola heliloojate XX ja XXI sajandi loominguga. Kontserdi pealkiri on insipreeritud Poola helilooja Maciej Bałenkowski teosest “Time is ticking” (2015), mis pälvis auhinna “Sinfonietta per Sinfonietta” heliloomingu konkursil.

Andres Mustonen on lõpetanud professor Endel Lippuse viiuliklassi Eesti Muusikaakadeemias. Ta on täiendanud end varase muusika alal Austrias ja Hollandis. Vanamuusika asjatundjana on ta pidanud loenguid ja juhendanud meistrikursusi nii Eestis kui ka välismaal. vDirigendina on Mustonen seisnud mitmete tunnustatud orkestrite ja kooride ees. Ta on juhatanud kammerorkestrit Sinfonietta Riga, Tšaikovski nimelist Moskva Raadio Suurt Sümfooniaorkestrit, Moskva Riikliku Akadeemilist Sümfooniaorkestrit, Moskva Filharmooniaorkestrit ja Peterburi Filharmooniaorkestrit, pkaajaline koostöö seob teda Leedu ja Läti Rahvusorkestri, Soome ja Rootsi suuremate linnaorkestrite, Helsingi Linnaorkestri, Soome Raadio Orkestri, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja Rahvusooper Estoniaga. Andres Mustoneni repertuaar nii dirigendi kui sooloviiuldajana ulatub barokist tänapäeva muusikani. Eriliselt tähtsaks peab ta vaimulikke suurteoseid sellistelt heliloojatelt nagu Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Anton Bruckner, Heinrich Schütz, Georg Philipp Telemann ja Dmitri Šostakovitš. Tänu Mustonenile on Eestis esmakordselt kõlanud mitmed Krzysztof Penderecki, Gija Kantšeli, Tōru Takemitsu, Sofia Gubaidulina, Vladimir Martõnovi ja Valentin Silvestrovi teosed. Tal on tihedad loomingulised kontaktid Arvo Pärdi, Galina Grigorjeva, Peeter Vähi ja teiste heliloojatega. Oma tegevusega on Mustonen avardanud Eesti muusikaelu ja olnud eeskujuks paljude vanamuusika-ansamblite tekkele. Ta on algatanud kontserdisarju ning pannud aluse rahvusvahelisele MustonenFestile.

Kontsert on pühendatud Poola ja Eesti diplomaatiliste suhete loomise sajandale aastapäevale ning on osa projektist “With Polish music from the Baltic to the Atlantic”, mida veab Poola Heliloojate Liit.
Festivali toetab Poola Vabariigi Kultuuri- ja Rahvuspärandi Ministeerium.