BAROKK-FOLK-KUNST

16/07/2019 19:00

Tartu Jaani kirik

ÕHTUPALVUS
ÕHTUPALVUS
June 28, 2019
GLASPERLENSPIEL FESTIVAL 2020
GLASPERLENSPIEL FESTIVAL 2020
November 29, 2019

Esinejad: Vytautas Kiminius (birbynė) & Čiurlionis-kvartett (Leedu)
Kavas: Bach, Marcello, Crusell, Sibelius, Čiurlionis, Mikalauskas

VytautasKiminiusFestivali lõppkontserdil ristuvad ajastud, žanrid, valdkonnad ja erinevate rahvaste muusika − tegu on tõelise klaaspärlimänguga! Nimekas Čiurlionise kvartett avab ukse meile lähedase ja ometi üsna tundmatu Leedu muusikamaailma.. Leedu heliloojate teoste kõrval kõlavad kontserdil ka pärlid klassikalise muusika varamust Bachist Sibeliuseni. Kontserdi muudab eriliseks leedu rahvuspill birbynė, mis sarnaneb klarnetile ning on arenenud välja lihtsast karjuste pillist. Alates 19. sajandist on sellest saanud tõsiseltvõetav instrument, mida kasutatakse ansamblites ja klassikalise muusika esitamisel. Tartus soleerib pillil leedu tuntuim birbynė-mängija Vytautas Kiminius.

1968. aastal asutatud Čiurlionise kvartett on pälvinud tunnustust nii kodumaal kui ka rahvusvahelisel muusikaareenil. 2004. aastal sai kollektiiv teise koha rahvusvahelisel kammermuusika konkursil Saksamaal Schweinfurtis, 2005. aastal satuti rahvusvahelise publiku ja meedia huviorbiiti esinemisega Jaapanis EXPO-l 2005. Kvartett on andnud kontserte üle Euroopa Islandist Venemaani, samuti on esinetud Kanadas, USAs, Mehhikos, Jaapanis ja Hiinas. Kollektiiv on osalenud prestiižsetel festivalidel nagu Pražské Jaro, Berliner Festwochen, Festival van Vlaanderen, Schleswig-Holstein ja Europamusikale.

Vytautas Kiminius on esimene ja ainus rahvusvahelisel tasandil birbynė mängu õppiv ja esitlev leedu interpreet. Ta on lõpetanud Leedu Muusikaakadeemia oboemängijana ning hetkel jätkab internina Felice Dall’Abaco nimelises Verona Konservatooriumis. Kiminius on võitnud grand prix rahvusvahelisel intepreetide konkursil “Renaissance” Armeenias, on kolmekordne Jonas Švedase nimelise konkursi laureaat ning pälvinud I preemia rahvusvahelise ühingu “Menas ir švietimas XXI amžiuje” konkursil. 2015. aastal tutvustas Vytautas birbynėt tervele maailmale, mängides pilli Deutsche Welle ringhäälingus projekti “The Sound of Europe” raames. Kiminius on aktiivselt tegutsev muusik, kes otsib aina uusi võimalusi leedu rahvuspilli kasutusvõimaluste laiendamiseks, rakendades keerukaid ja kompleksseid mängutehnikaid ning edendades birbynė kasutust professionaalse muusika esitamisel.

Eriline tänu: Uus Kontsert