Tiigri saabumine Rotermanni
January 7, 2022
Kutse pulma… Figaro
February 8, 2022

Festival Klaaspärlimäng – avakontsert
N 7 juuli 2022 kell 19 Tartu Jaani kirik
KARJAPASUNA LUGU
Vytautas Kiminius (birbynė, Leedu), Klaaspärlimäng Sinfonietta, Priit Aimla trompetiduo, dirigent Andres Mustonen
Mendelssohn, Bruch, Paisible, Vähi (esiettekanne Eestis), Purcell

Vytautas Kiminius on üks kuulsamaid leedu rahvuspilli birbynė mängijaid ning esimene ja ainuke Leedu interpreet, kes õpib birbynė‘t väljaspool kodumaad, tutvustades seda unikaalset pilli klassikalise repertuaari abil mitmel pool maailmas. Ühe tähelepanuväärse etteastena võib siinjuures nimetada birbynė mängimist 2015. aastal Deutsche Welle projekti „The Sound of Europe“ otseülekandes. Esimese muusikalise kõrghariduse omandas Kiminius Stasys Šimkuse nimelises Klaipeda konservatooriumis, järgnesid õpingud Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias esmalt birbynė erialal (bakalaureusekraad 2014), seejärel magistrikraadid sümfooniaorkestri dirigeerimise erialal Juozas Domarkase käe all (2016) ning oboe erialal prof Robertas Beinarise klassis (2018). Edasine tee viis Kiminiuse internina Itaaliasse Verona Evaristo Felice Dall’abaco Konservatooriumisse, juhendajaks oboist Alessandro Baccini. Kiminius on võitnud grand prix rahvusvahelisel konkursil „Renaissance“ Armeenias, I preemia rahvusvahelise assotsiatsiooni „Menas ir švietimas XXI amžiuje“ konkursil ning on kolmekordne Jonas Švedase nim solistide konkursi laureaat. Leedu haridusminister on Kiminiust pärjanud diplomiga loominguliste ideede ning nende rakendamise eest Leedu laulupeo „Tu mums viena“ korraldamisel, samuti on Leedu president tunnustanud interpreedi rahvusvahelist tööd diplomiga (2013). Projekti „Reisiv noorteorkester“ raames on Kiminiusel olnud võimalus üles astuda nii solisti kui orkestrandina paljudes Euroopa riikides. Klaaspärlimängu publikule võib Kiminius tuttav olla 2019. aasta festivalist, mil interpreet soleeris lõppkontserdil koos Čiurlionise kvartetiga.

 

I viiul: Arvo Leibur (orkestri kontsertmeister), Kristina Kriit, Mai Rosenroth-Unt, Andrus Tork, Kristi Timma
II viiul: Andrei Valigura, Kaidi Ugandi, Kadi Vilu, Kaiu Talve
Vioola: Zita Zemovica, Rain Vilu, Martti Mägi
Tšello: Joosep Kõrvits, Kristian Plink
Kontrabass: Toivo Unt, Janel Altroff
Trompet: Priit Aimla, Martin Pajumaa
Löökpillid: Rein Roos

Klaaspärlimäng Sinfonietta on vaieldamatult üks Klaaspärlimängu festivali visiitkaarte ning sümboleid, olles festivali pikaajaline koostööpartner ning kandes aastast 2012 festivaliga sama nime. 2009. aastal ellu kutsutud orkester koosneb professionaalsetest intepreetidest, seejuures varieerub kollektiivi suurus repertuaarist lähtuvalt keelpilliansamblist väiksema sümfooniaorkestrini. Klaaspärlimäng Sinfonietta esitab väga eripalgelist muusikat Bachist Pärdi ning Piazzollani, lisaks klassikaliste meistriteoste tõlgendamisele osaletakse sageli köitvates cross-over projektides. Orkestri kunstiliseks juhiks on 2012. aastast Andres Mustonen, kelle ere isiksus ning lennukad ideed kujundavad suurel määral ka mängitava muusika valikut ning esitusmaneeri. Sinfonietta on esitanud muuhulgas dirigendile südamelähedaste heliloojate Valentin Silvestrovi, Arvo Pärdi, Gija Kantšeli, Aleksandr Knaifeli, Erkki-Sven Tüüri, Galina Grigorjeva ja Peeter Vähi teoseid. Sinfonietta on mänginud maailmakuulsatel lavadel – sh esimese eesti kollektiivina Henry Le Boeufi saalis Brüsselis ning Concertgebouw’ saalis Amsterdamis – ning andnud kontserte pea kõikjal Euroopas, Lõuna-Ameerikas, Venemaal, Iraanis, Türgi, Iisraelis jm. Samuti on orkester osa võtnud paljudest rahvusvahelistest ja kodumaistest festivalidest. Sõltumata esitatava muusika stiilist on orkestrile omane hingestatud, energiline ning värske mänguviis, mis pakub kuulajatele meelelist naudingut ja rõõmu ning elustab ka sajandeid tagasi loodud helitöid.
Lõppeval kontserdihooajal on orkester teinud vahetut koostööd nimekate muusikutega nagu Vadim Repin, Arvo Pärt, Ivari Ilja …, äramärkimist väärib ka osalemine Londoni West End International’i etendustes.

Birbynė Concerto: Ajalugu on halastamatu – riigid, mis kunagi mängisid olulist rolli, kaovad maakaardilt, samuti nagu inimesed ja keeled, mida neis räägiti. Säärane saatus on tabanud Preisimaad, preislasi ja vana-preisi keelt. Viimastel aastatel on mitmed loomingulised koostööprojektid viinud mind Memelisse ehk Klaipėdasse, endise Preisimaa linna, võimaldades mul avastada vanade preislaste paganlikku pärandit. Teiste seas on säilinud hulk arhailisi rahvalaule. Üks neist, „Mīla swāiksta Saulīka, Mīla Dēiwas dukrīka“ („Kallis särav Päike, kallis Jumala tütar“) tundus iseäranis inspireeriv. Kui Leedu Filharmoonia, Vilniuse Festival ja Leedu Kammerorkester palusid mul kirjutada kontserdi birbynė‘le ja orkestrile, otsustasin kasutada just seda meloodiat teose lähtepunktina. Lisaks birbynė‘le lisavad kompositsioonile folkloorset värvingut rustikaalsed löökpillid – lokulaud ja lehmakellad. (Peeter Vähi)

Birbynė Concerto, esitajad Vytautas Kiminius ja Leedu Kammerorkester, live salvestis, fragment, 4 min 21 sek, mp3, 320 Kbps


Kontserdi salvestab Eesti Rahvusringhääling, otseülekande teeb Klassikaraadio.