Maarja Missa

22/06/2023 21:00

Triigi Filharmoonia

Sufi ekstaas
February 19, 2023
Sahara lood (Põlva)
April 27, 2023

Klaaspärlimäng esitleb:
22. juuni 2023 kell 21, Triigi Filharmoonia (Triigi sadam, Saaremaa)
Maarja Missa
Maria Faust Band, Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav

Välja müüdud!

Maria Faust: “Maarja missa on pühendatud kõikidele lähisuhte vägivalla ohvritele.”

22. juunil toimub Triigi Filharmoonias Saaremaal Maria Fausti “Maarja missa” ettekanne. Triigi sadamas asuvale populaarsele kontsertlavale astub kammerkoor Collegium Musicale ja Maria Faust Band Endrik Üksvärava juhatamisel. „See teos ei süüdista, õpeta ega paku välja ka lahendusi. Pigem on see lohutuseks ning on vähene, mida ma helilooja ja inimesena suudan ühiskonnale enda poolt anda,” tutvustas kontserti Eesti üks tunnustatumaid jazzartiste Maria Faust.

Festivali Klaaspärlimäng egiidi all toimuv “Maarja missa” on Triigi Filharmoonia selle hooaja avakontsert. Missa helikeeles kohtuvad keskaja muusika, jazzi, eksperimentaalse nüüdismuusika, aga ka Eesti vanema rahvaviisi muusikalised mõjutused. „Maarja missas” on kasutatud liturgilise missateksti kõrval ka dramaturg Eero Epneri koostatud valimikku Karl Ristikivi jt luuletajate tekstidest. Need annavad traditsioonilisele missatekstile teatud osades koduvägivalla ohvritega seonduvalt peresuhete haprusele viitava intiimsema lisatähenduse.

„Maarja missa” helikeel on võrdlemisi eksperimenteeriv – muusikalised stiiliviited vahelduvad siin üsna kiiresti. Nii võivad helged ja leebed muusikalised motiivid koori naishäältel kohe üle minna instrumentaalansambli jazzilikule teemaarendusele ja keskaja motiividega sarnanev lakoonilisus teiseneda koori meeshäälte artistlikele „haugatustele” ja naishäälte malbetele sosinatele. Kooril ja instrumentaalansamblil on „Maarja missa” kui terviku raames erinevad rollid – kui sisuline raskuskese on peamiselt koori kanda, siis ansamblile jäävad dramaatiliste aktsentide rõhutamine, siduvad vahemängud ja „muusikaline kommentaarium”. Kuid selliselt püsib see muusika heas kõlalises tasakaalus nii emotsionaalses kui kompositsioonilises tähenduses.

Maria Fausti loomingu ja helikeele eripäraks on julge eksperimenteerimine mittetraditsiooniliste jazzivooludega ning viimastel aastatel ka pöördumine muusikaliste suurvormide poole. Ta on üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti jazzartiste. Ta on pälvinud auhindu nii Eestis kui Taanis, nende seas Eesti Aasta Jazzmuusik 2016 ja Eesti Aasta Jazzhelilooja 2019. Taanis 2014. ja 2017. a Danish Music Awards Jazz võitja kategooriates Aasta Helilooja ja Aasta Cross-over Album. Viimati pälvis Maria Faust võidu Aasta Jazzalbum 2020. aastal Taanis ja 2021. aastal Eesti Muusikaauhinna.


Lisaks Maarja missale kõlab kontserdil valik Cyrillus Kreegi vaimulikke rahvaviise. Nimetagem mõned neist:  “Mu süda, ärka üles” (Pühalepa), “Kui Jeesus risti naelati” (Pühalepa), “Jeesus kõige ülem hää” (Risti), “Oh kui õndsad on need pühad taevas” (Reigi), “Ma tulen taevast ülevelt” (Kihnu). Just neil päevil on ilmumas Estonian Record Productions’i kaubamärgi all ka CD Kreegi Vaimulikud rahvaviisid oma terviklikul kujul, esitajateks lisaks Collegium Musicalele ning Endrik Üksväravale veel jazzkitarrist Jaak Sooäär. Triigi Filharmoonias kõlab laulutsükkel siiski originaalversioonis ilma kitarriimprovisatsioonideta.

 

Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale tegutseb aastast 2010 dirigent Endrik Üksvärava eestvedamisel ning on selle ajaga pälvinud märkimisväärseid auhindu.


Kontserdipaigas saadaval vinüülplaat “Maarja missa” ja CD “Cyrillis Kreek. Vaimulikud rahvaviisid“. Võimalus saada plaadiümbrisele tegijate autogrammid.


Kontserdi korraldaja: ERP
Festivali kunstiline juht: Peeter Vähi
Korraldusdirektor: Tiina Jokinen
Finantsjuht: Kadri Kiis
Tekstide toimetaja: Meeta Morozov
Fotod: Kaupo Kikkas
Kujundus: Mart Kivisild
Turundus, PR: Reno Hekkonens
Sotsiaalmeedia: Marje Hansar
Logistika: Olavi Sööt
Web ja ülekanded: Johannes Vähi