Tšaikovski ja Rahmaninov

12/07/2022 19:00

Tartu Jaani kirik

JUBILATE IIKUKERPILLID ACADEMY
June 28, 2022
Kremerata Baltica: Jubilate
March 3, 2022

K 12. juuli kell 19 Tartu Jaani kirik
Pavel Milyukov (viiul), Vene Rahvuslik Noorte Sümfooniaorkester (Moskva Filharmoonia), dirigent Daniel Raiskin
Tšaikovski, Rahmaninov

Seoses traagiliste sündmustega Ukrainas jätame ära Vene orkestri kontserdi. Mõistame suurepäraselt, et andekad noored muusikud pole milleski süüdi, aga … Kontsert toimub siiski, uuest esinejast anname teada niipea kui võimalik.

Vene Rahvuslik Noorte Sümfooniaorkester on tegutsenud vaid müned aastad, kuid juba tõestanud end elujõulise kollektiivina, paistes silma ka väljaspool kodumaad. Orkester asutati 2018. aastal Vene Kultuuriministeeriumi ja presidendi grandi toel ning noorte muusikute kooslust kureerib Moskva Filharmoonia. Projekti kontseptsioonis käivad kunstilised eesmärgid käsikäes hariduslikega. Orkestris on 117 mängijat, kellelt nõutakse tõsist pühendumist, distsipliini, mahuka repertuaari valdamist ning intensiivse kontserttegevusega toime tulemist. Samas on noortele orkestrantidele avatud suurepärased võimalused: rikkalikud esinemiskogemused, koostöö maailmanimega dirigentide ja solistidega, konsultatsioonid väljapaistvatelt kontsertmeistritelt ning parimate muusikakõrgkoolide professoritelt. Orkester pöörab kõrgendatud tähelepanu hariduslikele programmidele, astudes sageli üles just konservatooriumides ja ülikoolides ning kaasates oma projektidesse noori dirigente. Kollektiivi repertuaar on laiahaardeline, hõlmates teoseid barokimeistritelt nüüdismuusika suurkujudeni. Orkestri raames korraldatakse regulaarselt erinevaid meistriklasse ning loomingulisi projekte. Noori orkestrimängijaid juhendavad hinnatud interpreedid Venemaalt, Prantsusmaalt, Hollandist, Iisraelist, Saksamaalt ja Belgiast. Orkester on noortele interpreetidele väga heaks hüppelavaks – juba 30 orkestri endist liiget töötavad erinevates kollektiivides. Iga aasta viiakse läbi ka konkurss, mille laureaadid saavad võimaluse ühineda kollektiiviga ning siseneda selle kaudu edukalt professionaalsesse muusikamaailma.
Esimese kolme hooaja jooksul on orkester andnud 119 kontserti rohkem kui 20s linnas. Samuti on võetud osa mitmetest kõrgetasemelistest festivalidest. 2021. aasta juulis tehti rahvusvaheline debüüt Viini Musikvereinis ning Luzerni festivalil. Orkestriga töötanud dirigentide seas on Valeri Gergijev, Vladimir Fedosejev, Kristjan Järvi, Paavo Järvi, Thomas Zehetmair ja Jean-Christophe Spinosi, interpreetidest Deniss Matsujev, Pinchas Zukerman, Maksim Vengerov, Anna Netrebko, Erwin Schrott jt. Käesoleval hooajal on muuhulgas oodata koostööd ka Philipp Herrewege ja Placido Domingoga.