05/07/2024 22:00
Tartu Jaani kirik
Why should I seek to ease intense desire
With still more tears and windy words of grief,
When heaven, or late or soon, sends no relief
To souls whom love hath robed around with fire?
Why need my aching heart to death aspire,
When all must die? Nay, death beyond belief
Unto these eyes would be both sweet and brief,
Since in my sum of woes all joys expire!
Therefore because I cannot shun the blow
I rather seek, say who must rule my breast,
Gliding between his gladness and his woe?
If only chains and bands can make me blest,
No marvel if alone and bare I go
An arméd Knight’s captive and slave confessed.
Robert Hugill / Michelangelo (Sonett XXXI “Armastuse vägi”)
Londoni pulbitseval kultuurimaastikul aktiivselt tegutsevad ja suunda näitavad muusikud Ben Vonberg-Clark, Jonathan Eyers ja Nigel Foster toovad Klaaspärlimängu publikuni huvitava ja läbimõeldud kontseptsiooniga kava, mis tuli Londonis esiettekandele 2023. aasta veebruaris. Selle keskmes on briti nüüdishelilooja Robert Hugilli kaks kantaati, millest üks on ammutanud inspiratsiooni Graham Robbi raamatust „Strangers: Homosexual Love in the Nineteenth Century“, jutustades homoseksuaalsete meeste järkjärgulisest esilekerkimisest 19. sajandil, teine aga uurib erinevaid lähenemisviise surmajärgsele elule Mary Shelley’ „Frankensteini“, Walt Whitmani luule ja teiste tekstide näitel. Kantaatide kõrval tuuakse esitusele ka mitmed laulud näiteks Michelangelo ja Carl Cooki sõnadele, mis tähistavad armastust selle erinevates vormides.
Kontserdil viibib kohal ka helilooja Robert Hugill, kes teeb kontserdi sisu paremaks mõistmiseks lühikese sõnalise sissejuhatuse.
Tunnustatud tenor Ben Vonberg-Clark annab lauljana kontserte üle Suurbritannia ning juhatab regulaarselt viit Londoni koori. Ta on pühendunud kõrgetasemelise esituse loomisele, tegemata endale hinnaalandust ühegi publiku ees. Vonberg-Clark on õppinud Trinity Laban muusika- ja tantsu konservatooriumis, King’s College Londonis, Viini ülikoolis ja Durhami ülikoolis. Praegu juhendab teda ooperitenor Nicky Spence. Vonberg-Clark on üles astunud mh Aldeburghi festivalil, Britteni Red House’is ja North Yorkshire Moors kammermuusika festivalil. Ta on laulnud koos ansamblitega nagu BBC Singers, The Sixteen, La Nuova Musica, Tenebrae, the Eric Whitacre Singers ja Stile Antico. Vonberg-Clarki rollide hulka kuuluvad Evangelist Bachi Johannese passioonis ja „Jõuluoratooriumis“, Jenik Smetana „Müüdud mõrsjas“, Lenski Tšaikovski „Jevgeni Oneginis“, Tamino Mozarti „Võluflöödis“, Flute ja Lysander Britteni „Suveöö unenäos“, Don Ottavio Mozarti „Don Giovannis“ ja Acis Händeli ooperis „Acis ja Galatea“.
Jonathan Eyers on Uus-Meremaalt pärit paljutõotav bariton, kes õpib praegu mainekas Londoni rahvuslikus ooperistuudios (National Opera Studio). Ta on omandanud magistrikraadi ooperilaulu erialal Guildhalli muusika- ja draamakoolis Robert Deani käe all ning eelnevalt bakalaureusekraadi Waikato ülikoolis. Eyers on laulnud rolle nagu Fiorello (Rossini „Sevilla habemeajaja“) Perückenmacher ja Harlekin (Straussi „Ariadne auf Naxos“), Ernie (Heggie’ „It’s a Wonderful Life“), Bonafede (Goldoni „Il mondo della luna“), Ben (Menotti „The Telephone“), Tancredi (Monteverdi „Tancredi ja Clorinda kahevõitlus“), Der Zar (Weilli „Der Zar lässt sich photographieren“), Schaunard (Puccini „Boheem“) jt. 2023. aastal oli ta osa Garsingtoni ooperi programmist Alvarez Young Artist. Eyers on andnud kontserte paikades nagu St. Martin-in-the- fields kirik, Armourer’s Hall, Oxfordi rahvusvaheline laulufestival ja Londoni laulufestival. Tundes suurt huvi nüüdismuusika vastu, on Eyers toonud esiettekandele laule Emily Hazrati, Nathan Williamsoni ja Luka Venteri sulest.
Londonis sündinud Nigel Foster on õppinud klaverit Londoni kuninglikus muusikaakadeemias ning Guildhalli muusika- ja draamakoolis Roger Vignolesi, Graham Johnsoni ja Iain Burnside’i käe all. Õpingute ajal võitis ta kõikvõimalikud saateklassi preemiad ja auhinnad ning 2015. aastal sai temast Steinway artist. Tiheda kontserdigraafikuga pianist on laval olnud paljude nimekate muusikutega, sh lauljad Philip Langridge, Sarah Walker, Yvonne Kenny, Roderick Williams, Ailish Tynan, Elizabeth Watts, Louise Winter, Ian Partridge, Neil Jenkins, James Gilchrist, Jeremy Huw Williams, Ruby Hughes, Elisabeth Meister, Elizabeth Llewellyn, Ashley Riches, Stephan Loges, Stephen Varcoe ja Jane Manning ning viiuldaja Madeleine Mitchell. Foster on üles astunud kõige prestiižsemates Suurbritannia kontserdisaalides, sh Wigmore Hall, South Bank Centre, Royal Opera House Covent Garden (Crush Room), St John Smith Square Londonis ja St David’s Hall Cardiffis. Lisaks on ta esinenud Prantsusmaal, Itaalias, Saksamaal, Hispaanias, Portugalis, Belgias, Hollandis, Kreekas, Jaapanis, Malaisias, Uus-Meremaal, USA-s ja Colombias. Foster on London Song Festivali asutaja, kunstiline juht ja pianist. Ta on andnud meistriklasse suvekursustel ja erinevates muusikaprogrammides Inglismaal, Belgias, Portugalis, Itaalias, Saksamaal, Luxembourgis ja USA-s. Muusikateatri vallas on ta teinud koostööd dirigendi Sir John Eliot Gardineriga ning lauljate Renée Flemingi, Angela Gheorghiu ja Roberto Alagnaga. Fosteri huvifookuses on nii barokkmuusika kui ka nüüdislooming, põhikireks on aga laulurepertuaar. Ta on toonud esiettekandele teoseid heliloojatelt nagu John Metcalf, Alun Hoddinott, Richard Causton, Julian Philips, Edward Rushton ja Huw Watkins. Foster on andnud välja CD „The Silver Hound“ Betty Roe lauludega (Divine Art) ning salvestanud ka Alun Hoddinotti ja Mansel Thomase laule ning inglise vokaalmuusikat.
Laadi alla programmi “Varjust välja” laulutekstid (inglise keeles, kuus A4 lehekülge, PDF)
Korraldajad:
Peeter Vähi – kunstiline juht
Tiina Jokinen – tegevdirektor
Kadri Kiis – produtsent, finantsjuht
Johannes Vähi – kaasprodutsent, IT, veebiülekanded, koduleht
AI (tehisintellekt) – kujundus
Olavi Sööt – kaasprodutsent, video, logistika
Meeta Vardja – kavaraamatu tekstid, tõlked
Reno Hekkonens – turundus, PR
Marje Hansar – sotsiaalmeedia
Suur tänu: Tartu Linnavalitsus, Urmas Klaas, Jaani kirik, Triin Käpp, Jana Raud, Kaupo Kiis, Kristel Leppik, vabatahtlikud
Tutvu ka meie keskkonnapoliitikaga.