VIHM PIINIAMETSAS

Klaaspärlimäng 2025

14/07/2025 19:00

Tartu Jaani kirik

Festival Klaaspärlimäng
E 14. juuli kell 19 Jaani kirik
VIHM PIINIAMETSAS
Trio Hans Christian Aavik – Triinu Piirsalu – Karolina Aavik
Bach, Milhaud, Märt-Matis Lill – 50 (“La pioggia nel pineto” / “Vihm piiniametsas”, esiettekanne), Kõrvits, Rääts

Vihm piiniametsas” inspiratsiooniallikaks on suvise vihma kirjeldus itaalia ühe oma ajastu tuntuma luuletaja Gabriele D’Annunzio (1863–1938) luuletusest, mis poeetilise kire ja rafineeritud keelelise täpsusega kirljeldab vihmahoogu, mida luuletaja kogeb toskaana maaidüllis, Lucca lähistel. Vihm alustab ja lõpetab erinevaid helivooge, segunedes ja summutades piiniate, rohutirtsude, mere ja paljude erinevate taimede hääli. Kõik see kokku loob eriliselt vahemeremaaliku, hõrgu ja omal erilisel moel intensiivse poeetilise keskkonna, mille teljeks on kõiki meeli läbistav suvine vihmasadu. (Märt-Matis Lill)


Hans Christian Aaviku mängus ühineb seletamatult kirgastunud haprus parima vibuküti poolt lendu lastud noole energiaga. See tabab alati kümnesse. Nagu kõiki tõeliselt suuri muusikuid, iseloomustab ka Hans Christianit isikupäraselt loov lähenemine – ka näiliselt lihtne fraas kujundatakse erakordseks muusikaliseks sündmuseks.” 
(Erkki-Sven Tüür)
Hans Christian Aavik on üks väljapaistvamaid Eest viiuldajaid, kes on oma mitmekülgse stiilitaju ning selgelt eristuva kõlaga tähelepanu äratanud nii Eests kui ka mitmel pool Euroopas. Ajakiri Gramophone on nimetanud teda “tõusvaks täheks”, tunnustades tema “sügavat intellekti ja uudishimu”, mida täiendab “ekstravertne karisma” (Bachtrack).
Hooajal 2025/2026 ootavad Aavikut ees mitmed silmapaistvad debüüdid rahvusvahelistel lavadel. Etekandele tulevad Mozart Sinfonia Concertante koos Tabea Zimmermanni ja Ensemble Resonanziga, Mozart Viiulikontsert nr. 5 Kristansandi Sümfooniaorkestriga Julian Rachlini juhatusel, Erkki-Sven Tüüri Viiulikontsert nr. 2 Würtembergi Kammerorkestriga jpm. Cristan Măcelaru kutsel esitavad Hans Christian Aavik ja Karolina Aavik 2025. aastal George Enescu festivalil Enescu viiulisonaatide tsükli. Hooaja üks tähtsündmusi saabub oktoobris 2025, kui Hans Christian Aavik teeb oma Ameerika-debüüdi New Yorgi Carnegie Hallis, soleerides koos legendaarse viiuldaja Midoriga Pärdi topeltkontserdis „Tabula rasa“. See on osa Eesti Festivaliorkestri kontserdireisist, millega tähistatakse helilooja 90. sünniaastapäeva lisaks Ameerikale ka Viini Konzerthausis, Zürichi Tonhalles ning Hamburgi Elbphilharmonie’s. 
Aavik alustab hooajast 2025/2026 koostööd maineka Würtembergi Kammerorkestriga Heilbronnis, kandes tiitlit „Young artist in focus“. 2-aastane koostöö hõlmab kontserte solistina, lead and play projekte ning kammermuusikat.
Pärast Carl Nielseni konkursi võitu ning kahte eripreemiat salvestas ta koos Odense Sümfooniaorkestri ning dirigent Gemma New’ga oma esimese orkestrialbumi. Plaat ilmus tänavu Orchid Classics väljaandena. Hans Christian salvestas hiljuti kontserdi maailma mainekaima plaadifrma Deutsche Grammophoni sarjas „Rising Stars“. Sama plaadifrma andis Hans Christian ja Karolina Aaviku esituses välja ka 3 singlit: Ameerika helilooja Morten Lauridseni „O magnum mysterium“ seade viiulile ja klaverile, George Enescu 3. viiulisonaadi III osa ning Eduard Oja „Aeliita süidi“ III osa „Magatsitlite tants“. Hans Christiani debüütalbum „Aeternus“, mis salvestat 2021. aastal Arvo Pärdi Keskuses koos Karolina Aavikuga hõlmab teoseid Bachilt, Schubertlt ja Pärdilt.
2024/25 hooaja olulisimate sündmuste hulka kuulus kontserdisari „Aavik Salzburgis” koos Tallinna Kammerorkestriga, mis keskendus kogu Mozart loomingule viiulile ning orkestrile.
Hans Christian Aavik on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunst sihtkapitali aastapreemia, Saksamaa Usedomi muusikafestvali prestiižika muusikapreemia ning Eest Interpreetide Liidu aasta interpreedi tiitli ning mängib praegu Eesti Pillifondi ning perekond Sapožnini lahkel loal Giovanni Paolo Maggini viiulil (valmistatud ca 1610 Itaalias) ning Victor Fétique’i poognaga.

Triinu Piirsalu on oma generatsiooni üks silmapaistvamaid Eesti viiuldajaid, kes on pälvinud rohkelt tunnustust nii kodu- kui ka välismaal. Ta on emotsionaalse ja sugestivse esituslaadiga solist ning kirglik kammermuusik. Sügisel 2023 alustas Triinu magistriõpinguid Müncheni Muusika- ja Teatrikõrgkoolis prof. Mi-kyung Lee viiuliklassis ning omandab solistidiplomit Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias prof. Peter Herresthali juhendamisel.
Triinu on osalenud mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil. 2023. aasta aprillis valiti ta Bergeni Filharmoonikute poolt projekti “De Unges Konsert”, millega kaasnes Griegi fondi preemia ning soleerimine orkestri ees. 2023. aasta jaanuaris saavutas Triinu I preemia Anja Ignatuse viiulikonkursil Helsingis; novembris 2020 pälvis ta III preemia ja Tallinna Kammerorkestri eripreemia Eest keelpillimängijate konkursil; sügisel 2020 saavutas ta telekonkursil Klassikatähed II koha ja oli publikulemmik. 2024. aastal pälvis Triinu Hansa Grupi Noore Muusiku Fondi preemia.
Loominguline koostöö ja sõprus seob teda Aavik Duoga, kellega on esitatud ka just sellele koosseisule kirjutatud uusi teoseid eest heliloojatelt (Tõnu Kõrvits, Peeter Vähi, Liis Jürgenson).
Triinu mängib M. Deconet’ viiulil aastast 1760. Õpinguaastatel Helsingis hakkas Triinu üha rohkem huvi tundma erinevate maade rahvamuusika vastu ning oma vahetusaastal Norras (2022/2023) asus ta mängima ka spetsiifilist nn. hardanger-viiulit.

Karolina Aavik on rahvusvaheliselt hinnatud Eesti pianist, kelle kunstiline tegevus on pälvinud laialdast tähelepanu. Aastal 2023 osales ta mainekas Deutsche Grammophoni sarjas Rising Stars STAGE+, mis toob esile noori ja andekaid muusikuid.. Karolina keskendub peamiselt kammermuusikale ning esineb regulaarselt nii Eestis kui ka Saksamaal, samuti mainekates kontserdisaalides ja festivalidel pea üle kogu Euroopa. Cristian Măcelaru kutsel esitavad Karolina Aavik ja Hans Christian Aavik George Enescu Festivalil 2025. aastal Enescu viiulisonaatide tsükli.
Karolina Aavik lõpetab hetkel õpinguid Frankfurdi Muusika- ja Etenduskunstide Ülikoolis professor Angelika Merkle juhendamisel. Varasemalt omandas ta magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus teda juhendas dotsent Sten Lassmann. Oma oskusi on ta täiendanud mitmete maailmakuulsate pedagoogide käe all, sealhulgas professorid Christoph Eggner ja Jevgeny Sinaiski Viinis, samuti Kirill Gerstein, Robert Levin, Steven Isserlis, Claudio Martínez Mehner, Sophia Rahman, Dénes Várjon, Cristian Măcelaru, Gary Hoffman ja Antje Weithaas.
Karolina Aavik on esinenud nii Eesti kui ka rahvusvahelistel festivalidel, näiteks Pärnu Muusikafestival, Usedomi Muusikafestival jpt. Käesoleval hooajal on ta osalenud mitmetes Kronbergi Akadeemia projektides, musitseerides koos tunnustatud muusikutega nagu Inmo Yang, Hana Chang, Elias David Moncado, Pauline van der Rest, Bryan Cheng, Haesue Lee, Cosima Soulez Larivière, Ivan Skanavi ja Dmytro Udovychenko.


Korraldajad:
Peeter Vähi – kunstiline juht
Tiina Jokinen – tegevdirektor
Kadri Kiis – produtsent, finantsjuht
Johannes Vähi – kaasprodutsent, IT, veebiülekanded, koduleht
Mart Kivisild – kujundus
Olavi Sööt – kaasprodutsent, video, logistika
Meeta Vardja – kavaraamatu tekstid, tõlked
Reno Hekkonens – turundus, PR
Rebeca Birk – sotsiaalmeedia

Suur tänu: Tartu Linnavalitsus, Urmas Klaas, Jaani kirik, Triin Käpp, Jana Raud, Kaupo Kiis, Kristel Leppik, vabatahtlikud

Tutvu ka meie keskkonnapoliitikaga.

                         Eesti Kultuurkapital