21.-29. aprillini Kaunases, Vilniuses, Tallinnas ja Põlvas toimuv ida muusika festival Orient keskendub tänavu kõrberahvaste kultuurile. Sel aastal loosungi “Kõrbest tulin ma…” all esinevad artistid toovad lavale Alžeeria, Pakistani ja India kõrbeosariigi Radžastani rikkalikud traditsioonid.

Kõik kolm kontserti on küll ühise nimetaja all, ent ometigi erinevad. Kui Sahara lood toovad esile kaugete juurtega Alžeeria malouf peomuusika, siis Sufi ekstaasis kuuleme väga vanade traditsioonidega qawwali muusikat, mis pühendub jumalale ning näeme iidset pöörleva derviši lummavat ekstaas-tantsu. Rajastanist pärit DHOADi kontsert laotab meie ette kõrbemustlaste kulturitee läbi sajandite.

Festivali Orient Eesti osa toimub 25.-27. aprillini Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis ning 28.-29. aprillini Põlva kultuurikeskuses (kontserdid Mustlaskaravan ja Sahara lood).

• T 25 aprill kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal
SUFI EKSTAAS
Qawwali traditsiooni võib iseloomustada eelkõige kui kirglikku muusikalist pühendumist jumalale. Kunstnik leiab end läbi oma hääle kõiksuses. Ehkki ajapikku on koha sisse võtnud nii keel- kui löökpillid, on hääl siiski kogu esituse kandev element oma lõputute võimalustega. Tahir on just selline meister, kes järgib kõiki klassikalisi reegleid, tuues neid siiski läbi iseenda meie aega. Tema ansambli esitus on elav, elus, ajatu, ajalik ning samas siin ja praegu.

• K 26 aprill kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal
• L 29 aprill kell 19 Põlva kultuurikeskus
SAHARA LOOD
Alžeeria traditsiooniline malouf muusika on kultuuriline fenomen, mis on läbi käinud tulest-veest mitmel mandril. Tegu on traditsioonilise muusikaga, mida esitatakse pulmades, pühadel ja muudel pidulikel kogunemistel. Tavapäraselt on esitusinstrumendid ud, malouf stiilis mängitav viiul või analoogne rahvalik keelpill ja darbuka. Instrumentaalosad vahelduvad lauluga, mille tekst pärineb alati kuulsatelt araabia poeetidelt.

• N 27 aprill kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal
• R 28 aprill kell 19 Põlva kultuurikeskus
MUSTLASKARAVAN
Ansambli DHOAD kunstiline juht Rahis Bharti on pärit vaestest oludest, ent teistest endataolistest eristas teda lapsest peale erakordne muusikaline kirg ja andekus, mille tulemusena on tema missioon elus nimega „DHOAD” osutunud eriti edukaks. Ansambel, olles küll andnud maailmas üle 2500 kontserdi, ei ole mõeldud pelgalt esinemisteks, vaid funktsioneerib ka kui platvorm, mis ühendab endas India kõrbeosariigist pärit mustlasmuusikuid ning toob nende kultuuri maailma erinevatesse nurkadesse.