Siberia-Mongolia

Ulla Krigul. Orel
December 11, 2011
In the Mystical Land of Kaydara
March 9, 2014

SIBER-MONGOOLIA 2018SiberiaMongoliaLogo

Aastal 2007 püüdis grupp eestimaalasi taasavastada iidseid kultuure, eksootilisi rahvaid ja parasjagu sõdivaid riike ajaloolisel Siiditeel. 2010. aasta augustist detsembrini läbis sama grupi tuumik ekspeditsiooni “Arktika-Antarktika 2010” raames mõlemad Ameerikad ehk 32 000 kilomeetrit, jõudes lõpuks välja Antarktise mandrile. Aastatel 2012−2013 teostus veelgi mastaapsem reis, mis tegi ringi peale Aafrikale − 5 kuuga läbiti veerandsada riiki + 7 riiki hiljem. Vahepealseks reisisihiks on olnud Okeaania: Paapua Uus-Guinea, Tonga, Vanuatu, Fidži. Nende ekspeditsioonide meeskondadest on välja kujunenud tuumik, kes ajavahemikus juulist oktoobrini 2018 kulges kahel Land Cruiseril läbi Siberi, Mongoolia ja Kaug-Ida. (Tekst ja fotod − Peeter Vähi)


I etapp

28. juuli – 29. august 2018. Magadan – Jakuutia (Sahha) – Burjaatia – Krasnojarski krai – Hakassia

GULAGi vangilaagrid, mahajäetud kummituslinnad ja kaevandused, Kolõma Surmatee ehk Kontide Trass, külmapoolus Oimjakon, taiga, Tšerski ja Verhojanski mäestikud, Sajaanid, karud, Siberi suured jõed (Kolõma, Indigirka, Aldan, Leena, Angara, Jenissei) ja nende ületamine, BAM, Siberi rahvaste vabaõhumuuseum, budistlikud kloostrid ja templid, vene õigeusu kirikud, šamanism, Baikal, endised Hiina alad, looduskaitsealad, off-road, sääsed ja parmud…
Detailsem info ja blogi

II etapp

27. august – 3. oktoober 2018. Hakassia – Tõva – Altai – Mongoolia – Juudi AO – Primorje krai

Tõva kurgulauljad, Altai mäestik, Siberi eestlaste külad, elav “Siberi Kristus” ja vissarioonlaste sekt, Roerichite ekspeditsiooni rajad, šamanism, vene õigeusu kirikud, Aasia geograafiline keskpunkt, Mongoolia mägijärved ja vulkaanid, budistlikud templid ja kloostrid, jurta-“hotellid”, jurtad, stepp, hobuse- ja kaamelikasvatajad, mongolite kadunud impeeriumi iidne pealinn Karakorum, Tšingis-khaani oletatav sünnipaik, Siberi ja Kaug-Ida põlisrahvad, endised Hiina alad, looduskaitsealad, sääsed, off-road
Detailsem info ja blogi

SiberiaMongoliaMap

 

Ettevalmistus

märts-aprill 2018

Eestisse saabub kaks reisi tarvis mõeldud Toyota Land Cruiserit. Kaug-Ida, Siberi ja Mongoolia teeolud on enamasti rasked − sõita tuleb kõrbeliivas, mägedes, poris, läbi jõgede, osa marsruudist kulgeb mööda off-road’i.
SibMong LandCruiser1Aprillis 2018 algab Tallinnas Lexuse autokeskuses Ingar Mäesalu näpunäidete järgi maasturite ümberehitamine ja ettevalmistamine selleks otstarbeks. Ka Siiditee, Arktika-Antarktika ja Aafrika ekspeditsiooni autod kohandas just Lexuse autokeskuse meeskond, nii et võime nende kompetentsuses ja töö kõrges kvaliteedis kindlad olla. Mõlemale autole paigaldatakse kängururaud, küljetoru, karterikaitse, vints, klaasiturvakiled, DC/AC 220 V pingemuundurid, lisatuled, pardakaamerad, katuseraamid ning Autohome Overcampi katusetelk. Autokere tõstetakse sildade suhtes kõrgemale, samuti viiakse kõrgemale sildade tuulutusavad, takistamaks vee sissevoolu jõgede läbimisel. GPS-seadmetesse installeeritakse Venemaa kaardid, Mongoolia digikaarte paraku hankida ei õnnestu. Tavapärased linnamaasturi rehvid asendatakse vastupidavate jämedamustriliste maastikurehvidega. Ühe varurattaga on riskantne säärasele teekonnale minna, mistõttu tagaukse külge paigaldatakse veel teinegi. Samuti kinnitatakse tagauksele 20-liitrine kanister varukütuse jaoks. Sidepidamiseks autode vahel seatakse paika President Barry raadiosideagregaadid, pooleteise meetri kõrgused ML 145 antennid ning lisaks veel mitmed turvaseadmed, mida avalikus kirjasõnas pole mõistlik täpsustada. Ja muidugi kuulub mõlema auto juurde elementaarne varuosade ning tööriistade komplekt.

20 mai

Enamik meeskonnaliikmetest on hästi kursis Land Cruiserite hingeeluga, ent paraku piirdub meie kokkupuude nende sõiduriistadega peamiselt 2010. aasta mudeliga. Kaheksa aasta jooksul on maasturite riist- ja tarkvarasse lisandunud üht-teist uut, nii et on mõistlik läbida väike koolitus ning teha värskendav õppesõit Männiku karjääri liivastel ja mudastel nõlvadel.

13 juuni

Sõidame Tiinaga Piiterisse. Paigutame maasturid konteinerisse, et saata need kuue nädala pikkusele teekonnale Vladivostoki ja Magadani suunas. Peterburis paigutame maasturid 40-jalasesse High Cube konteinerisse, saates need kuue nädala pikkusele teekonnale Vladivostoki ja Magadani suunas.

18 juuli

Saame teada, et konteiner Toyota maasturitega on küll jõudnud Vladivostokki, kuid millegipärast on sinna toppama jäänud ega pole veel asunud merereisile üle Jaapani ja Ohhoota merede Magadani poole. On siiski lootust, et autod saadetakse sihtkoha poole teele järgmise kolme-nelja päeva jooksul, vastasel korral kordub kaheksa aasta tagune Panamá-Colombia “draama”, mis tekitas me liikumisse enam kui kümnepäevase pealesunnitud pausi.

Varasematel ekspeditsioonidel oleme palganud vähem tsiviliseeritud maades ja probleemsetes piirkondades endale teejuhi või tõlgi. Sel korral aga loodame ilma hakkama saada, sest siirdume paljudesse paikadesse juba mitmendat korda ning Siberis ja Kaug-Idas peaksime toime tulema vene keelega. Võib-olla tekib vajadus tõlgi või teejuhi järele Mongoolias, eks näis.

 

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks olgu öeldud, et läbisime maasturitel 17 641 kilomeetrit ehk keskmiselt 260 kilomeetrit päevas. Ümberehitatud ja vajadustele vastavalt täiustatud Land Cruiserid on parimad maasturid seda tüüpi ja sellise raskuskategooria reisiks.

 SibMong Altai  SibMong Mountain

Siberi ja Mongoolia kontinentaalsest kliimast tulenev ilm võib teinekord olla ettearvamatu ja hilissuvel või varasügisel pole öised miinuskraadid haruldased. Mõne mehe magamiskoti valik polnud päris sobiv, mistõttu tuli külma kannatada ja nohuse ninaga ringi käia. Erinevalt meie varasematest ekspeditsioonidest, mil üks või teine meist on põdenud raskemal kujul külmetushaigust, nakatunud düsenteeriasse või skistosomiaasi, pidanud taluma mäe- või merehaigust, murdnud käeluu, vigastanud varba jne, kaitsesid seekord taevased väed ja šamaanide riitused meid tõsisemate vigastuste ja haiguste eest.

Reisiseltskond koosnes enamikus väga kogenud ja vastupidavatest inimestest, kel selja taga ümbermaailmareisid, kõik kontinendid, mäed, kõrbed, ookeanid. Tausta, eriala ja elukutse poolest oli aga seltskond kirju: arst-anestesioloog, füsioterapeut, vandeadvokaat, videorežissöör, teleprodutsent, majandusteadlane, kõrgkooli õppejõud, filoloog, muusikaprodutsent, kinnisvaraarendaja, ettevõtja, helilooja. Meie hulgas oli pragmaatikuid ja idealiste, pedante ja boheemlasi… ja võib-olla olid just seetõttu ootused reisi suhtes erinevad. Aeg-ajalt ei suutnud me saavutada üksmeelt: kas suhtuda kokkulepitud kellaaegadesse pedantse täpsusega või lubada endale ülikoolist sisseharjunud akadeemilist veerandtundi; kas järgida varem paika pandud marsruuti ja ajakava või teha muutusi vastavalt hetke meeleoludele; kas eelistada sõitmist varajastel hommikutundidel või pärastlõunal; kas ööbida telgis või võõrastemajas; kas peatuda looduskaunis kohas või külas; kas teha lõunasöögipeatus või jätkata liikumist; kas valmistada ise lõkkel toitu või otsida mõni zakusotšnaja jne. Sagedased vaidlused tekitasid küll pingeid ja stressi, aga ei suutnud vähendada muljeid ja emotsionaalseid elamusi, mida pakkusid Siber, Mongoolia ja Kaug-Ida.

Inglise dirigent Sir Thomas Beecham, teine baronet, on öelnud: „Tegin hiljuti reisi ümber maailma ja olen nüüd sellest väga halval arvamusel.” Kahtlemata on selles oma iva, aga olen tänaseks ka ise käinud kõigis maailmajagudes ja astunud samme kõigil kontinentidel ning jääksin maestro deklaratiivse väljaütlemise suhtes siiski eriarvamusele – planeedil Maa on omad varjuküljed, ent samuti on väga palju sõnulkirjeldamatut ilu. Ja seda ilu on jagunud ka äsja läbitud tuhandetele kilomeetritele.

Meie head kaasmaalased, kelle suust kuuleme ikka aeg-ajalt, et ainult Moskva ja Peterburi on klantsima löödud, kogu kauge perifeeria olevat vaene ja mahajäänud, haisev ja räpane, elavad eilses päevas. Suured linnad, nagu Tšita, Ulan-Ude, Jakutsk, Irkutsk, Krasnojarsk, Habarovsk ja Vladivostok on viimase paarikümne aastaga läbi teinud tohutu muutuse positiivses suunas. Muutunud on ka inimesed. Erinevalt nõukaaegsetest kogemustest puutume tänapäeval neis paigus kokku enamalt jaolt südamliku suhtumise, hea teeninduse ja sageli isegi ametnike abivalmidusega. Samas jääb Venemaa ikka Venemaaks, mille pealispinna all on teinegi kiht, mida enamasti välismaalased ei oska märgata. Oleme siin viibinud korduvalt, tunneme siinset keelt, teatud määral ka kultuuri ning vene inimeste ja siberlaste hinge, ent sügavamad allhoovused jäävad meiegi jaoks salapäraseks mõistatuseks. Millised on tegelikud ühendusniidid Venemaa Aasia osa ja Moskva vahel? Milliseks kujuneb Hiina roll piirkonnas? Millised on sibirjakkide homsed ambitsioonid? Milline on Kaug-Ida tulevik? Seda ei oska praeguse pealtnäha suhteliselt stabiilse arengu põhjal öelda. Üksnes alateadvuslik kuues meel annab mõista, et meiegi silmad võivad veel näha suuri muutusi.

Suur osa ekspeditsioonil nähtust-kuuldust on ühel või teisel moel jäädvustatud. Lisaks kirjalikele ülestähendustele on fotokaamerate mälukaartidel sadu fotosid, kümmekond tundi on audiosalvestisi (intervjuud, rahvamuusikute esinemised, budistlikud rituaalid, šamaaniriitused). Ekspeditsiooni üks eesmärke oli koostöös Aivo ja teleproduktsioonifirmaga Osakond teha 14 osast koosnev dokumentaalsari* ETV jaoks. Aivo ja Silver pole videosalvestiste mahtu veel kokku arvutanud, aga hinnanguliselt on musta materjali 100 tunni ligi.

Ja veel üks mõte. Võib-olla on lugejatel jäänud mulje, et soovin ärgitada selle reisikirjaga ette võtma sarnast või veelgi ägedamat rännakut. Pigem ei. Mina, kes ma olen külastanud ligi 150 riiki või maad, pole õige inimene sel teemal sõna võtma. Aga parem hilja kui mitte kunagi: olen lõpuks jõudnud veendumusele, et olen rännanud liiga palju. Ei julge küll lubada, et veedan ülejäänud elupäevad kolmnurgas Tallinn-Tartu-Sõrve, kuid mõttes olen igatahes leppinud edaspidise paiksema eluviisiga. Massiturism, charter-turism, konverentsiturism, lendamine kümnekonnaks päevaks või teinekord koguni vähem kui nädalaks maailma teise otsa – see on elamine üle planeedi Maa võimete, priiskav elunautimine tuleviku arvelt.

 

Meeskond

Kogu reis: Hannes Loopere, Toonart Rääsk, Tiina Jokinen, Peeter Vähi
I etapp / Magadan-Abakan: Kaido Kepp, Sander Starast, Silver Siilak, Inga Karu
II etapp / Abakan-Vladivostok: Aivo Spitsonok, Toomas Luhaäär, Raivo Pärnpuu

Tõmba alla ekspeditsiooni logo (jpg, 700 KB)

 LogoToyota       Imagetext      LogoTacticalFoodpack       LogoOsakond       ERGO Logo      LogoWrapit

Tänu: Toyota Baltic AS, Lexus Tallinn, 4x4kool.ee, Matkasport, Vadim Redkin, Jaanus Piirsalu, Väino Laisaar, Andrey Shidlovskiy, Aimar Ventsel, Aado Lintrop, Tuuli Roosma, Aigar Ojaots, Boris Leikin

Kirjastuselt Pegasus ilmus juunis 2022 raamat “Siberisse, vabatahtlikult”. Osta raamat!
Loe lisaks GO Reisiajakirjast 6 / 2018 Tiit Pruuli intervjuud “Peeter Vähi − tagasi Venemaal
Vaata teleproduktsioonifirma “Osakond”, ETV ja ERPi koostöös aastatel 2020-2021 valminud 14-osalist teledokumentaali “Ürgne maa Siber”
Vaata reisisarja arvustust Andre Tammelt “Hingepeeglis”
Vaata ka Siiditee tuur, African Round ja Arktika-Antarktika 2010

InEnglish