05/07/2024 19:00
Tartu Jaani kirik
Kava:
Antonio Vivaldi. Kontsert flöödile ja keelpillidele g-moll “La notte”, RV 439
Ludwig van Beethoven. Rondo a capriccio, op. 129
Grażyna Bacewicz. Kontsert keelpillidele
Franz Schubert. Polonees
Franz Schubert / seade Andrei Pushkarev. Sonatiin viiulile ja keelpillidele g-moll
Euroopa parimate kammerorkestrite hulka kuuluva Kremerata Baltica osavõtt Klaaspärlimängu festivalist on kujunemas juba pea iga-aastaseks tänuväärseks traditsiooniks, mis pakub turvalise tuttavlikkuse kõrval samas alati avastamiseks midagi uut. Tänavu ühineb Kremerataga saavutusterohke biograafiaga kreeka uuema põlvkonna flötist Stathis Karapanos, kes on huvi äratanud omanäoliste tõlgendustega ning kelle kujunemist interpreedina on mõjutanud koostöö suurkujude Zubin Mehta, Christoph Eschenbachi, Ádám Fischeri ja teiste kõrgliigasse kuuluvate muusikutega. Karapanos on pälvinud muuhulgas Leonard Bernsteini nimelise auhinna mainekal Schleswig-Holsteini festivalil (2020) ning LOTTO preemia Rheingau festivalil (2019). Solistina astub kontserdil üles ka legendaarne Gidon Kremer ise. Kavas köidavad kanooniliste Beethoveni ja Schuberti kõrval tähelepanu poola helilooja Grażyna Bacewiczi ning Pärdi, Schnittke ja Sõlvestrovi särava aate- ja põlvkonnakaaslase Sofia Gubaidulina teosed.
Ateenas sündinud väljapaistev flötist Stathis Karapanos on mänginud NCPA orkestri, Chicago sümfooniaorkestri, Ateena riikliku sümfooniaorkestri, Bambergi sümfooniaorkestri, NHK sümfooniaorkestri, Müncheni sümfooniaorkestri, Maria teatri orkestri jt mainekate koosseisudega ning pälvinud rohkelt tunnustust, sh on tema saavutuste seas auhind festivalilt musik:landschaft westfalen (2021), Leonard Bernsteini auhind Schleswig-Holsteini festivalilt (2020) ja Lotto Prize Rheingau festivalilt (2019), lisaks arvukad preemiad rahvusvahelistel konkurssidel.
Karapanos alustas flöödiõpinguid varases lapsepõlves, saades esimesed tunnid Myrto Tsakiri käe all Ateena rahvuslikus konservatooriumis. 2018. aastal lõpetas ta kiitusega Karlsruhe muusikaülikooli, jätkates seejärel tudengina Pariisi konservatooriumis. Õpingute ajal tõi Karapanos regulaarselt esiettekandele teoseid prof Wolfgang Rihmi kompositsiooniklassi tudengitelt ning esines Karlsruhe Riigiteatri orkestri, Kölni kammerorkestri, Prantsuse Raadio filharmooniaorkestri jt professionaalsete kollektiivide koosseisus. Tema kujunemist on mõjutanud koostöö selliste suurkujudega nagu Zubin Mehta, Christoph Eschenbach ja Yutaka Sado. Lisaks on ta täiendanud end Mathieu Dufouri, Vangelis Papathanassiou, Petra Müllejansi, Henrik Wiese ja Peter Lukas Grafi juures. Kammermuusikuna on flötist astunud üles koos muusikutega nagu Vilde Frang, Matthias Goerne, Nicolas Altstaedt, Daniel Hope, Chen Reiss, Marie-Pierre Langlamet, Noah Bendix-Balgley, Marisol Montalvo jt. Olles huvitatud nüüdismuusikast, on Karapanos toonud esiettekandele teoseid Craig Urquhartilt, Mikis Theodorakiselt ja Achilleas Wastorilt.
Karapanos unistab muusika võimalikult mitmekülgsest mõistmisest ning see on viinud teda mängima lisaks traditsioonilisele põikflöödile näiteks ka traversflööti, kontrabassflööti ja jaapani flööti shakuhachi’t. Klassikalise muusika kõrval on Karapanos olnud kaasatud mh ka free jazz‘i ja hard rock‘i projektidesse ning jaganud lava Richard Smithi, Tico Pierhageni ja Vassilis Rakopoulosega.
Kremerata Baltica on 1997. aastal asutatud noortest Baltimaade muusikutest koosnev kammerorkester, millest on veerand sajandi pikkuse tegutsemisaja jooksul kujunenud üks väljapaistvamaid Euroopa muusikakollektiive. Orkestri kutsus ellu oma 50. sünnipäevaks rahvusvaheliselt tunnustatud viiuldaja Gidon Kremer, keda peetakse oma põlvkonna üheks eredamaks ja juhtivamaks interpreediks. Kremeri eesmärgiks orkestri loomisel oli pikaajaline hariduslik projekt, mille kaudu anda edasi oma oskuseid noorematele kolleegidele, tegemata samas kompromisse muusikalise kvaliteedi osas. Nooruslik ja uuendusmeelne kollektiiv on avatud uutele ideedele, julgetele kunstilistele katsetustele ning võlub publikut rõõmsa, energilise ja küllusliku mängustiiliga. 2003. aastast korraldab orkester Lätis oma festivali, samuti algatab põnevaid koostööprojekte teiste kunstivaldkondade esindajatega, rääkides seeläbi aktiivselt kaasa ühiskonna aktuaalsetel teemadel. Selliste ettevõtmiste hulka kuuluvad näiteks Berliini Filharmoonias aset leidnud kontsert „To Russia with Love“, mis pööras tähelepanu inimõiguste küsimusele Venemaal ja ühisprojekt „Pictures from the East“ Süüria skulptori Nizar Ali Badriga, mis kutsus mõtlema Lähis-Ida dramaatilistele sündmustele ja põgenike probleemile.
Kremerata Baltica erakordsest kunstilisest tasemest räägib koostöö selliste heliloojate ja artistidega nagu Arvo Pärt, Pēteris Vasks, Martha Argerich, Evgeny Kissin, Yo-Yo Ma, Sir Simon Rattle, Thomas Zehetmair, Mischa Maisky, Kent Nagano, Vladimir Ashkenazy jpt. Orkester on jõudnud salvestada veerandsada CD-d maailma juhtivate plaadifirmadega, sh ECM ja Deutsche Grammophon, ning pälvinud plaadi „Mieczysław Weinberg“ eest 2015. aastal Grammy auhinna. Kremerata Baltica on mänginud rohkem kui 50s riigis ja 600s linnas ning kaugelt ületanud 1000 kontserdi künnise.
Korraldajad:
Peeter Vähi – kunstiline juht
Tiina Jokinen – tegevdirektor
Kadri Kiis – produtsent, finantsjuht
Johannes Vähi – kaasprodutsent, IT, veebiülekanded, koduleht
AI (tehisintellekt) – kujundus
Olavi Sööt – kaasprodutsent, video, logistika
Meeta Vardja – kavaraamatu tekstid, tõlked
Reno Hekkonens – turundus, PR
Marje Hansar – sotsiaalmeedia
Suur tänu: Tartu Linnavalitsus, Urmas Klaas, Jaani kirik, Triin Käpp, Jana Raud, Kaupo Kiis, Kristel Leppik, vabatahtlikud
Tutvu ka meie keskkonnapoliitikaga.