Mõõkade tants. Hatšaturjan-Trio

27/02/2020 19:00

Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja

Kodō: One Earth Tour “Legacy” (Vilnius)
January 17, 2020
THREE PETERS
June 8, 2020

27. veebruaril täitub Mustpeade maja Valge saal kauni muusikaga, mida esitab väljapaistev armeenia kollektiiv Hatšaturjan-Trio. Ansambel, millele pandi alus juba eelmise sajandi lõpus, kannab 2008. aastast armeenia muusikalegendi Aram Hatšaturjani nime. Edukad kontserttuurid on viinud trio USAsse, Kanadasse, Kesk- ja Lõuna-Ameerikasse, Jaapanisse, Hiinasse, Austraaliasse ning pea kõikidesse Euroopa maadesse. Esinetud on paljudes prestiižsetes saalides, sh Musikverein (Viin), Gewandhaus (Leipzig), Laeiszhalle (Hamburg), Purcell Room (London) ja Suntory Hall (Tokyo). Samuti on ansambel osalenud mitmel nimekal festivalil, näiteks rahvusvaheline Cervantino festival Mehhikos ja „Russiche Kammermusikfest“ Hamburgis. Trio esineb tihti raadio ja televisiooni vahendusel ning on salvestanud üheksa armeenia ja vene muusikale pühendatud CD-plaati. Erilisel kohal on Tšaikovski, Šostakovitsi, Hatšaturjani ja armeenia nüüdisheliloojate looming.

Klaveritrio mängijad Armine Grigorjan (klaver), Karen Šahgaldjan (viiul) ja Karen Kotšarjan (tšello) on mõistagi igaüks omal alal ühed parimad Armeenias, ent ka triona väga edukad. Muusikakriitikud on kõrgelt hinnanud muusikute virtuoossust, stiilitunnetust, sooja tooni ja sügavat musikaalsust. Ansambliliikmed tegelevad aktiivselt pedagoogilise tööga, andes regulaarseid meistriklasse erinevates Armeenia muusikakoolides ning on samuti kaasatud heategevuslikesse projektidesse. Väga oluliseks peab trio Hatšaturjani loomingu esitamist ja propageerimist – koostöös Hatšaturjani majamuusemiga Jerevanis on korraldatud mitmeid kontserte ja põnevaid eriprojekte.

Trio teeb tihedat koostööd kaasaegsete heliloojatega ning on esiettekandele toonud mitmeid  ansambli tellimuse peale kirjutatud uudisteoseid. Kollektiivi repertuaar on laiahaardeline, hõlmates erinevaid muusikastiile. Tallinnas tuleb esitusele triole südamelähedane armeenia ja vene muusika, samuti Baltimaade heliloojate looming. Kontserdi kõrghetkedeks kujunevad ilmselt Rahmaninovi „Eleegiline trio“, Pärdi „Mozart-Adagio“ ja Hatšaturjani „Mõõkade tants“. Viimast võib pidada Hatšaturjani kõige kuulsamaks ja paremini tuntud helitööks. Kontserdile pealkirja andnud teos pärineb balleti „Gajane“ finaalist ning selle keskmine osa põhineb armeenia rahvalaulul. „Mõõkade tantsu“ peetakse lausa üheks 20. sajandi populaarse muusika signatuurteoseks – seda on kasutanud lugematud popartistid ja orkestrid, filmi- ja telesaadete tegijad ning ka iluuisutajad.

Suur tänu: Armeenia Haridus-, Teadus-, Kultuuri- ja Spordiministeerium

Vaata: Festivali Klaaspärlimäng kontserdid juulis