Kanada superkitarrist Rémi Boucher ja helilooja Peeter Vähi tähistavad ühiskontserdiga kolme aastakümne pikkust muusikalist sõprust ja loomingulist koostööd. Aga miks just Jämaja kirikus Torgu Kuningriigis? Sest Tema Majesteet Torgu kuningas Kristian I on määranud Peeter Vähi kuningriigi õukonnahelilooja auväärt ametisse. Lisaks nimetatutele on laval suurepärased külalisesinejad Heili Rosin-Leivategija (flööt) ja Marie-Helen Aavakivi (viiul). Ent näha ja kuulda saab ka märksa eksootilisemaid pille. Muuhulgas on kavas maailma kitarrimuusika absoluutne hitt „Concierto de Aranjuez“ ja kontserdile nime andnud idamaise värvinguga “Müstiline ühinemine”.
Heili Rosin-Leivategija alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt Põltsamaa muusikakoolis. Hilisemad õpingud jätkusid Tallinna Muusikakeskkoolis Mihkel Peäske flöödiklassis, Freiburgi Muusikakõrgkkoolis (prof. Felix Renggli), Amsterdami Konservatooriumis (Kersten McCall, Vincent Cortvrint) ning viimaks Zürichi Kõrgemas Muusikakoolis (prof. Maria Goldschmidt-Pahn, Sabine Poyemorel, Pamela Stahel), kus flötist omandas aastal 2018 aastal magistrikraadi cum laude. Hooajal 2011/2012, kõigest 19-aastasena (sic!), oli Heili Rahvusooper Estonia flöödirühma kontsertmeister, hooaegadel 2010/2011 ning 2012/2013 ERSO orkestrant. Alates 2012. aastast on ta aktiivselt kaasa teinud Eesti Festivaliorkestri, Gstaadi Festivaliorkestri (Šveits), Norra kammerorkestri 1B1, Põhjamaade Sümfooniaorkestri ning Baltic Sea Philharmonicu koosseisudes. Aastast 2017 on Heili aktiivselt osa võtnud pikolo-festivalist Grados, Itaalias, kus on andnud hulganisti soolokontserte. 2018. aastal võitis Heili oma esimese töökoha soolopikkolo kohale Põhja-Hollandi Sümfooniaorkestris, momendil naudib Heili vabakutselise muusikuna tööd Saksamaa tipporkestrites: Gürzenichi sümfooniaorkestris (Köln), Stuttgarti Raadioorkestris, Bambergi Sümfoonikutes, Chemnitzi Teatriorkestris jne. Heili on pälvinud preemiaid mitmetel konkurssidel: I koht ja eripreemia parima Hatšaturjani kontserdi esituse eest Armeenias (2011), I koht Severino Gazzelloni nimelisel konkursil pikolo kategoorias (Itaalia, 2017), I koht National Flute Association “Piccolo Artist Competition” (USA, 2018). Samuti võitis Heili XI Eesti Noorte interpreetide konkurssfestivali “Con Brio” pälvides ka Klassikaraadio, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Interpreetide Liidu auhinna. 2012. aastal võitis ta Vabariikliku Puhkpillimängijate konkursi flöötide arvestuses. Alates 2020. aasta sügisest on Heili Heino Elleri Muusikakooli flöödi õppejõud, samuti alates 2022.aastast Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia ning MUBA flöödi ja pikolo õppejõud.
Marie-Helen Aavakivi omandas viiuli eriala magistrikraadi cum laude prof. Alexander Fischeri juhendamisel 2012. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning kaitses 2019 doktorikraadi. 2023 pälvis Mariel-Helen Aavakivi I preemia Dunabia Talents tahvusvahelisel muusikakonkursil Ungaris Beethoveni Viiulisonaadi esituse eest koos pianist Anneli Tohveriga. Sama koosseisuga saavutati 2024 II preemia rahvusvahelisel konkursil Royal Maas Hollandis. 2020 nägi Aavakivi ja pianist Ralf Taali koostöös päevavalgust CD „DUO“ Brahmsi, Schuberti, Francki ja Tubina teostega. Aavakivi on solisti ja kammermuusikuna üles astunud arvukatel kontsertidel, osalenud 2008 Pekingi ja 2016 Rio de Janeiro olümpiamängude kultuuriprogrammides, Shanghai EXPO Euroopa päeva üritustel jm ning juhendanud viiuli meistriklassi Shenandoah’ Ülikoolis USAs. Ta on esinenud erinevatel konverentsidel ettekannetega Eesti viiulikoolkonna kujunemisloost, tema sulest ilmuvad artklid ja kontserdiarvustused ajakirjades. Marie-Helen Aavakivi kuulus 2006–2011 Euroopa Liidu Noorteorkestrisse, esinedes EUYO ll viiuli kontsertmeistrina Londoni Royal Albert Hallis festvalil BBC Proms, Amsterdami Concertgebouw’s, Berliini Konzerthaus’is jm. Aavakivi on töötanud Tallinna Kammerorkestris, teise kontsertmeistrina Rahvusooper Estonia orkestris ning tegutsenud aastast 2012 kammerorkestris Kremerata Baltica. Viiuldaja kasutuses on 2023–2025 Johannes Paulseni 18. sajandi Saksa meistri hinnaline viiul koos Nicolas Rémy Maire’i 19. sajandi keskel valmistatud poognaga.
Kanadast pärit Rémi Boucher on maailma üks juhtivaid kitarrivirtuoose, keda eristab erakordne tehniline võimekus ning innovaatiline lähenemine pillile. Boucher on võitnud vähem kui kahe aastaga viis kõige prestiižsemat rahvusvahelist kitarrikonkurssi, pälvinud esimesena kitarristina 30 aasta jooksul Kanada auhinna Sylva Gelber Award ning soleerinud paljude mainekate orkestrite ees. Ta on üles astunud USA-s, Itaalias, Hiinas, Mehhikos, Austrias, Saksamaal, Hispaanias, Venemaal, Eestis jt riikides. Boucher’ repertuaaris on kõik olulisemad kitarrikontserdid ning teosed soolokitarrile renessansist tänapäevani. Eriti hinnatud on ta impressionistliku ja hispaania muusika esitajana. Ta on toonud esiettekandele ka hulga nüüdisteoseid, sh Peeter Vähi „Antarctic Concerto“. Kanada helilooja Jacques Marchand on talle kirjutanud ühe muljetavaldama kontserdi, mis eales klassikalisele kitarrile on loodud. Boucher komponeerib ka ise ning on oluliselt laiendanud pilli väljendusvõimalusi. International Guitar Magazine on kirjutanud: „Rémi Boucher’l on tuld, kirge, särtsu ja tal on seda palju. Kitarril on lootust, kui seda niimoodi mängitakse…“
Rodrigo. Concierto de Aranjuez. Adagio, fragment 2 min 2 sek, mp3
Vähi. Müstiline ühinemine, fragment 1 min 52 sek, mp3
Valik arvustuste fragmente (originaalkeeles, kronoloogilises järjekorras) kontserdile nime andnud teose kohta
Sama ansambel… esitas Soomes ja Austraalias oopust flöödile-viiulile-kitarrile Müstiline ühinemine. Viimase salvestas Camerata ka Süddeutscher Rundfunk‘i jaoks… (Päevaleht, 1992)
Tema kammerteoste imaginaarne alge, Ida traditsioonilise muusika põimumine Lääne klassikalise traditsiooniga, New Age‘ile iseloomulik tolerants esoteeriliste religioonide vastu − kõik see annab põhjust Peeter Vähi loomingus näha müstilist ühinemist erinevate maade ja ajastute vaimukultuuriga, sisseelamisvõimet pealtnäha eksootilisse kultuurikonteksti. Ning eks ole ju helilooja kirjutanud tähendusrikka pealkirjaga teose Mystical Uniting… milles võib soovi korral näha isegi teatud programmilist manifesti. (Igor Garšnek, 1998)
Vähi ja tema budism on albumi nimiloos täiesti tuntav, kui nii flööt kui ka kitarr imiteerivad orientaalseid pille ja teiselt poolt maakera pärit müstilisi tundmusi. (Postimees, 2000)
Ja ei puudunud sel kontserdil ka need teosed, mida kuulates oli võimalik iseendasse süüvida või omaenese minast hoopis kaugemale vaadata (Müstiline ühinemine…). Tõeliselt vastutulelik publik tajub sääraseid hoovusi lennult. (Meelespea, 2000)
Omapärasema atmosfääriga külalisõhtu saab kujundada, kui panna plaadimängijale pähekulunud mainstreamansamblite asemel salapäraselt müstilise värvinguga Mystical Uniting. /…/ Plaadi huvitavamad teosed on järjest populaarsust võitva tangohelilooja Piazzolla tsükkel Tango ajalugu ja Peeter Vähi eri kultuuride ja vaimulaadide ristumisest lähtuv Müstiline ühinemine… (Eesti Päevaleht, 2000)
Mystical Uniting − a composition which includes rock elements and meditative passages. (Öffentlicher Anzeiger Bad Kreuznach, 2005, Saksamaa)
Klänge wie kreischende spitze Schreie, dazu beunruhigende klopfende Töne: Die Ausstellungseröffnung endete mit dem Stück Mystical Uniting… (Evangelische Kirche in Rheinland, 2005, Saksamaa)
Müstiline ühinemine… teosest selgub, et viiuli ja kitarri ühenduses peitub emotsioon, mille baasiks kirg ja kirglikkus, et see duo võib olla ülidünaamiliselt temperamentne ja värvikirev… (Toomas Velmet, Muusika, 2005)
Müstiline ühinemine flöödile, viiulile, kitarrile, kahele tānpūrā’le ja keelpillidele algab vaiksete tānpūrā-helidega ning järk-järgult kasvatab helilooja n-ö liha luude ümber. Selles teoses kohtame rokiomaseid rütmilisi kujundeid, harmooniaid, millega segunevad idamaised meeleolud ja tunnetuslikkus. (Sirp, 2006)
Müstiline ühinemine Peeter Vähi autoriõhtul… CDdelt võib leida sellest väga erinevaid versioone, neist põnevaim fagotile koos tiibeti Buddha-munkadega. (Äripäev, 2006)
Mystical Uniting… contains a variety ornamentation and extended techniques. Some of these techniques include slides, tongue slaps, and flutter tonguing in the flute part and harmonics, muffled sound, tamboura, and golpe in the guitar part. Both instruments have solo and melodic material throughout. Rhythmic difficulty includes simple meter changes and the use of triplets, and thirty-second notes. The flute part features a cadenza. (Annotated guide to flute and guitar music, 2010, USA)
Mystical Uniting für dieselbe Besetzung dürften aber zum Schönsten gehören, was in Estland bislang für die Gitarre geschrieben wurde. (Magazin für Kammermusik, 2011, Saksamaa)
Als eine Art Kontrapunkt, dabei allerdings ebenfalls als Ausdruck des breit gefächerten Spektrums der Interpreten, kam das folgende Mystical Uniting aus der Feder von Peeter Vähi… daher. Die Komposition kombiniert sowohl Elemente des Rock als auch der Technomusik sowie herkömmliche Rhythmen miteinander. Das Duo brachte sie auf untraditionelle Weise mit musikalischem “Knalleffekt” zu Gehör. (come-on.de, 2011, Saksamaa)
… huvi idamaise muusika ja filosoofia vastu peegeldub ilmekalt Müstilises ühinemises − teoses, mis on Euroopa kammermuusikute hulgas saavutanud populaarsuse. Kaugelevaatav, kosmopoliitiline, ent siiski idamaiselt minimalistlik, koputustega kõlalauale ning pizzicatodega perkussiivseid efekte tarvitades saabuski see müstiline ühinemine. (Estonian Life, 2011, Kanada)
Mystical Uniting… Charakteristisch sind für Peeter Vähi schlichte und interessante Klänge. (General-Anzeiger, 2013, Saksamaa)
Atemlose Stille herrschte… in der Gnadenkirche… Gleich zu Beginn zeigten die beiden Musiker mit Mystical Uniting… ihre Liebe zu ungewöhnlicher Musik. Fernöstliche Klänge schwirrten mal meditativ, mal aufwühlend durch den Kirchenraum. Dabei wurde der weiche Ton der Altquerflöte. zu einem wahren Hörgenuss. (General-Anzeiger, 2014, Saksamaa)
Die Auftaktveranstaltung des Schleswig-Holstein Musik Festivals auf Föhr entführte das Publikum nach Estland… forderte Mystical Uniting… geradezu heraus, nach “dem” Stil zu suchen, da sich in dieser Komposition europäische Klassik mit Rock- und orientalischer Musik ein Stelldichein geben. (shz.de, Saksamaa)
Müstiline ühinemine… milles peegeldub kõige selgemalt Peeter Vähi huvi idamaise muusika ja filosoofia vastu. Vähi ja tema budism on albumi nimiloos täiesti tuntav, kui nii flööt kui ka kitarr imiteerivad orientaalseid pille ja teiselt poolt maakera pärit müstilisi tundmusi. (Koit, 2014)
Mystical Uniting heißt das Stück… der sich im Verlauf seiner komponistischen Tätigkeit immer mehr japanischer und tibetischer Musik zuwandte. Durch die erläuterten Worte der beiden Interpreten eingestimmt, fiel es den Zuhörern nicht schwer, vor allem Anklänge indisch-tibetischer Musik herauszuhören. (Blick Aktuell, 2015, Saksamaa)
Pääsmed saadaval Piletilevis ja pool tundi enne algust koghapeal.
Vaata ka tänavuse Klaaspärlimängu põhiprogrammi.