SiiditeeJubilate III
February 8, 2022
Kuldsed juured
February 8, 2022

Festival Klaaspärlimäng
P 10 juuli kell 22 Tartu Jaani kirik
PUBLIKUORKESTER
Ansambel U:

Taavi Kerikmäe – klaver, Levi-Danel Mägila – tšello, Tarmo Johannes – flööt, Merje Roomere – viiul, Helena Tuuling – klarnet, Vambola Krigul – löökpillid, Tammo Sumera – elektroonika, helirežii

Eesti tuntuimaks uue muusika kollektiiviks nimetatud Ansambel U: pikaajaline ning pühendunud tegevus on olnud asendamatu eesti ning välismaa autorite nüüdismuusika esitamise, tutvustamise ning laiema leviku jaoks. Varsti 20. tegutsemisaastat tähistava ansambli käivitasid 2003. aastal uue muusika entusiastid Taavi Kerikmäe ning Tarmo Johannes, kaasates oma põlvkonna eredamaid interpreete. Muusikud on olnud aastate jooksul kirglikud nii nüüdismuusika klassika kui eksperimentaalsete kompositsioonide vastu, huvitudes eriliselt improvisatsioonilistest ning ebatraditsiooniliselt noteeritud teostest. Nimetamisväärne on seejuures fakt, et ansambel mängib dirigendita. U: on toonud publikuni hulga kodu- ja välismaist värsket loomingut, nende seas Toivo Tulevi, Märt-Matis Lille, Tauno Aintsi, Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannese, Ülo Kriguli, Mari Vihmandi, Arash Yazdani, Scott Milleri, Christopher Chandleri, Fausto Sebastiani jt muusikat. Väljapaistvate koostööprojektide seast võib nimetada koreograaf Mart Kangroga kahasse tehtud etendusi „Mäng“ (2006), „Romeo ja Julia“ (2008) ja „Harmoonia“ (2009). Viimase aja põnevamaid ettevõtmisi on interaktiivne projekt „Publikuorkester“, mis annab kuulajale tavapärasest märksa enam võimalusi kontserti vahetult mõjutada ja kujundada. Aktiivne kontserttegevus on viinud kollektiivi üle Eesti piiride paljudele festivalidele, sh Gaida festival (Leedu), Nordic Music Days (Soome), Biennale di Musica Venezia (Itaalia), Virtuosi of 21st Century (Brasiilia), Sounds New (Inglismaa) jt.
Ansambli kõrgest tasemest ja tähelepanuväärsest tööst annavad tunnistust kaks Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemiat: 2009. aastal CD „U:“ ja uuemuusika vankri vedamise eest ning 2016. aastal sisukate rännakute eest kaasaegsel muusikamaastikul. Juba mainitud CD „U:“ on ansambli debüütalbum kollektiivile spetsiaalselt tellitud eesti loominguga, mille puhul on huvitav, et plaadi esiettekanne toimus paralleelselt ka virtuaalreaalsuses. Sellele on järgnenud plaadid „Protuberantsid“ (2011) ja „Alive“ (2015). Mainimist väärt on kahtlemata ka hooajal 2013/2014 alguse saanud kontsertloengute sari „URR – 10 aastat vastupanu“, mis käsitleb nüüdismuusika olulisi teemasid ning mida kantakse ette Klassikaraadio otse-eetris.


Kordumatu uudisteose lõppedes tehti väike vahepeatus, et analüüsida loo õnnestumist meetodil „mida rahvas arvab?“. Publik oli meelestatud heatahtlikult. Juba hakkas vaikselt selguma suhtumine demokraatiasse: kas demokraatia ikka tähendab seda, et igaüks püüab oma häält üle teiste kuuldavaks teha ja „kõiki pille proovida“? Nii nagu edukas koosloome, nii sisaldab ka demokraatia suurt hulka kokkuleppeid ja reeglitest kinnipidamine on üks demokraatliku ühiskonna liikme kohustusi. Kui oleksime sama teost kohe korranud, siis oleks tulemus olnud ilmselt teistsugune.
(Sirp, 11.03.22)

Demokraatia teema ei aegu – küsimused selle olemuse ja toimimise kohta kerkivad valusate maailmasündmuste taustal aina uuesti esile ning on sageli enam kui tulitavad. Ansambel U: uuenduslik ja interaktiivne projekt „Publikuorkester“ toob diskussiooni demokraatia üle kontserdisaali. Kas kollektiivne looming on üldse võimalik, kas demokraatia saab kontsertsituatsioonis toimida? Harjumuspärane kontserdiformaat ning rollid on „Publikuorkestris“ pea peale pööratud ning publikul ebatavaliselt suured õigused: luba kontserdisaalis toimuvasse sekkuda ning selle kulgu mõjutada, kõlavat muusikat kujundada ning vahetut tagasisidet anda. Kuulajal on vabad käed nutiseadme abil esitajatega koos musitseerimiseks, reaalajas partituuri loomiseks ning kõlava muusika hindamiseks. 2015. aastal valiti „Publikuorkester“ mitmesaja teise projekti seast ettekandmiseks Rotterdamis toimunud mainekale rahvusvahelisele muusikafoorumile „Classical: NEXT“ ning järgnevatel aastatel on see jõudnud mitmele poole üle maailma.

(Kuula ansambliliikmete põnevat „Publikuorkestri“-teemalist vestlust Klassikaraadio arhiivist: https://jupiter.err.ee/1608502577/kontserdisaalis-urr-33-publikuorkester)