Sahara lood (Põlva)

Orient 2023: Kõrbest tulin ma

29/04/2023 17:00

Põlva Kultuurikeskus

Maarja Missa
April 13, 2023
Mustlaskaravan (Põlva)
April 27, 2023

Festival Orient esitleb:
R 21 aprill kell 18 Kaunase Kultuurikeskus, Leedu
L 22 aprill kell 18 Dūmų fabrikas, Vilnius, Leedu
K 26 aprill kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal
L 29 aprill kell 17 Põlva Kultuurikeskus
SAHARA LOOD
Amazighi (berberi) malouf-ansambel Alžeeriast

Abderraouf Amora – ud, laul
Wassim El Kassantini – laul, 5-keelne vioola-viiul
Ghanem Lamin – darbuka

Nõnda nagu see on sageli Oriendi festivali puhul, pole Alžeeria muusikud leidnud tee Eestisse artistiagentuuride ega mänedžeride vahendusel, nad pole leitud YouTube’ist ega muudelt veebisaitidelt. Festivali Orient korraldajad avastasid malouf‘i muusikud otse nende “kodust” mullusel Sahara ja Alžeeria reisil. Programmis ja ansambli koosseisus tuli teha vaid minimaalsed muudatused, et see sobituks estivali konteksti.

Alžeeria traditsiooniline malouf-muusika on kultuurifenomen, mis on läbi käinud tulest-veest mitmel mandril. Praegusel kujul peetakse seda päritolult Andaluusia muusikaks, mis koos moslemitest ümberasujatega alates XIII sajandist Põhja-Aafrikas kanda kinnitas. Suure tõenäosusega on Andaluusia aga kõigest nimetatud žanri üks arenguetapp. Ilmselt rändas too kunst tänase Hispaania territooriumile IX sajandil Iraagist koos asumisele saadetud õukonnalaulik Ziryabiga.
Tegu on traditsioonilise muusikaga, mida esitatakse pulmades, pühadel ja muudel pidulikel kogunemistel. Tavapäraselt on esitusinstrumendid ud, malouf‘i stiilis mängitav viiul või analoogne rahvalik keelpill ja darbuka. Instrumentaalosad vahelduvad lauluga, mille tekst pärineb kuulsatelt araabia poeetidelt. Keerukama vormiga ja pikema ulatusega teost nimetatakse nuba’ks ning kunagistel aegadel oli igaks päevaks ja sündmuseks oma nuba.
Ehkki žanr on Põhja-Aafrikas endiselt rahva hulgas ülipopulaarne, siis salvestisi on sellest muusikast suhteliselt vähe. Olgu see siis põhjusel, et esitused leiavad aset enamasti väljaspool tavapärast kontserdisaali, või et sündmusi, mille raames need toimuvad, ei ole kombeks sel moel laia avalikkusega jagada.
Seekord siiski jagavad Alžeeria muusikud oma kunsti Eesti publikuga.


Batna provintsist Aresest pärit Abdel Raouf Amora (s 1985) räägib endast: „Alustasin oma muusikuteed ja ud’i õpinguid Tabisra Rügemendi skaudi pataljonis ning jätkasin õpinguid aastast 2002 Batna Muusikainstituudis, mille kolm aastat hiljem üliheade hinnetega lõpetasin. Mängisin kohalikes ansamblites aastani 2007, mil saavutasin Ülemaalisel Soolo ja Duo Muusikafoorumil Boutdj Bou Arreridjis II koha. Sellest alates olen olnud tegev üle kogu Alžeeria ning aastal 2011 panin koos sõpradega aluse Golden Throat (‘Kuldne Kurk’) konkursile M’silas, olles esimesed kaks aastat selle žürii liige ning kuni 2014. aastani heliloomingu kuraator ja orkestrant. Siis sai minust nii orkestri kui heliloomingu kunstiline juht. 2014–2015 olin Ülealžeerialise Ain Salehi laulufestivali žürii liige ja maqam’i-kursuse juhendaja. 2015–2016 kutsus Alžeeria Rahvustelevisioon mind juhendama Hadith Arrouh maqam’i-laulu kursust.
Aastal 2017 oli mul au osaleda Alžeeria esindajana Araabia Musika Akadeemia juhendatavas ud’i õppekavas Jordaania Rahvuslikus Muusikaakadeemias. Siis sai minust ka Araabia Muusika Akadeemia liige ja litsenseeritud koraanilise maqam’i õpetaja. Aastal 2018 astusin ud’i solistina üles Timgadi Rahvusvahelisel Festivalil. Hetkel olen Al-Shorouk Kultuuriühingu peasekretär, avalike suhete juht, Alžeeria Laululoojate Liidu liige ja Rahvusliku Kultuuri ja Kunstide Ühingu Messam asepresident.“

Ghanem Lamin (s 1993) räägib endast: „Olen Alžeeria muusik, löökpillimängija. Alustasin oma muusikaõpinguid Batna Kultuurimaja muusikakoolis ning minust sai Batna Tuleviku Folkmuusika ansambli liige. Üsna peagi siirdusin aga õppima Beiruti Kõrgmasse Muusikakooli Liibanonis. Koju naasnuna jätkus muusikukarjäär läbi osaluse mitmetel Timgadi ja Al-Kazifi festivalidel Alžeerias, Kartaago festivalil Tuneesias, Pühenduslaulufestivalil Tiaretis ning Chaabi festivalil.
Olen teinud tihedat koostööd Riikliku Sümfooniaorkestriga Alžeeria Klassikalise Muusika Festivalil. Eksperimendi korras alustasin kaheaastase löökpillikursuse juhendamisega kodulinnas. Praeguseks olen mitmete ansamblite liige ning juhin enda löökpillikooli.“

Aastal 1979 sündinud Wassim El Kassantini, kodanikunimega Boudjenoui Houari Boumediene, on malouf’i laulja, kelle karjäär algas lapstähena juba 9-aastaselt, mil ta õppis klaverit. Viis aastat hiljem keskendusid õpingud viiulile El Bastandjia Assotsiatsioonis. 18-aastaselt, olles El Fargania õpilane, võitis noor muusik väärika Alhan Wa Chababi preemia. Aastal 2000 astus ta Riiklikku Muusika Instituuti Batnas andes samal ajal aktiivselt kontserte üle kogu Alžeeria. Alates 2006 aastast on ta pühendunud Constantine’i malouf’i stiilile.


Täpsem info Oriendi kontsertide kohta Leedus.

Suur tänu: Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinn muusikalinn, Toyota, Madli-Liis Parts, vabatahtlikud