SIBERIA-MONGOLIA 2018

AFRICAN ROUND 2012-2013
AFRICAN ROUND 2012-2013
May 31, 2019
Blog in English

Aastal 2007 püüdis grupp eestimaalasi taasavastada iidseid kultuure, eksootilisi rahvaid ja parasjagu sõdivaid riike ajaloolisel Siiditeel. 2010. aasta augustist detsembrini läbis sama grupi tuumik ekspeditsiooni “Arktika-Antarktika 2010” raames mõlemad Ameerikad ehk 32 000 kilomeetrit, jõudes lõpuks välja Antarktise mandrile. Aastatel 2012–2013 teostus veelgi mastaapsem reis, mis tegi ringi peale Aafrikale – 5 kuuga läbiti 24 Aafrika riiki + 8 riiki hiljem. Vahepealseks reisisihiks on olnud Okeaania: Paapua Uus-Guinea, Tonga, Vanuatu, Fiji. Nende ekspeditsioonide meekondadest on välja kujunenud tuumik, kes ajavahemikus juulist oktoobrini 2018 kulges kahel Land Cruiseril läbi Siberi, Mongoolia ja Kaug-Ida. (Tekst ja fotod – Peeter Vähi)

I etapp

28. juuli – 29. august 2018. Magadan – Jakuutia (Sahha) – Burjaatia – Krasnojarski krai – Hakassia

GULAGi vangilaagrid, mahajäetud kummituslinnad ja kaevandused, Kolõma Surmatee ehk Kontide Trass, külmapoolus Oimjakon, Jack Londoni järv, taiga, Tšerski ja Verhojanski mäestikud, Sajaanid, karud, Siberi suured jõed (Kolõma, Indigirka, Aldan, Leena, Angara, Jenissei) ja nende ületamine, BAM, Siberi rahvaste vabaõhumuuseum, budistlikud kloostrid ja templid, vene õigeusu kirikud, šamanism, Baikal, endised Hiina alad, looduskaitsealad, off-road, sääsed ja parmud…

Detailsem info ja blogi

II etapp

27. august – 3. oktoober 2018. Hakassia – Tõva – Altai – Mongoolia – Juudi AO – Primorje krai

Tõva kurgulauljad, Altai mäestik, Siberi eestlaste külad, elav “Siberi Jeesus Kristus” ja vissarioonlaste sekt, Roerichite ekspeditsiooni rajad, šamanism, vene õigeusu kirikud, Aasia geograafiline keskpunkt, Mongoolia mägijärved ja vulkaanid, budistlikud templid ja kloostrid, jurta-“hotellid”, jurtad, stepp, hobuse- ja kaamelikasvatajad, mongolite kadunud impeeriumi iidne pealinn Karakorum, Tšingis-khaani oletatav sünnipaik, Siberi ja Kaug-Ida põlisrahvad, endised Hiina alad, looduskaitsealad, sääsed, off-road

Detailsem info ja blogi

SiberiaMongoliaMap

 

Ettevalmistus

 märts-aprill 2018

SibMong LandCruiser1

Eestisse saabuvad kaks Toyota Land Cruiser maasturit. Siberi ja Mongoolia teeolud on rasked – sõita tuleb kõrbeliivas, mägedes, poris, läbida tuleb jõgesid, teatud osa marsruudist kulgeb mööda off-roadi. Aprillis algab Lexus Tallinna autokeskuses Ingar Mäesalu näpunäidete järgi maasturite ümberehitamine ja ettevalmistamine seks otstarbeks. Ka Siiditee, Arktika-Antarktika ja African Roundi ekspeditsiooni autod kohandas reisi tarbeks Lexus Tallinna autokeskuse meeskond, mistõttu võime ka sel korral kindlad olla tegijate kompetentsuses ja töö kvaliteedis. Autodele paigaldatakse kängururauad, küljetorud, karterikaitsed, vintsid, klaaside turvakiled, DC/AC 220 V pingemuundurid, lisatuled, pardakaamerad, katuseraamid ning Autohome Overcamp katusetelgid. Auto kered tõstetakse sildade suhtes kõrgemale, samuti viiakse kõrgemale sildade tuulutusavad, takistamaks vee sissevoolu jõgede läbimisel. GPS-seadmetesse installeeritakse Venemaa kaardid (Mongoolia kaarte hankida ei õnnestu). Tavapärased linnamaasturi rehvid asendatakse vastupidavate jämedamustriliste all terrain rehvidega. Ühe varurattaga on riskantne minna säärasele teekonnale, mistõttu paigaldatakse tagaukse külge veel teinegi varuratas. Samuti kinnitatakse tagaukse külge 20-liitrine kanister varukütuse jaoks. Sidepidamiseks autode vahel paigaldatakse President Barry raadioside agregaadid ning pooleteise meetri kõrgused ML 145 antennid. Lisaks veel teatud turvaseadmed, mida siinkohal ei täpsusta. Mõistagi kuulub asja juurde elementaarne varuosade ning tööriistade komplekt.

 20 mai

Paljud meist on hästi kursis Land Cruiserite hingeeluga, paraku piirduvad meie kokkupuuted peamiselt 2010. aasta mudelitega. Kaheksa aasta jooksul on maasturite riist- ja tarkvarasse lisandunud üht-teist uut, mistõttu on mõistlik läbi teha uute mudelite alane koolitus ning värskendav õppesõit Männiku karjääri liivastel ning mudastel nõlvadel.

 13 juuni

Peterburis paigutame maasturid 40-jalasesse High Cube konteinerisse, saates need kuue nädala pikkusele teekonnale Vladivostoki ja Magadani suunas.

 18 juuli

Saame teada, et konteiner Toyota maasturitega on küll jõudnud Vladivostokki, kuid millegipärast on sinna pidama jäänud ega pole veel asunud merereisile üle Jaapani ja Ohhoota merede Magadani poole. On siiski lootus, et autod saadetakse sihtkoha poole teele järgmise kolme-nelja päeva jooksul, vastasel korral kordub kaheksa aasta tagune Panamá-Colombia “draama”.

Kokkuvõte

Olime teel 68 päeva. Läbisime maasturitel 17 641 kilomeetrit ehk keskmiselt 260 kilomeetrit päevas.

Vastavalt vajadustele ümberehitatud ja täiendatud Land Cruiserid on parimad maasturid seda tüüpi ning sellise raskuskategooria reisiks. Ka muu matkavarustus (spordikotid, seljakotid, matkasaapad, vihmajoped jne) pidas hästi vastu.

Siberi ja Mongoolia kontinentaalsest kliimast tulenevad ilmad võivad teinekord olla ettearvamatud ning hilissuvel või varasügisel pole öised miinuskraadid haruldased. Mõne mehe magamiskoti valik polnud päris sobiv, mistõttu tuli kannatada külma ning ringi käia nohuse ninaga.

Erinevalt meie varasematest ekspeditsioonidest, mil üks või teine on põdenud külmetushaigust, nakatunud düsenteeriasse või skistosomiaasi, pidanud taluma mäe- või merehaigust, murdnud käeluu jne, siis käesoleval korral Jumal kaitses meid raskemate vigastuste ja haiguste eest.

 SibMong Altai   SibMong Mountain

Alustada reisi Magadanist ja lõpetada Vladivostokis – antud aastaajal oli see ainuõige valik. Aeg juuli lõpust oktoobri alguseni on Siberi, Mongoolia ja Kaug-Ida jaoks sobiv: pole liiga palav, pole liiga külm, sääski ja parmusid pole liiga palju. Neile, kes armastavad palavust, võiks ehk soovitada ühe või kahe nädala võrra varasemat perioodi. Mõnevõrra segas reisimist vihm, paaril-kolmel korral tõusid jõed üle kallaste, mis off-roadi tingimustes muutis jõgede läbimise ohtlikuks ja kohati isegi võimatuks. Aeg-ajalt muutusid telgid ja madratsid vihma ning niiske õhu tõttu märjaks ning vajasid hilisemat kuivatamist päikesepaistel ja lõkke ääres.

Reisiseltskond koosnes peaaegu eranditult väga kogenud ja vastupidavatest reisijatest, kel on selja taga ümbermaailmareisid, kõik kontinendid, mäed, kõrbed, ookeanid jne. Samas olid meie taustad, elukutsed ja huvid väga erinevad, mistõttu olid ka ootused reisi suhtes erinevad. Aeg-ajalt me ei suutnud saavutada üksmeelt – kas ööbida telgis või võõrastemajas, kas peatuda looduskaunis kohas või külas, kas teha lõunasöögipeatus või jätkata liikumist, kas valmistada ise toitu lõkkel või otsida mõni zakusotšnaja, kas eelistada sõitmist varajastel hommikutundidel või pärastlõunal, kas suhtuda kokkulepitud kellaaegadesse pedantse täpsusega või lubada endale Tartu ülikoolist sisseharjunud “akadeemilist veerandtundi”, kas kulgeda mööda varem paika pandud marsruuti või teha muutusi vastavalt hetke meeleoludele jne. See tekitas küll pingeid ja stressi, kuid ei suutnud vähendada muljeid ja emotsionaalseid elamusi, mida pakkusid Siber, Mongoolia ja Kaug-Ida.

Teede kvaliteet: Venemaa suurtele magistraalidele ja trassidele võiks anda hinded hea ja kohati isegi väga hea. Ent off-road jääb off-road‘lks, ning kui juba oled sellise trajektoori valinud, siis pead olema valmis kõigeks – sügavaks poriks, suurteks kivimürakateks, lagunenud sildadeks, paiguti kapotiservani ulatuvaks veeks. Aga Mongoolias on kõvakattega maanteid vähe, isegi need teed, mis on kaardile märgitud paksu joonena, võivad tegelikkuses osutuda üksnes mööda steppi kulgevateks autojälgedeks, seda eriti riigi äärealadel.

Diislikütus oli saadaval pea kõigis tanklates. Vaid paaril korral jättis kütuse kvaliteet soovida.

Venemaa jättis kokkuvõttes hea mulje. Suured linnad nagu Tšita, Ulan-Ude, Jakutsk, Irkutsk, Krasnojarsk, Habarovsk, Vladivostok… on viimase paarikümne aastaga läbi teinud tohutu muutuse positiivses suunas. Hea teenindus, kvaliteetne toit, abivalmis inimesed, isegi ametnikud on enamasti sõbralikud.

Suur osa ekspeditsioonil nähtust-kuuldust on ühel või teisel moel jäädvustatud. Lisaks eesti- ja ingliskeelsetele blogidele ning privaatsetele märkmetele on meie fotokaamerate mälukaartidel sadu fotosid, tosinkond tundi on audiosalvestisi (intervjuud, rahvamuusikute esinemised, budistlikud rituaalid, šamaaniriitused). Ja lõpuks põhiline – Aivo ja Silver pole videosalveste kestuseid veel kokku arvutanud, aga hinnanguliselt võib nn “musta” materjali olla ligi 100 tundi.

Ekspeditsiooni üks eesmärke oli koostöös Aivo ja teleproduktsioonifirmaga “Osakond” produtseerida 12 osast koosnev sari ETV jaoks. Siberi ja Mongoolia oludes pole see lihtne ülesanne (kui näiteks võrrelda meie eelmise, “African Roundi” ekspeditsiooniga), sest mõnikord tuleb sõita mööda taigat või steppi päevi ja sadu kilomeetreid ning miski ei muutu, midagi märkimisväärset ei juhtu, mingit actionit ei toimu, aina lõputu taiga ja sopkad, aina lõputu stepp ja lauged maastikud. Usume siiski, et Aivo ja “Osakond” annavad endast parima ning järgmiseks aastaks valmib huvitav ja atraktiivne videoproduktsioon.

Meeskond

Kogu reis: Hannes Loopere, Toonart Rääsk, Tiina JokinenPeeter Vähi
I etapp / Magadan-Abakan: Kaido Kepp, Sander Starast, Silver Siilak, Inga Karu
II etapp / Abakan-Vladivostok: Aivo Spitsonok, Toomas Luhaäär, Raivo Pärnpuu

Tõmba alla ekspeditsiooni logo (jpg, 700 KB)

 LogoToyota       Imagetext      LogoTacticalFoodpack       LogoOsakond       ERGO Logo      LogoWrapit

Tänu: Toyota Baltic AS, Lexus Tallinn, 4x4kool.ee, Matkasport, Vadim Redkin, Jaanus Piirsalu, Väino Laisaar, Andrey Shidlovskiy, Aimar Ventsel, Aado Lintrop, Tuuli Roosma, Aigar Ojaots, Boris Leikin

Kirjastuselt Pegasus ilmub juuni algul 2022 raamat “Siberisse, vabatahtlikult”. Esitlus Solarise Apollo raamatupoes, jälgi reklaami! Osta juba nüüd!
Loe lisaks GO Reisiajakirjast 6 / 2018 Tiit Pruuli intervjuud “Peeter Vähi − tagasi Venemaal
Vaata teleproduktsioonifirma “Osakond”, ETV ja ERPi koostöös aastatel 2020-2021 valminud 14-osalist teledokumentaali “Ürgne maa Siber”
Vaata reisisarja arvustust Andre Tammelt “Hingepeeglis”
Vaata ka Siiditee tuurAfrican Round ja Arktika-Antarktika 2010