Ensemble Vitamiin (in Estonian)

Tiina Jokinen in Estonian
December 11, 2011
Siberia-Mongolia I
January 18, 2012

ImagetextAnsambel VITAMIIN

Ansambel Vitamiin andis ajavahemikus 1978−1989 üle 250 (!) kontserdi aastas. Turneed Eestis, Soomes, Taanis, Leedus, Valgevenes, Ukrainas, Moldovas, Saksamaal, Venemaal, Armeenias, Gruusias, Aserbaidžaanis, Kasahstanis, Usbekistanis, Tadžikistanis, Kirgiisias, Iraagis. Ülesastumised kümnetel muusikafestivalidel, nende hulgas kodumaised Rock Summer ja Tartu Musapäevad. Üle 10 LP, singli, helikasseti ja CD. Umbes 150 salvestatud laulu ja instrumentaalpala. Mitmed muusikafilmid, nende hulgas “Laulud lumes” ja “Pidu meie tänavas”. Peale ansambli lagunemist alustas enamik selle liikmeid soolokarjääri.

 

 

 

 

Uudised ja järellainetus 2020–2021

25. juulil 2021 kogunes paljude aastate järel Vitamiin (koosseisus Marju Länik, Mait Maltis, Rein Laaneorg, Peeter Vähi, “moraalseks toeks” olid ka Joel Steinfeldt ja Raul Sepper) ning astus üles Laeva Rockil.

14. juulil 2020 lahkus meie hulgast Vitamiini ja Uus Generatsiooni kauaaegne bassimees Kulno Luht. Järeltulevatele põlvedele jääb heliplaatidele ning raadiojaamade fonoteekidesse sadakond laulu ja instrumentaalpala, mille aluspõhja moodustab Kulno kindel ja täpne bassimäng.

Vitamiini kunagine bassimängija Raul Sepper tähistas 6. aprillil 2021 oma 70-ndat sünnipäeva. Sel puhul ilmus raamat “Mosaiik. Lindaga läbi seina”, samuti CD ja LP, millel musitseerimas ka Vitamiin.

Vitamiini põhikoosseis läbi aastate

VitamiinByEndelSarapuuRaul Sepper – laul, basskitarr
Anne Veski – laul
Marju Länik – laul
Mait Maltis – laul, akustiline kitarr
Aivar Mäe – laul, akustiline kitarr
Siiri Sisask – laul
Rein Laaneorg – kitarr, vokaal
Kulno Luht – basskitarr, taustavokaal
Mikk Targo – löökpillid, vokaal
Andres Oja – löökpillid
Peeter Vähi – klahvpillid, vokaal
Joel Steinfeldt – laul, akustiline kitarr

Kontsertidel ja/või salvestustel osalenud ajutised muusikud või külalismuusikud: Vürst Peeter Volkonski (laul, sõna), Urmas Ott (laul), Helmut Aniko (saksofon), Abi Zeider (trompet), Tõnu Aare (kitarr), Eesti Poistekoor & dirigent Venno Laul, Lauri Laubre (rütmimasin), Marika Uus (laul), Angela Veski (laul), Ivo Linna (laul), Tõnis Mägi (laul), Viljo Tamm (laul), segakoor Olevine, Silvi Vrait (laul), Raul Palsner (laul), Tarmo Pihlap (laul), Mati Nuude (laul), Mart Metsala (klahvpillid, taustavokaal), Valeri Jasnev (löökpillid), Indrek Hiibus (löökpillid), Jaan Kirss (löökpillid), Gunnar Graps (löökpillid, laul), Andrus Vaht (löökpillid), Jaak Jürisson (klahvpillid, laul), Tõnu Raadik (viiul), Jaan Rello (laul, kitarr), Mart Helme (basskitarr, laul), Mihkel Pajupuu (basskitarr)

Muusika ja/või arranžeeringud: Mikk Targo, Rein Laaneorg, Joel Steinfeldt, Siiri Sisask, Mart Metsala, Peeter Vähi

Laulutekstid ja/või tõlked: Juhan Liiv, William Shakespeare, Hando Runnel, Leelo Tungal, Ott Arder, Peeter Volkonski, Hardi Volmer, Heldur Karmo, Priit Aimla, Joel Steinfeldt, Jaan Pärn, Jaak Veski, Siiri Sisask, Aleksei Olgin, Alexei Shipenko, Reet Linna, Mart Metsala, Mart Helme

Helirežii: Eduard Kattai, Mihkel Pikkur, Jüri Tamm, Koit Saarmäe, Jaak Heinloo, Rein Salme, Jüri Mitt
Videod ja filmid: Jaanus Nõgisto, Leo Karpin, Jüri Tallinn, Toivo Elme, Elmo Lööve, Harry Egipt, Vello Suuroja jt
Disain / trükiste kujundus: A. Kolosov & V. Kovrigina (Moskva), Aapo Pukk
Kostüümid: Tallinna Moemaja
Mänedžment: Jüri Mitt, Raimo Jõgeva, Peeter Kruusmann, Valdeko Kaas
Kostümeerijad, valgustajad, lavameistrid, transamehed jt

Aastatel 1977−1979 tegutses Vitamiini instrumentaalkoosseis − Rein Laaneorg, Mikk Targo, Kulno Luht ja Peeter Vähi (aeg-ajalt väikeste koosseisumuudatustega või külalismuusikutega) − nime all Uus Generatsioon. Peamiselt mängiti funky elementidega instrumentaalset jazz-rock‘i.

12 tegutsemisaasta jooksul astus Vitamiin kontsertidel üles miljonite kuulajate ees. Tänapäevases kontekstis tundub see pea uskumatuna: enamasti ei sõidetud ühte või teise linna paariks-kolmeks kontserdiks, 2000−3000 kohaga saalides anti sageli järjest 6, 12 või isegi 20 kontserti. Mõistagi oli see võimalik üksnes tollases Nõukogude Liidus. Olgu nende väidete tõestuseks allpool kontserdireklaam 1985. aasta 31. augusti ajalehest “Moskovskii Komsomolets” ning plakat aastast 1984, nii üks kui teine kutsuvad moskvalasi 6 päeva jooksul toimuvale 8 kontserdile, mis leiavad aset Lenini-nimelises Lužniki spordikompleksis Družba-nimelisel vähemalt 3500 vaatajat-kuulajat mahutaval areenil. Kuidas oli see võimalik? Miks publik tungles järjekorras, et ometi omandada piletid Vitamiini järjekordsetele (käidi ju Moskvas esinemas mitu korda aastas) kontsertidele? Ansambli liikmed pole arvamusel, et nad esitasid muusikat enneolematult kõrgel tasemel või saatsid kontserdilaval korda midagi erakordset. Pigem soovis tollane nõukogudemaa publik kuulda-näha midagi läänelikku. Led Zeppelin, Pink Floyd ja Deep Purple tollal Moskvat ei külastanud, sestap kõlbas pseudo-lääne esindajana suurepäraselt Vitamiin. Nagu näha allolevast ajaleheväljalõikest, ka Nõukogude Liidu plaadiedetabelites oli Vitamiin aeg-ajalt absoluutne valitseja.

 VitamiinConcertsInMoscow   VitamiinPoster    VitamiinCDTop

Ansambli tegevuse lõppu on raske määratleda, Vitamiin justkui ei läinudki laiali, vaid muundus Monarhiks. Juunis 1989 toimus Tallinnas, tollases Sakala Keskuses kontsert, mille esimeses pooles astus bänd viimast korda üles Vitamiini nime all. Kontserdi vaheaja järel tuli ansambel lavale veidi teisenenud koosseisus, klahvpillide taga oli Peetri asemel Sergei Pedersen − see oli juba Monarh (vaata YouTube’ist) – ansambel, mis jätkas tegutsemist umbes aasta jooksul.
Pea kõik Vitamiini endised liikmed on jätkanud tegevust erinevates muusikavaldkondades ja erinevates stiilides kas sooloartistina, heliloojana, muusika- või plaadiprodutsendina, bändijuhina, raadio saatejuhina, muusikapublitsistina, pop- ja rokkmuusika kroonika koostajana, dirigendina, pedagoogina, autoriõiguste eest seisjana, muusikaekspordi eestvedajana, festivalijuhina, muusikamänedžerina või teatrijuhina.
Pop- ja rokkbändidega ja / või nende liikmetega käivad tavapäraselt ikka kaasas skandaalid, mis jõuavad meedia vahendusel ka laiema avalikkuseni. Ses mõttes pole erandiks ka Vitamiini bändiliikmed.

Diskograafia

Imagetext Vitamiin (kolmik-CD)
2005
Elwood 039
Valmistaja: Mandag OY (Soome)
Distribuutor: Elwood / Muusikaladu Elvis (www.elwood.ee)
Imagetext Parimad laulud (CD)
1997
Elwood 0156-00081
Distribuutor: Hitivabrik
Imagetext Vitamiin (singel)
1981
Melodia C62-24651-2
Imagetext Vitamin (3)
Melodia
Imagetext Gruppa Vitamin (singel)
1983
Melodia C62 18709 000
Imagetext Turne (singel)
1983
Melodia C62 19343 005
Imagetext Turne (pehme singel)
1982
Melodia Γ62−09919 20
Imagetext Vitamin Group (LP)
1983
Melodia C60 19587 005
Imagetext Vitamiin (LP)
1984
Melodia C60 20631 008
Imagetext Vitamiin (LP)
1987
Melodia C62 25557 001
Imagetext Noodiraamat
“Laulab Vitamiin”
(Eesti Raamat, 1983)

Lisaks ülaltoodud plaatidele on ansambli salvestisi ilmunud kümnetel helikandjatel, Vitamiini endiste liikmete (Anne Veski, Joel Fr. Steinfeldt, Rein Laaneorg, Marju Länik, Raul Sepper, Mait Maltis, Mikk Targo), külalismuusikute (Abi Zeider) ja tekstiautorite (Reet Linna) sooloalbumitel, mitmesugustel kogumik-plaatidel (“Eesti 70ndad”, “Eesti NSV pop”, “Eesti pop X”, “Maantee kantri”, “Eesti kuld”, “Eesti kuld 2”, “Back in the ESSR”, “Diskoteka” jt), filmi sound-track‘i plaatidel (“Kormoranid ehk nahkpükse ei pesta”, “Jan Uuspõld läheb Tartusse”), autoriplaatidel (Vjatšeslav Dobrõnin, Mikk Targo) jne. Eelnevast loetelust on välja jäetud 1980ndatel aastatel ilmunud Vitamiini helikassetid, samuti Eesti Pop sarja ja muud helikassetid, millel on üskikuid Vitamiini lugusid.

Paljudest Vitamiini lugudest on tehtud remix‘e (“Linda”, “Viimne pilet”, “Tiigrikutsu”, “Roosiaia kuninganna”) ja loendamatul hulgal cover‘eid (“Sein on ees”, “Üks laul, üks viis …”, “Hääl jääl”, “Gloria”, “Veel”, “Troopika öö”, “Jätke võtmed väljapoole”, “Eile, mil polnud asfaltteed” jt), mitmed laulud Vitamiini repertuaarist (“Tiigrikutsu”, “Üks laul, üks viis …”, “Viimne pilet”, “Olla või mitte olla?”) on kõlanud laulupidudel.

 

Valik muusikat (fragmendid)

Viimne pilet, muusika Jack Keller / Hank Hunter, sõnad Jaak Veski, fragment, 1 min 50 sek, mp3

Jätke võtmed väljapoole, muusika B. Boncompagni, sõnad Jaak Veski, fragment, 1 min 55 sek, mp3

Karsklus elunormiks, muusika F. Rossi, sõnad Jaak Veski, fragment, 2 min 15 sek, mp3, 320 Kbps

Veel, muusika A. Anderson / Barry Manilow, sõnad Jaak Veski, fragment, 3 min 17 sek, mp3

Suur ja väike vanker, muusika ja sõnad Joel Fr. Steinfeld, fragment, 4 min 14 sek, mp3

Gloria, muusika Umberto Tozzi, sõnad Jaak Veski, fragment, 1 min 55 sek, mp3

Kitsas, muusika Roger Whittaker, sõnad Ott Arder, fragment, 1 min 46 sek, mp3

Rabadab, muusika Mikk Targo, fragment, 1 min 47 sek, mp3

Mure, muusika Peeter Vähi, sõnad Juhan Liiv, fragment, 1 min 54 sek, mp3

Lolita, muusika R. Bloomfield / sõnad Heldur Karmo, fragment, 2 min 15 sek, mp3, 320 Kbps

Hääl jääl, muusika Peeter Vähi, sõnad Leelo Tungal, fragment, 2 min 18 sek, mp3, 320 Kbps

Vaata ette, fragment, 2 min 2 sek, mp3, 192 Kbps

Pidu meie tänavas, muusika Peeter Vähi / Rein Laaneorg, fragment, 1 min 32 sek, mp3, 320 Kbps

Tähelend, fragment, 1 min 39 sek, mp3, 88 Kbps

Tants kestab veel, muusika Sonny Bono, sõnad Heldur Karmo, fragment, 3 min 13 sek, mp3, 256 Kbps

Must lagi on meie toal, muusika Mart Metsala, sõnad Juhan Liiv, fragment, 2 min 14 sek, mp3

Meie armastuslaul, muusika Peter Cetera, sõnad Jaan Pärn, fragment, 2 min 40 sek, mp3

Helin, muusika ja sõnad Mart Metsala, fragment, 3 min 25 sek, mp3, 256 Kbps

Aastaid lennul läeb, muusika Rein Laaneorg, fragment, 1 min 28 sek, mp3, 192 Kbps

Kas meelest läeb?, muuusika R. Simson, sõnad Jaan Pärn, fragment, 2 min 49 sek, mp3

Ringtee, muusika Rein Laaneorg, fragment, 2 min 23 sek, mp3

Üksildane mees, music by Justin Hayward, lyrics by Jaak Veski, fragment, 3 min 38 sec, mp3

Rahuriik, muusika J. Carco / D. Colvin / Nina Hagen, sõnad Jaan Pärn, fragment, 3 min 6 sek, mp3

Suveaeg ooperist “Porgy ja Bess”, muusika George Gershwin, sõnad DuBose Heyward, fragment, 2 min 7 sek, mp3, 320 Kbps

Teie elu on läinud absurdiks, muusika Peeter Vähi, sõnad Priit Aimla, fragment, 2 min 28 sek, mp3, 320 Kbps

Tont Uugu, muusika ja sõnad Joel Fr. Steinfeldt, fragment, 2 min 9 sek, mp3, 256 Kbps

Sein on ees, 1979, fragment, 1 min 50 sek, mp3, 320 Kbps

Järgnen sulle, muusika W. Theunissen, sõnad Jaak Veski, fragment, 2 min 40 sek, mp3, 256 Kbps

Enne avamist, muuusika Peeter Vähi ja Rein Laaneorg, fragment, 2 min 23 sek, mp3, 320 Kbps

Üks laul, üks viis…, muusika Peeter Vähi, sõnad Reet Linna, esitavad Vitamiin, Ivo Linna, Reet Linna, Tõnis Mägi, Tarmo Pihlap, Silvi Vrait ja teised Eesti rokk- ja pop-staarid,  Eesti Muusikaauhind 1985, fragment, 2 min 3 sek, mp3, 320 Kbps

Olla või mitte olla?, muusika Peeter Vähi, sõnad Leelo Tungal, esitavad Vitamiin, Tõnis Mägi ja segakoor Olevine, fragment, 3 min 28 sek, mp3, 320 Kbps

Ilus pikk poiss tantsis Kaerajaani, muusika Peeter Vähi, sõnad Hando Runnel, fragment, 2 min 16 sek, mp3, 320 Kbps

Viimne pilet, Vitamiin ja Moon Taxi, muusika Jack Keller / Hank Hunter, sõnad Jaak Veski, fragment, 1 min 44 sek, mp3

Nelikümmend kaks, muusika Peeter Vähi, pühendatud Elvis Presleyle, Joe Dassinile ja Vladimir Võssotskile, fragment, 2 min 6 sek, mp3

Samuti vaata videosid YouTube’is: Ma olen mees , Karsklus elunormiks , Lolita , Viimne pilet , Üks laul, üks viis... , Kitsas , Must saatan , Festival (Valge luik) , Ave Maria , Kas meelest läeb? , Rahuriik , Julius Caesar , Tähelend , Ilma nimeta lugu

Samuti vaata videosid ja TV-programme ETV arhiivist: Vitamiin (25 min, 1981–1982), Tuleb tuttav ette: Pidu meie tänavas. Vitamiin, film Laulud lumes (1980−1981, Eesti Telefilm, 19 min 51 sec), Puhas leht (Estonian TV, 1987−1988), Tartu Rock Music Days: Vitamiin (live, 1988)
Vaata… 30 aastat hiljem salvestist ERRi arhiivist ja vaata-kuula intervjuud Teatri- ja Muuseumis enam kui 30 aastat hiljem.

Fotogalerii

 Imagetext   Imagetext
Imagetext   Imagetext 
Imagetext   Imagetext 
Imagetext   Imagetext VitamiinERRFototeek920

Tõmba alla: foto Jüri Mitt, 1978 Eesti Raadio stuudios, jpg, 300 dpi, 2.2 MB
Tõmba alla: foto A Kolosov, 1983 Moskvas, jpg, 300 dpi, 2 MB KB
Tõmba alla: foto Tiit Vernik, 1987 Vitamiini prooviruumis, jpg, 300 dpi, 5.6 MB
Tõmba alla: 10 aastat Vitamiini, kontsert Linnahallis, 1988, jpg, 300 dpi, 2.4 MB
Tõmba alla: Siiri & Andres, jpg, 300 dpi, 2.2 MB
Tõmba alla: Anne & Peeter, foto Kalju Suur, 1979, jpg, 300 dpi, 2.1 MB
Tõmba alla: Filmivõtetel Tallinnfilmi stuudios (“Must lagi on meie toal”), jpg, 300 dpi, 1.9 MB
Tõmba alla: Uus Generatsioon (Vitamiini instrumentaalkoosseis) ETV stuudios, 1979, foto A Ilves, jpg, 300 dpi, 3.4 MB
Tõmba alla: Vitamiin, graafika − Endel Sarapuu, 1988, jpg, 300 dpi, 7.5 MB
Tõmba alla: Vitamiin 1988 (?), ERRi fototeek, 300 dpi, RGB, 4.4 MB
Tõmba alla: Vitamiin, Eesti Reklaamfilmi arhiiv, jpg, 300 dpi, 6.5 MB
Tõmba alla: Vitamiin (Kulno, Aivar, Peeter), Eesti Reklaamfilmi arhiiv, jpg, 300 dpi, 7.5 MB
Tõmba alla: Vitamiin, laulu “Hääl jääl” salvestus, ERRi fototeek, jpg, 300 dpi, 4 MB
Tõmba alla: Anne & Peeter, laulu “Julius Caesar” salvestus ETV stuudios, ERRi fototeek, jpg, 300 dpi, 4.1 MB

Noodid allalaadimiseks

Peeter Vähi / Leelo Tungal. Hääl jääl. PDF, 3 lk A5
Camille Saint-Saëns / Jüri Kõrgema. Taas löövad kellad (fragment Sümfooniast nr 3). PDF, 4 lk A5
Joel Fr Steinfeldt. Mõttelend. PDF, 2 lk A5
S Gabbi / Ott Arder. Kitsas. PDF, 6 lk A5
Peeter Vähi / Leelo Tungal. Olla või mitte olla? PDF, 9 lk A5

Meedia vastukaja

Wenn ihre Kollegen der Band “Vitamin” auftreten, weht ein Hauch Westen von der Bühne. Sie singen nicht nur Lieder aus England oder USA, sondern kleiden sich auch wie Gäste aus dem Kapitalismus: Jeans, enger Hosenanzug… (Der Spiegel, 07.03.83, Saksamaa)

Men de fire-fem numre, det blev till, gav tillgengæld et indtryk af god og grundig blues-rock, udført med den kompetence, der normalt kendtegner de konservatorie-uddannede rockmusikere… (Aarhuus Stiftstidende, 22.05.88, Taani)

Den anden gruppe, Vitamiin, der bekrnder aig til en blødere sound −  blanding af rock’n roll, pop og jazz-rock − har ikke haft så stort besvær med at få det blå stempel. (Lisbeth Stryhn, 21.05.88, Taani)

На первый взгляд, на концерте не происходит ничего особенного. … светооператоры не утомляют зрителей стробоскопами и лазерами. Дымов, как ни странно, тоже нет. Артисты одеты в классические серые костюмы в стиле “ретро”. /…/ “Витамин” нравится зрителям любого возраста. Нет ни одной песни, старой или новой, которая бы не встречалась аплодисментами – будь то обработка народной эстонской песни … (Moskovskii Komsomolets, 13.04.84, Venemaa)

Tarybinis estradinės muzikos apžvalgininkas ir tyrinėtojas A. Troickis yra rašęs: “Vitamin − vizualiai santūrus, puikiai susigrojęs ansamblis, gebantis iš karto patraukti savo pusėn klausytoją”. Šiomis savybėmis Vitamin pasižymėjo ir koncertų Vilniaus sporto rūmuose metu. /…/ Platus Vitamin autorių ratas padeda išvengti monotonijos, kūrybos stagnaciojos. Muzikantai itin daug dėmesio skiria aranžuotei (pagrindinis jų autorius − P. Viachis), kiekvienam kūriniui siekia suteikti naują skambesį, o neretai dainą ne tik dainuoja, bet ir skoningai vaidina. (Kazimieras Šiaulys, Leedu)

Их концерты, прошедшие в Минске, вновь доказали популярность этого коллкетива у самого широкого слушателя. И популярность эта не случайна: профессиональное мастерство каждого артиста ансамбля умножается личным талантом. А талантами − кто актерским, кто исполнительским, а кто и композиторским − наделены они все. Прибавьте этому хороший вкус … (N. Kosterova, Vetšrnii Minsk, 15.10.86, Valgevene)

… Kulno Luht katsub eeloleva lahkumineku eel perekonna tuju tõsta, Aivar Mäe nutab, Raul Palsner sehkendab pruutidega … ühesõnaga “Vitamiin” asub teele kontsertreisile. (… Kopenhaagenis jäävat küll vist kontsert ära.) “Soojendusbändina” võetakse kaasa keevaline hevimusa viljelev “Avgust” Leningradist. /…/ pikk artikkel pealkirjaga “Med Gorbatjov red rocken ind i varmen”, loo illustreerimiseks kõrval ülisuur “Vitamiin” ja märksa väiksem Leningradi ansambli foto. Artiklis antakse mõlemale bändile üpris kiitev hinnang. /…/ Mõlemat bändi nimetatakse Nõukogudemaa tippudeks. (Noorte Hääl, 10.07.88)

Kontserdisaali kontserte näinud orel peab hinge kinni. Kuulab süntesaatori hirmutavalt tuttavat kõla … Albinoni Adagio. Too Adagio oli vaid üks “Vitamiini” sürpriisidest, millega tartlasi pühapäeval “Vanemuises” köideti. /…/ Kordusele tuli ka Mart Metsala “XXI sajand”. Ei ole kuigi palju sünte vaja, et saaliõhk elektronhelist tihedaks taguda. Kahest-kolmest küllaga. /…/ Näib, et Aivar Mäe ongi see vitamiin, mida ansamblile endale pärast solistide vahetusi vaja oli. Lihtne on muidugi ühe laulja osa üle tähtsustada, aga paistab, et üle pika aja on “Vitamiinil” jälle täit eluvaimu. (Marju Veski, 29.01.86)

… “Vitamiin” on Eesti praeguses levimuusikapildis tõesti nagu kahe tooli vahele istunud. … mängides lihvitud, kõrgetasemelist popmuusikat, mis on orienteeritud rahvusvahelisele standardile. Nii ongi tekkinud olukord, kus ühed kuulajad on pettunud, et nad ei saa refrääni ajal käsi rütmis kokku lüüa nagu kõige lihtsamate šlaagrite puhul, teiste jaoks on aga /…/ liiga vähe “keevitamist”. (Jaak Ojakäär, Kodumaa, 25.03.87)

“Kord sõitis Vitamiin… Tallinna ja Viitnal tehti vahepeatus. /…/ Selsamal õhtul tegigi Peeter Vähi mulle ettepaneku: mida sa seal Viitnal koltud, tule suurele lavale.” Mäe sõnul võttis ta pakkumise kohe vastu. Mäe nentis, et Vitamiini kogemus on aidanud tal elus läbi lüüa. “Esinesime ju tavaliselt tuhande või paarituhande kohaga saalides … see on üks suur kunst, kuidas publikut enda näpuotsa saada.” /…/ 1980ndate aastate Nõukogude Liidus oli Vitamiin nii populaarne, et kutseid kontserte andma tuli viis korda rohkem, kui anda jaksati. … eredaim kontserdikogemus oli… 1987. aastal Iraagis, kus veedeti terve novembrikuu. /…/ Sõideti politseieskordi saatel – kolm autot ees, kolm taga. /…/ Vitamiin läks laiali 1989. aastal. “Olime ennast selleks ajaks muusikalises mõttes ammendanud”, analüüsis Vähi laialimineku põhjusi. (Kaire Kenk, Kuulutaja, 24.03.17)

“… kohtusin Annega juhuslikult… kulus umbes kaks ja pool minutit Anne ärarääkimiseks, et ta oleks nõus bändi vahetama …” Peeteri mainitud kahe ja poole minuti kohta mäletab Anne: “Võis olla küll… Vitamiin oli juba väga populaarne ansambel, sinna oli au minna.” /…/ Vitamiini-aegsed lood on jäänud Anne Veski repertuaari aastakümneteks. /…/ Mänge palju, raha palju … vaja asi ametlikuks ajada. Peeter ja Rein läksid filharmoonia direktori … jutule. Direktor nõustus: olgu, teeme meie saalis (= Estonia kontserdisaalis) kolm kontserti, vaatame, kuidas teil läheb. Rein: “Sõidan … filast mööda, vaatan pikk järjekord tuleb nurga tagant. /…/ Mida müüakse? Aa, Vitamiini pileteid! Kurat, see võttis seest jahedaks.” (Andres Oja, Tsepeliini triumf, 2016, Estonia)

… seal olid kummiülikondades ja gaasimaskides mehed vastas … kes tsoonist väljuvaid autosid mingi vedelikuga üle pritsisid. Vaatasime vaikides, suud lahti… Seal oli püsti suur teklaager, kus elasid tuhanded … mehed, kes olid … Tšernobõli katastroofi tagajärgi koristama saadetud. … linnud ei laulnud. See andis tunnistust, et midagi on seal ikka valesti. /…/ Ainuke kord elus, kui kontsert hakkas kell kaheksa hommikul, varem ega hiljem pole seda juhtunud. See tähendas, et bänd pidi ärkama kella kuue paiku. (Raul Ranne, Eesti Päevaleht, 07.07.19, artikkel tervikuna)

Vitamiin oli juba hoopis teine tera, samm karjääritrepil üles. /…/ Kontserdid toimusid suuremates linnades, suuremates saalides … Rongide ja busside asemel liigeldi… suuremalt jaolt lennukitega, vähemalt alguses. Ka hotellid olid paremad: kus võimalik, seal Inturist, kus mitte, siis linna parim majutusasutus. Muidugi oli muusika teine. Kuigi Vitamiini mäletatakse rohkem poplaulude järgi, siis sel ajal virutati ikka rock‘i mängida. /…/ Alkoholi tarvitati Vitamiinis tunduvalt vähem, lavale purjakil ei mindud. (Andres Oja, Trammiga Moskvasse, 2018, Estonia)

Edasi läheb veel paremaks: pikem mälestustejada sellest, kuidas ansambel Vitamiin ja Marju Länik (Steffi Pähn) käisid Tšornobõlis tuumakatastroofi jälgede likvideerijatele esinemas, oli lavastuse emotsionaalseim ja ka süžee kaalukuselt keskne. … ei saa mina sõna võtta inimeste eest, kes ei käinud 1983. aasta mais Geneka kontserdil Nõmme kultuurimajas ega näinud punkarite arreteerimist. Ega ole viinud posti Peeter Vähi majja Sauel, kust sõjakomissariaadi kõrged ülemused tahtsid teda vägisi Tšornobõli saata. (Veiko Märka, Sirp, 25.01.19, artikkel tervikuna)

Täna õhtul annab pärast 18-aastast vaheaega kuursaalis eksklusiivkontserdi paarikümne aasta tagune Eesti menuansambel Vitamiin, esitades kõiki oma tänaseni kuulsaid hitte. Ürituse üks korraldaja, raadio Sun FM programmijuht Kristjan Gold märkis, et bändi kokkusaamine oli vägagi tõsine ettevõtmine. “Kõige keerulisem oli Peeter Vähi nõusse saamine,” rääkis Gold. “/…/ Vitamiin on ta jaoks minevik. Aga kui tema nõusse saime, olid teised bändi liikmed kohe nõus üheks õhtuks kokku tulema. Eriti hea meel on, et ka Anne Veski osaleb.” (Andris Tammela, Pärnu Postimees, 26.07.07)

“… tuleb iga kolme-nelja kuu tagant keegi analoogse ettepanekuga. Aga meil pole mingit kavatsust kokku tulla, sest oleme kõik suundunud juba teistele jahimaadele. Kuigi enamik meist, nagu ka ma ise, tegutseb edasi muusikamaastikul. Nii ei saagi rääkida mingist Vitamiini taassünnist, vaid ikkagi ühest kontserdist.” (Jaanus Kulli, Õhtuleht, 10.07.07, artikkel tervikuna)