Post Tenebras Flûtes
FLÖÖDI
KUNINGRIIK

09/07/2022 22:00

Tartu Jaani kirik

Kastraatide maailm
February 8, 2022
SiiditeeJubilate III
February 8, 2022

L 9 juuli 2022 kell 22 Tartu Jaani kirik
FLÖÖDI KUNINGRIIK
Post Tenebras Flûtes (Šveits), kunstiline juht Maarika Järvi
Vivaldi, Sibelius, Fauré, Pärt, Mettraux (maailma esiettekanne), Schnyder

Post Tenebras Flûtes on kooslus, milliseid kohtab tõesti harva – 12st kuni18st flöödimängijast koosneva üsna erakordsele ansamblile on aluse pannud flötist Maarika Järvi 2019. aasta sügisel. Enamus mängijatest on pärit Šveitsist ja Prantsusmaalt. Professionaalseid muusikuid ühendava ansambli kireks võib pidada kaasaegse muusika esitamist. Lisaks mängitakse meeleldi žanrite ja ajastute vaheliste piiridega: kavadest leiab nii jazzi sugemetega muusikat kui ka barokkteoste töötlusi (näiteks Vivaldi “Aastaajad”). Klaaspärlimängul saab flöödiansambli esituses muuhulgas kuulda muusikat esmaettekandes, samuti meie Arvo Pärdi loomingut (“Summa” ja “Da pacem Domini”).

Ansambli nimi Post Tenebras Flûtes viitab Genfi linna motole: Post Tenebras Lux (‘valgus pärast pimedaid aegu’). Kuna ansambli tegevuse algus sattus kokku ülemaailmse pandeemiaga, siis äratada lootust heledamale tulevikule läbi (flöödi)muusika on ansambli üks eesmärke.

 

Post Tenebras Flûtes: Agathe Guillot, Armelle Cordonnier, Catherine Balmer, Chloé Cuttaz, Ludivine Issafo, Elodie Payraud, Elisabeth Werthmüller, Emmanuelle Muguet, Maarika Järvi, Matthias Ebner, Tanjia Muller, Sara Boesch

Maarika Järvi on töötanud esiflötistina kolmes Hispaania orkestris ning teinud solistina koostööd paljude nimekate kollektiividega, nagu Jaapani Filharmoonikud, WDR Sümfooniaorkester, Hispaania Raadio ja Televisiooni Orkester, Detroidi ja Göteborgi sümfooniaorkestrid jne. Mitmeid aastaid tegutses duo Martinika (partneriks fagotist Martin Kuuskmann), samuti flöödi-duo MOMA koos flötist Monika Mattieseniga. Ja mõistagi pole Maarika pääsenud koostööst oma isa, maestro Neeme Järviga, samuti vend Paavo Järvi juhitud Eesti Festivaliorkestri ning Kristjan Järvi juhitud New Yorgis tegutseva Absolute Ensemble’iga.
Maarika on toonud esiettekandele eesti heliloojate teoseid ning neid ka salvestanud: Warner/Finlandia kaubamärgi all on ilmunud CD „Musica triste“ (Tamberg, Tubin, Jürisalu, Sink), plaadifirmalt CCn’C heliplaat „Celestials“ (Vähi, Sisask) ning ERPilt „Somnium Boreale“ (Kapp, Eller, Eespere). Chandoselt on ilmunud CD „Méditations“, sellel kõlab  flöödile, vioolele ja harfile loodud kammermuusika. Ta on salvestanud muusikat nii orkestriga kui ka erinevates kammerkoosseisudes Hispaania, Rootsi ja Eesti raadiotele. Tänavu suvel saab Pärnu Muusikafestivalil teoks järjekordne esiettekanne – Mari Vihmandi Kolmikkontsert kahele flöödile ja fagotile.
Praegu elab Maarika Järvi Šveitsis, kus ta on flöödiansambli Post Tenebras Flûtes kunstiline juht ja ühtlasi Šveitsi Flöödiühingu president.

Eesti Kultuurkapital
Festival Orient
Tartu