Mustlaskaravan (Põlva)

Orient 2023: Kõrbest tulin ma

28/04/2023 19:00

Põlva Kultuurikeskus

Sahara lood (Põlva)
April 27, 2023
VIINIST INSPIREERITUD (Torgu Kuningriigis Saaremaal)
May 12, 2023

Festival Orient esitleb:
T 25 aprill kell 19 Dūmų Fabrikas, Vilnius, Leedu
N 27 aprill kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal
R 28 aprill kell 19 Põlva Kultuurikeskus
Mustlasansambel DHOAD (Rajasthan / India)

Sõidab vankreid värvilisi mööda maanteed… kust nad tulevad ja kuhu lähevad? Keegi ei tea. Kui kaua nad sõidavad? Ka ei tea…

Eeltoodu pole liialdus. Või kui, siis ehk ainult ses osas, et oma päritolumaal Rajasthanis ei ole tihtipeale ka vankreid.

Seletamatagi on selge, et jutt käib mustlastest või tänase nimega romadest.

Ilmselt nad ainus rahvas planeedil Maa, kes ei identifitseeri end geograafilise kuuluvuse järgi – nende maa kannab nime Ülim Vabadus, millel pole algust, lõppu ega piire. Sellest johtuvalt ei hari nad põldu ega harrasta muid paikseid tegevusalasid, ent on miski, milles nad on ületamatud – see on laul, tants ja muusika oma ülimas vabaduses. Romad ei tunnista kammitsaid üheski vallas ja seetõttu voolab nende muusika ja kunst piirideta üle maailma, just nii, nagu ta hetkel sünnib.

Romad olid rändurid muide ka oma algsel kodumaal Rajasthanis ja nende etenduskunstid olid juba ammustest aegadest sealkandis kõrgelt hinnatud. Enamasti astusid nad üles kõikvõimalikel õukonnapidustustel ning need sisaldasid alati laulu instrumentaalansambli saatel; tantsu, mille nõtked liikumised algselt matkisid madude väänlevat-keerlevat pulmatantsu; ning lavalt ei puudunud kunagi ka fakiirid ja tuleneelajad.

Pärast monarhia lõppu Rajasthanis alles XX sajandi algupoolel hakkas rändrahvas ka tavainimestele esinema ning nõnda on meilgi võimalus nautida kõrbemustlaste muusikat ning tantsu Orient festivali raames.

Ansambli DHOAD kunstiline juht Rahis Bharti on pärit vaestest oludest, ent teistest endataolistest eristas teda lapsest peale erakordne muusikaline kirg ja andekus, mille tulemusena on tema missioon elus nimega DHOAD osutunud eriti edukas. Ansambel, olles küll andnud enam kui 110 riigis maailmas üle 2500 kontserdi, ei ole mõeldud pelgalt esinemisteks, vaid funktsioneerib ka kui platvorm, mis ühendab endas India kõrbeosariigist pärit mustlasmuusikuid ning toob nende kultuuri maailma erinevatesse nurkadesse. Lisaks juba nimetatud Rahis Bhartile on ansambli “südameks” tema kolm nooremat venda: tablā-virtuoos ja laulja Teepu Khan, eeslaulja ja harmooniumimängija Sanjay Khan ning samuti fenomenaalne tablā-mängija Amrat Hussain.
Äramärkimist väärib DHOADi tugev side möödunud aegade ja mahārāja‘de õukonnamuusikaga.  Vendade Bhartide esivanemad on mitme põlvkonna kestel olnud muusikutena Rajasthani valitsejate teenistuses. Sidemest ammuste juurte ning õukonnamuusikaga annavad tunnistust ka DHOADi Inglismaal ilmunud viimane album nimega “Times of Maharajas”, samuti Harmonia Mundi labeli all üllitatud “Roots Travellers”.


Täpsem info Oriendi kontsertide kohta Leedus.

Suur tänu: Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinn muusikalinn, Toyota, Madli-Liis Parts, vabatahtlikud