Klaaspärlid Palmses

14/11/2020 - 14/08/2021

Palmse mõis

Glass Bead Game in Palmse
October 8, 2020
Игра в бисер в Палмсе
October 8, 2020

Kontserdisari KLAASPÄRLID PALMSES
Alates novembrist 2020 iga kuu teisel laupäeval Lääne-Virumaal, Palmse mõisas

L 14 november 2020 kell 19
AASTAAJAD
Kremerata Baltica & Daniil Bulayev (viiul, Läti)
Vivaldi, Vähi, Golijov, Enescu

Uhiuus, Palmse mõisa ja üldiselt Tartu-keskse festivali Klaaspärlimäng koostöös sündinud kontserdisari “Klaaspärlid Palmses” teeb väärika avangu, tuues publiku ette ühe väljapaistvama rahvusvahelise Euroopa muusikakollektiivi Kremerata Baltica (kunstiline juht Gidon Kremer). Kremerata tasemest räägib The New York Times, Grammy-auhind, plaadistused Deutsche Grammophoni ja ECMiga, ning muidugi sellised koostööpartnerid nagu Martha Argerich, Jevgeni Kissin, Vadim Repin, Yo-Yo Ma, Vladimir Ashkenazy, Christoph Eschenbach, Kent Nagano, Sir Simon Rattle jt.

Wunderkind“-viiuldaja Daniil Bulayev (sünd 2004) … raske on leida sobivaid sõnu … Ta on andnud kontserte alates viiendast (!) eluaastast, 8-aastaselt tegi soolokontserdiga debüüdi Moskva Konservatooriumi Suures Saalis. On esinenud solistina orkestritega nagu Moskva Virtuoosid, Sinfonietta Riga, Salzburg Chamber Soloists, Archi De Sono, Mitteleuropa Orchestra, Kaunase Linnaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Moskva Noorte Kammerorkester, Moskva Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Rahvuslik Sümfooniaorkester, Läti Rahvusooperi Sümfooniaorkester, Armeenian Rahvuslik Sümfooniaorkester, Macao Orkester … Ta on esinenud festivalidel Lätis, Leedus, Argentinas, Belgias, Armeenias, Šveitsis, Itaalias, Macaos, Hiinas.

Vivaldi. Aastaajad, Talv. Kremerata Baltica. Live, fragment, 3 min 6 sek, mp3, 320 Kbps


L 12 detsember 2020 kell 19
ENTER DENTER
Kristjan Randalu & Klaaspärlimäng Sinfonietta
Mozart, Naissoo, Tamberg, Vinter, Kikerpuu, rahvamuusika

   

Kontserdisarja „Klaaspärlid Palmses“ teine kontsert esitleb pianist Kristjan Randalu humoorikat ja särtsakat kava „Enter Denter“, mis on inspireeritud paljudele tuttavast ja armastatud lastelaulude TV-saadetest „Entel-Tentel“. Tuntud laulud Randalu vaimukas improvisatsioonilises töötluses toovad pimedasse sügisaega kahtlemata positiivseid ja meeliülendavaid emotsioone. Kristjan Randalu on üks rahvusvaheliselt tuntumaid eesti pianiste, kes esineb maailmas nii klassikalise muusika kui jazzi žanris, on lugematute festivalide artist ja paljude preemiate võitja. Tema diskograafiasse kuulub 27 CD ja DVD plaati. Pianisti toetab kontserdil võrdväärse partnerina Klaaspärlimäng Sinfonietta (kunstiline juht ja peadirigent Andres Mustonen), mis on kollektiivina alati avatud uutele põnevatele projektidele ning on veendunud, et musitseerimine toob rõõmu ning suudab stiilist sõltumata värskendada vaimu, soojendada hinge ja kinkida meelelist naudingut.

Igaühel oma pill, seade ja esitus – Kristjan Randalu, live, fragment, 3 min 17 sek, mp3

 

L 9 jaanuar 2021 kell 19
VANA-VENE JÕULUMUUSIKA
Orthodox Singers
Krahv Šeremetjev, varajane vene mitmehäälsus, Kreeka ja Süüria kirikulaulud, jõululaul, Petrov, Valaamo ja Optina Pustõnj kloostrite viisid, Aegina Nektarios Õiglane, znamennõi viis

Uue aasta esimese kontserdiga Palmse mõisas teeb kontserdisari „Klaaspärlid Palmses“ kummarduse vene jõulude muusikalistele traditsioonidele, andes ühelt poolt suurepärase võimaluse Eesti vene kogukonnale oma kultuuri ehedate muusikapärlitest osa saamiseks, teisalt pakkudes ka teistele kuulajatele põneva sissevaate vana-vene jõulumuusika pärandisse. Kauneid jõululaule esitab professionaalsetest muusikutest koosnev ansambel Orthodox Singers. Kollektiivi repertuaaris on nii varajane kui nüüdisaegne õigeusu muusika. Ansambli musitseerimist iseloomustab sügav süvenemine lauldavatesse tekstidesse, laitmatu hääletehnika, läbimõeldud dünaamiline plaan ja erakordne stiilitunnetus. Orthodox Singersi kunstiline juht Valeri Petrov pälvis 2020. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia ansambli kunstilise juhtimise ning Mustvee Vaimuliku Muusika Festivali eestvedamise eest.

Orthodox Singers, live, fragment, 3 min 50 sek, mp3, 320 Kbps

 

L 13 veebruar kell 19
Balanas Sisters
CASTILLO INTERIOR
Glière, Ravel, Vasks, Händel

Möödunud sügisel hoo sisse saanud kontserdisarja „Klaaspärlid Palmses“ uue juveelina astub veebruari teisel laupäeval Palmse mõisa saalis üles duo Balanas Sisters, rõõmustades publikut kaunikõlalise kammermuusikaga. Lätist pärit õed Kristīne (viiul) ja Margarita (tšello) Balanas on teinud kiire rahvusvahelise tähelennu nii solistidena kui ka duona ning pälvinud tähelepanu ja kriitikute kõrge tunnustuse revolutsiooniliste ideede ning värske lähenemise eest klassikalisele muusikale. Balanas Sisters on lummanud publikut sellistes maailmakuulsates saalides nagu Carnegie Hall, Laeiszhalle, Walt Disney Hall ja Berliner Philharmonie, samuti on kõnekas õdede koostööpartnerite nimekiri: Anne-Sophie Mutter, Sir Peter Maxwell Davies, Trevor Pinnock, Murray Perahia jpt. Viiuldajast õde Kristīne on korra ka varem Eestit külastanud, soleerides Kremerata Baltica eesTartus festivalil Klaaspärlimäng.
Duo romantismihõngulises Palmse kontserdi kavas leiab vihjeid nii barokiajastule kui ka impressionismile, samuti kõlab Pēteris Vasksi püha Teresale Ávilast pühendatud mõtlik ja sugestiivne teos „Castillo interior“ (hisp k ‘Sisemine loss’), mis on andnud nime tervele kontserdile.
Naudi videot: Händel-Halvorsen “Passacaglia” g-moll, Balanas Sisters

 

L 13 märts kell 19
LOODUSE LOOD
Peep Lassmann (klaver), Heigo Rosin (löökpillid)
Messiaen, Ravel, Abe, Andriessen, Muramatsu, Põldmäe, Balázs

Tühistatud või edasi lükatud koroonapandeemiast tingitud piirangute tõttu!

Kontserdisarja „Klaaspärlid Palmses“ märtsikuu kontsert kutsub kuulajat loodusteemalisele rännakule, innustades aega maha võtma ning märkama kaunist enda ümber ja enda sees. Kontserdi alguses kõlavad tunnustatud eesti pianisti, hinnatud Messiaeni klaveriloomingu tõlgendaja ja tähelepanuväärsete ornitoloogia alaste teadmistega Peep Lassmanni esituses virtuooslikud ja värvikad lindude portreed prantsuse helilooja kuulsast tsüklist „Lindude kataloog“. Meditatiivsetele radadele suunab aga sama helilooja müstiline ja filosoofiline tsükkel „20 pilku Jeesuslapsele“.

     

Saatesarjast “Klassikatähed” Eesti publikule tuntuks saanud Heigo Rosinat võib nimetada Eesti esimeseks rahvusvahelise karjääriga löökpillisolistiks. Noorest east hoolimata on ta andnud kontserte Euroopas ja Ameerikas, sealhulgas maailmakuulsas Carnegie Hallis, ning saanud esimese eestlasena veitsi nimeka Orpheum Foundationi stipendiumi. Samuti on ta Malletechi löökpillide ja Sabiani taldrikute ametlik artist. Rosina arvukate tunnustuste nimistusse kuulub Rising Stars Grand Prix II preemia (2017), DeLinkprijs tänapäevamuusika konkursil I preemia (2013), Yamaha Scholarship Competition for Percussion I preemia (2013). Üle kümne aasta karatega tegelemist on innustanud noort interpreeti ühendama võitluskunstide liikumist löökpillimängu liikumisega. Tulemuseks on isikupärane tehnika ja atraktiivne mänguviis, mis köidab kahtlemata publiku tähelepanu.

 

L 10 aprill kell 19
… ET HING SEES
Kädy Plaas (sopran), Maria Valdmaa (sopran), Imbi Tarum (klavessiin)
Kavas: Händel, Monteverdi, Haydn

Koroonapandeemiast tingitud piirangute tõttu asendub Palmse mõisasse planeeritud kontsert Kädy Plaasi ja Imbi Tarumi virtuaalse live-kontserdiga Kadrioru lossist, mida saate nautida interneti vahendusel.  Päev ja kellaaeg jäävad samaks. Jälgige reklaami!

Sopran Maria Valdmaa on saavutanud rahvusvahelise tuntuse kui hinnatud vana- ja nüüdismuusika esitaja, kes annab regulaarselt kontserte koos mainekate kollektiividega nii Euroopas kui ka USAs ja Aasias. Maria Valdmaa õppis Haagi Kuninglikus Konservatooriumis, magistrikraadi omandas Valdmaa samas kõrgkoolis barokklaulu erialal Jill Feldmani, Michael Chance’i ja Peter Kooij’ juhendamisel. Samuti on laulja täiendanud end mitmetel meistrikursustel ning süvendanud teadmisi 16.–17. sajandi repertuaarist Andrés Locatelli ja Fabio Bonizzoni käe all. Maria Valdmaa on pälvinud ka auhinnalisi kohti erinevatel barokklaulu konkurssidel, sh II koht konkursil „Premio Fatima Terzo“ Itaalias ning II koht ja publikupreemia Händeli laulukonkursil Londonis.
Olulise osa laulja kontserdirepertuaarist moodustavad barokiajastu suurvormid, nende seas Bachi „Johannese passioon“, „Matteuse passioon“ ja mitmed kantaadid; Mozarti „Reekviem“, Monteverdi „Vesprid“, Händeli „Iisrael Egiptuses“, „Semele“, „Aleksandri pidu“ jt. Nüüdismuusika vallas esitab Maria tihti Pärdi muusikat, sh on ta laulnud soolosid „Aadama itkus“. Maria Valdmaa on teinud koostööd tuntud dirigentidega nagu John Butt, Thomas Zehetmair, Lars Ulrik Mortensen, Andres Mustonen jt. Samuti on ta esinenud koos paljude mainekate kollektiividega, teiste seas ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Sinfonietta Riga, Hollandi Raadio Koor, Concerto Copenhagen. Lisaks solistile on Maria hinnatud ka kammermuusikuna: ansamblite Vox Luminis, Il Gardellino, Dunedin Consort ja Collegium 1704 koosseisus on ta üles astunud paljudes Euroopa ja USA mainekates kontserdisaalides.

  

Imbi Tarum (klavessiin), L’Incertaine, fragment, 1 min 30 sek, mp3


Kontsertide ajal valmivad kunstnik Anna Litvinova live-maalid ning iga kontserdi järel toimub kunstioksjon. Osa maalide müügist tuludest läheb heategevuslikuks otstarbeks.