Glasperlenspiel 2007 in Estonian

Glasperlenspiel 2006
December 10, 2011
Travel
December 10, 2011

ImagetextMUUSIKAFESTIVAL 
KLAASPÄRLIMÄNG 2007

Peeter Vähi kunstilisel juhtimisel asetleidev igasuvine muusikafestival Klaaspärlimäng (‘Glasperlenspiel’) on inspireeritud Hermann Hesse samanimelise romaani ainestikust, mistõttu  püütakse muusikat vaadelda ning presenteerida ebatavalisest vaatenurgast. Klaaspärlimängul on üles astunud Austraalia Kammerorkester, Covent Gardeni kammerorkester, Süd-West Rundfunki Sümfooniaorkester, Tōkyō Filharmoonia Koor, Berliini Filharmoonikute Kvintett, Gidon Kremer, Vadim Repin, Piotr Anderszewski, Olli Mustonen, Christoph Eschenbach jt, samuti enamik Eesti juhtivaid muusikuid.

 

ImagetextKlaaspärlimäng esitleb:
P 11 veebr kell 19 Estonia Kontserdisaal
GIDON KREMER – 60
KREMERATA BALTICA – 10
Solistid: Gidon Kremer (viiul), Tatjana Grindenko (viiul, Moskva), Andrei Puškarev (vibrafon, Ukraina)
Kavas: Piazzolla, Schnittke, Korngold, Pärt, Silvestrov

player A Piazzolla. Verano Porteno, live, fragm, 92 sek, mp3
player video-klipp “Gidon Kremer 60”

Vaata pressi vastukaja
 

 

Klaaspärlimäng 2007

R 6 juuli kell 20 Mustpeade Maja, Tallinn
L 7 juuli kell 20 Pärnu Kontserdimaja
P 8 juuli kell 20 Jaani kirik, Tartu
EUROOPA LIIDU KAMMERORKESTER
Hélène Gueuret (oboe & inglissarv, Prantsusmaa), Anna Biggin (viiul), Eva Stegeman (viiul, kunstiline juht, Holland)
Kavas: Bach, Vivaldi, Händel, Cherubini, Mozart

Imagetext  Imagetext

EL Kammerorkestri kontsert pakub 17–18 saj suurmeeste loomingu kaudu peenekoelist läbilõiget epohhide muutumisest ja ideaalide kujunemisest. “…Mozart, nagu Bachki, ei soovi meid õpetada, veelgi vähem hämmastada, ta ei soovi muud, kui pühitseda oma kutsumust töös nii täiuslikult kui võimalik, anda endast kõik ja teostada end teenimises.” (H Hesse)
player EL Kammerorkester, Mozart, Sümfoonia nr 29, fragm, 88 sek, mp3

R 6. juuli kell 23 Pärnu Kontserdimaja
AGA KÕRV EI PUHKA…
Öökontsert Erkki-Sven Tüüri plaadi “Oxymoron” esitluseks
NYYD Ensemble, kunstiline juht Olari Elts
Kavas: Tüür, Milhaud, Lindberg
Koostöös NYYD Ensemble’iga

Imagetext

NYYD Ensemble: Mihkel Peäske (flööt), Linda Vood (flööt), Nils Rõõmussaar (oboe), Toomas Vavilov (klarnet), Meelis Vind (klarnet), Jandra Puusepp (saksofon), Peeter Sarapuu (fagott), Esa Tapani (metsasarv), Kalle Koppel (metsasarv), Priit Aimla (trompet), Roman Petuhhov (trompet), Eduard Akulin (tromboon), Madis Metsamart (löökpillid), Rein Roos (löökpillid), Eda Peäske (harf), Marrit Gerretz (klaver), Harry Traksmann (I viiul), Juta Õunapuu (II viiul), Torsten Tiebout (vioola), Leho Karin (tšello), Mati Lukk (kontrabass)

Eesti esimene ja siiani ainus kaasaja muusikale pühendunud kollektiiv NYYD Ensemble sündis sügisel 1993 koostöös festivaliga NYYD ja pakkus sellega lahenduse eesti noorema põlvkonna muusikute probleemile: kui eesti muusikaelu on osa maailma muusikaelust, siis on eesti muusikute kohuseks hoida oma publikut kursis 20 saj ja tänase õhtumaa väärtmuusikaga, mis pole mittestandardsete koosseisude ja harjumatu helikeele tõttu senini jõudnud meie kooride ja sümfooniaorkestrite repertuaari, ent mida on kirjutanud ja kirjutavad meie sajandi suurheliloojad.
Õieti peaks vist imeks lugema, et NYYD-ansambel suudab kahtlase taustaga (s.o vastava akadeemilise erihariduseta) persoone, tõsi küll, igati halvamaitselist ja dekadentlikku, aga ikkagi kammersümfoonilist muusikat, kuulama peibutada. Kollektiiv on endale kavalate nippidega positiivse firmakujundi tekitanud. See on suur jõud. (Evi Arujärv, Postimees, 23.02.99) Paraku ei küsita kontserdisaali uksel isikut tõendavat dokumenti, mistõttu ei selgu, kas publiku hulgas on “kahtlast” elementi, s.o kohtulikult karistatud isikuid jne. Muidugi võiks teha sealsamas uksel ka mitmesuguseid muusikalisi teste, et mingi hinna eest ei pääseks kontserdile “inimene tänavalt” (“s.o vastava akadeemilise erihariduseta”). (Olari Elts, Postimees, 25.02.09)

Olari Elts:

  • II rahvusvahelise Sibeliuse dirigentide konkursi võitja 2000, Jorma Panula dirigentide konkursi võitja 1999
  • alates 2001 Läti Rahvusorkestri peadirigent ja kunstiline juht, nüüdsest jätkab sama orkestri juures kui esimene külalisdirigent
  • asutas 1993 nüüdismuusika esitamisele keskendunud NYYD Ensemble’i
  • on juhatanud orkestreid paljudes maades (Cincinnati Sümfooniaorkester, Soome Raadio sümfooniaorkester, Dresden Sinfoniker, Barcelona Sümfooniaorkester, Frakfurti Raadio sümfooniaorkester, Birminghami Sümfooniaorkester, Šoti Kammerorkester, BBC Šoti Sümfooniaorkester, Viini Tonkünstler Orkester, ERSO)
  • silmapaistvate saavutuste eest Eesti muusikakultuuri rikastamisel pälvis 2001 Valgetähe IV klassi ordeni
    player NYYD Ensemble, Erkki-Sven Tüür, fragm, 158 sek, mp3

P 8 juuli kell 20, Pärnu Kontserdimaja
MICHAEL SCHÖNHEIT (orel, Saksamaa)
Kontsert on pühendatud Albert Schweitzerile
Kavas: Bach, Widor

Me näime olevat unustanud,
et ehkki päike jätkab endiselt tõusmist ja loojumistning kuu liigub üle taeva,
võib inimkond luua olukorra,
kus päike ja kuu vaatavad alla elutu, tühja maa poole.
(Albert Schweitzer)

Imagetext  Imagetext

Leipzigi kuulsa Gewandhausi organist Michael Schönheit esitab kava, mis on otseselt seotud legendaarse arsti, teoloogi, filosoofi, füüsiku, humanisti, Bachi-uurija, organisti ja Nobeli preemia laureaadi Albert Schweitzeri tegevusega. Esitatavad Bachi teosed kuulusid Schweitzeri repertuaari, Charles-Marie Jean Albert Widori näol oli aga tegemist Schweitzeri oreliõpetaja ja mentoriga.

11 juuli kell 20 Eliisabeti kirik, Pärnu
Segakoor LATVIJA (Riia)
Veljo Tormis – šamaanitrumm
Dirigent Māris Sirmais
Kavas: Poulenc, Messiaen, Whitacre, Tormis, Ligeti, fragmendid filmist “Parfüüm: ühe mõrva lugu”

Imagetext  Imagetext

player Latvija, Beethoven, Sümfoonia nr 9, fragm, 59 sek, mp3

“Latvijal” on selja taga pikk ajalugu. Aastast 1942 on nad esitanud oratooriume, missasid ja kantaate, nende laia repertuaari kuulub muusika säravast renessansiajastust postmodernistliku kaasajani. Koor on eri maailmaotste juhtivate orkestrite juures teretulnud külaline, alates eksootilisest Singapurist ja lõpetades eesti kultuuriruumile lähedase Saksamaaga. Hiljuti salvestas koor muusika Patrick Süskindi õõvastava hittromaani ainetel valminud Tom Tykweri filmile “Parfüüm”.

Imagetext K 18 juuli kell 20 Estonia Kontserdisaal
N 19 juuli kell 20 Pärnu Kontserdimaja
R 20 juuli kell 20 Jaani kirik, Tartu
GRIGORYAN GUITAR DUO (Austraalia)
Slava Grigoryan & Len Grigoryan

Kavas: Debussy, Mompou, de Falla, E Grigoryan, Westlake, York, Towner

Vendi Slava ja Len Grigoryani on korduvalt nimetatud viimase kümnendi originaalseimaks ja säravaimaks kitarriduoks. Noorusest hoolimata on neil ette näidata suur hulk konkursivõite ning esinemisi mainekais kontserdipaigus, alates Euroopast lõpetades Araabia Ühendemiraatidega. Hiljuti salvestasid Grigoryanid plaadifirma ABC Classics all uue albumi “Play”. Eesti turneel kõlab lisaks suhteliselt klassikalisele repertuaarile (Claude Debussy, Manuel de Falla) ka muusika, mis asub kusagil klassika, džässi ja folgi piirimail (Ralph Towner, Andrew York).

Tõma alla: foto, jpg, 300 dpi, 689 KB
player A Piazzolla, Tango süit, fragm, 117 sek, mp3

ImagetextP 29 juuli kell 19 Narva-Jõesuu Kultuurikeskus (koostöös Seitsme Linna Muusikaga)
E 30 juuli Pärnu Kontserdimaja
ANATOLI SAFIULIN (bass, Saksamaa)
Inna Davidova (klaver, Läti)
Kavas: Mussorgski, populaarsed vene romansid

Vene 19 saj üht eredaimat komponisti Modest Mussorgskit teatakse ennekõike ooperite ja süidi “Pildid näitusel” järgi, ning kuigi talle polnud antud pikka eluiga, on tema looming võrratult mitmekesisem. Tema helitöödest kostavad 20 saj muusikale omased helimaastikud. Mussorgskit on tõstnud pjedestaalile mitmed hilisemad muusikamaailma suurkujud ja näiteks Šostakovitški on oma mälestustes öelnud sügava aukartusega, et Mussorgski oli tema jaoks terve akadeemia kunsti, poliitika ja inimsuhete alal…

N 9 aug kell 20 Pärnu Kontserdimaja
ORCHESTRA GIOVANILE ITALIANA
Dirigent Gabriele Ferro (Itaalia)
Solistid Pavel Vernikov (viiul, Venemaa) & Andres Mustonen (viiul)
Kavas: Prokofiev, Sinopoli, Kantšeli

Imagetext
Imagetext  Imagetext  Imagetext

Prokofjev esindab 20 saj vene neoklassitsistlikku muusikamaailma. Giuseppe Sinopoli on erakordne inimene – omandanud arstikutse, kaitses ta dissertatsiooni kriminaalantropoloogia alal, tegutses peamiselt hoopiski dirigendina. Komponeerimist õppis Karlheinz Stockhauseni käe all, ja seda õpitut kuulemegi “Klaaspärlimängul”. Grusiinlane Kantšeli peegeldab aga 1970ndatel tekkinud postmodernistlikku mõttemaailma ning on tagatipuks kirjutanud ka lustakat filmimuusikat (näiteks Georgi Danelia linateosele “Mimino”). “Kantšeli “Ex contrario” ühendab inimesi Põhjast ja Lõunast, Idast ja Läänest, teos on täis armastust ja sallivust ning jõuab alati lõpuks harmooniasse.” (A Mustonen)

Imagetext  Imagetext  Imagetext

player audio-klipp “Klaaspärlimäng 2007”
player video-klipp “Klaaspärlimäng 2007”

Tänud: EV Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus

Korraldajad:
Tiina Jokinen – korraldusdirektor
Kadri Kiis – produtsendi assistent
Marika Pärk & Margit Saks – Pärnu Concert Hall
Piret Mikk – kujundus
Vello Rand, Virve Hallik & Clelia Piirsoo – reklaam
Mart Schifrin – logistika

Klaaspärlimängu festivalidKlaaspärlimäng 2013, Klaaspärlimäng 2012, Klaaspärlimäng 2011, Klaaspärlimäng Facebook’is, Klaaspärlimäng 2009, Klaaspärlimäng 2008, Klaaspärlimäng 2006, Klaaspärlimäng 2005, Festivali arhiiv: Klaaspärlimäng 2003 ja 2004
Pressi vastukaja
player Klaaspärlimängu animeeritud sümboolika

InEnglish