Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aastast dirigent Endrik Üksvärava eestvedamisel ning on kümne aasta jooksul jõudnud märkimisväärsete tulemusteni, sh võit ja Grand Prix EBU rahvusvahelisel koorikonkursil „Let the Peoples Sing“ (2015) ning Kulka aastapreemia koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui välismaal (2018). Kolmel korral on Eesti Kooriühing kuulutanud Collegium Musicale ka aasta kooriks (2011, 2014, 2017). Koori repertuaar ulatub renessansist nüüdismuusikani, eriline koht on eesti autoritel: Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Pärt Uusberg jt, kelle teoste esmaettekannetel on koor osalenud. Kollektiiv on koostööd teinud erinevate orkestrite ja ansamblitega, sh Helsinki Barokkorkester, Tallinna Kammerorkester, Raschér Saxophone Quartet, Jeruusalemma Sümfooniaorkester, Barrocade, Klaaspärlimäng Sinfonietta ning laulnud Andres Mustoneni, Tõnu Kaljuste, Kaspars Putniņši, Simon Carringtoni, Jos van Veldhoveni, Gianluca Marciano, Darrel Angi jt käe all. Aktiivne kontserditegevus on viinud Collegium Musicale sellistesse riikidesse nagu Soome, Tšehhi, Holland, Itaalia, Prantsusmaa, Venemaa, Saksamaa, Liibanon, Iisrael ja Jaapan. Koor on välja andnud neli CDd.
Kontserdi peateosena kõlav „Maarja missa“ kirjutas koorile tellimustööna 2020. aastal julge ja eksperimentaalse helikeelega saksofonist Maria Faust. Julgeid ja sageli mahavaikituid küsimusi küsib ta ka selle teose puhul, mis on pühendatud (kodu)vägivalda kannatavatele Eesti naistele. Missa teksti on koostanud hinnatud dramaturg ja esseist Eero Epner, põimides traditsioonilise missa teksti katkendid Karl Ristikivi luuletuste ja isegi Pilvi Üllaste „Nuku hällilauluga“. Faust ise on öelnud missa esiettekande eel nõnda: „Tegemist on minu esimese suure teosega – üheksaosaline teos, mis on inspireeritud ja loodud vägivalla all kannatavate inimeste ja eelkõige naiste ning laste jaoks. Tundub, et see on minu jaoks oluline teema ja see teema ei saa enne otsa, kui ma tunnen, et on tekkinud dialoog mitte ainult riid. (…) Ma tahtsin luua kaaluga teost – tahan, et see puudutaks meist igaühte ja sellel oleks ajatuse märk.“
Collegium Musicale. Maria Faust. Maarja Missa, fragment, 3 min 21 sek, mp3, 256 Kbps
Vaata ka infot “Maarja missa” vinüülplaadi kohta ja teosega tutvumiseks tõmba alla fragment partituurist.
Sander Mölder on helilooja, muusikaprodutsent ja DJ, kes on tänaseks erinevates rollides ja muusikalistes koosseisudes astunud üles paljudel lavadel üle maailma, muuhulgas Londonis Royal Albert Hallis, Hispaanias Primavera festivalil, Open’er festivalil Poolas … Viimaste tööde hulgas on balletid „Keres“ ja „Kuldne Tempel“, samuti muusika sõnalavastustele, sh „Kratt“ Tallinna Linnateatris. Valmimisel on Rahvusooper Estonia tellimustööna ballett Louis XIV elust.
Teoses “Elust välja lõigatud” (2021) mis on komponeeritud koorile ja fonogrammile nutitelefonis, vahelduvad lootus ja lootusetus, dialoogi võimalus ja võimatus. Fragmendid muusikast on kõlanud Flo Kasearu saanimelisel kunstinäitusel, kuid tervikuna kõlab teos esiettekandes Klaaspärlimängul.
08/07/2021
Tartu Jaani kirik
09/07/2021
Tartu Jaani kirik
09/07/2021
Tartu Jaani kirik
10/07/2021
Tartu Jaani kirik
10/07/2021
Tartu Jaani kirik
11/07/2021
Autovabaduse puiestee
11/07/2021
Tartu Jaani kirik
12/07/2021
Tartu Jaani kirik
13/07/2021
Tartu Jaani kirik
08/07/2020 - 14/07/2021
Tartu Jaani kirik