08/07/2020 - 14/07/2021

Tartu Jaani kirik

GLASPERLENSPIEL FESTIVAL 2020
KLAASPÄRLIMÄNG 2020
May 15, 2020
ORIENT FESTIVAL 2020
January 13, 2020

FESTIVAL KLAASPÄRLIMÄNG
8–13 juuli 2021, Tartu

See ongi ju muusika saladus, et ta nõuab meilt üksnes hinge.
Hermann Hesse

NELITEIST SUVE KLAASPÄRLI MUUSIKARIIKI TARTUS

Kui „Klaaspärlimäng“ omal ajal Tartus alustas, võis öelda, et klaaspärlimängijad avavad ja lõpetavad Tartu suve. Niivõrd habras ja ettevaatlik oli toonase Tartu kultuurisuvi, millest põgeneti ja loodeti leida head kosutust mistahes kuumast kohast. Täna võib öelda, et Tartu on Eesti kultuurielu kuumim koht – ja seda aastaajast hoolimata. Veelgi raskem on tänasest kultuuriaastast leida vaba nädalat, et sinna mõni uus ja äge festival kodustada. Aga seda juhtub ikkagi, sest Tartu on kuum koht ja mahutab head mõtted alati ära.
14 suve Tartus – nende aastatega on „Klaaspärlimäng“ omandanud Tartus erilise koha ja kõla, hea aura ja suure publikuootuse. See näitab, et üks festival on Tartu ja tartlaste ning meie külaliste jaoks korda läinud. Ja kindlasti läheb edasigi.
„Klaaspärlimäng“ on ainus omanäoline väärtmuusika festival Tartus, mis otsib häid emotsioone väga varajasest helide maailmast, tõmmates endaga kaasa muusikalisi puuteid ja meeleolusid kõikidest sajanditest. Seda kokku sõlmides tänaste ja uute kõlade ja värvidega, kirjanduse ja kunstiga – nõudes meilt üksnes hinge. Ja kui seda kõike raputada, saabki tulemuseks vaid publiku vaimustus ja paremaks saamine. Olen varemgi öelnud, et „Klaaspärlimäng“ loob festivaliajaks Tartusse omamoodi muusikariigi, mis peidab end küll linnakära eest kirikuseinte vahele, kuid samas avab ennast kogu maailmale ja tänulikele kuulajaile. Siin esinevad maailma tippmuusikud ja -orkestrid, dirigendid ja solistid. Selle muusikariigi kodakondsed tahavad paljud olla.
Tartu on kultuuri täis linn. Maailma kirjanduslinnana ja 2024. aastal Euroopa Kultuuripealinnana on meil rõõm oma linna jagada maailmakultuuri tippsündmustega. Mida aeg edasi, seda olulisemateks muutuvad Tartule kontaktid ja head sõbrad igast maailmanurgast. Teekonnal Euroopa Kultuuripealinnaks on meil seda julgustavam toetuda tugevale maailma kõnetavale festivalile ja loota, et „Klaaspärlimängu“ helid jäävad Tartut veel pikkadeks aastateks saatma. Usun, et kultuuripealinna aastal ulatub „Klaaspärlimäng“ ka Lõuna-Eesti rohketesse paikadesse, kellega Tartul on kultuuripealinna aastaks head koostöölepingud sõlmitud.
Õnnitlen Estonian Record Productionsi peret 20. sünnipäeval ja soovin teie ettevõtmistele häid helisid ja värve. Head käekäiku ja mõnusat Tartu festivaliaega!

Urmas Klaas
Tartu linnapea

PROGRAMM

N 8 juuli kell 19 Jaani kirik
Gidon Kremer (viiul), Tatjana Grindenko (viiul), Kremerata Baltica
Pärt, Bach, Britten, Kancheli
Kremerata Baltica (kunstiline juht Gidon Kremer) on Baltimaade ja isegi Euroopa üks väljapaistvamaid kammerorkestreid. Selle tasemest kõnelevad The New York Times, Grammy-auhind, plaadistused Deutsche Grammophoni ja ECMiga, ning muidugi sellised koostööpartnerid nagu Martha Argerich, Jevgeni Kissin, Vadim Repin, Yo-Yo Ma, Vladimir Ashkenazy, Christoph Eschenbach, Kent Nagano, Sir Simon Rattle jt.

Kremerata Baltica live. Georgs Pelēcis, Flowering Jasmine, fragment, 3 min 44 sek, mp3, 320 Kbps


R 9 juuli kell 12.15 Jaani kirik (koostöös festivaliga Orient)
KESKPÄEVA MUUSIKAPOOLTUND (tasuta)
Shashwati Mandal (vokaal, India)


R 9 juuli kell 19 Jaani kirik
ELLUJÄÄNU VARSSAVIST
Eesti Rahvusmeeskoor, Mikk Üleoja (dirigent)
Reger, Schönberg

 

 

 

 

 

R 9 juuli kell 22 Jaani kirik
Info kontserdi kohta ilmub peagi!

L 10 juuli kell 19 Jaani kirik
Maya Amir (metsosopran),  Barrocade – Iisraeli Barokkorkester, Andres Mustonen (dirigent)
Corelli, Vivaldi, Bach

 

 

L 10 juuli kell 22 Jaani kirik
DANTE NOKTURN
Pühendatud Alighieri Dante 700. surma-aastale, põhineb suure meistri peateosel LA DIVINA COMMEDIA (‘Jumalik komöödia’)
Muusikud, näitlejad …
Kontserdi kuraator – Marius Peterson

 

 

 

P 11 juuli kell 15 “Autovabaduse” puiestee (koostöös Tartu linna ja Tiigi Seltsimajaga, tasuta)
RÜTMIRÄNNAK AHVENAGA
Reigo Ahven (löökpillid), Peeter Vähi (elektroonika)
Looduse-teemaline improvisatoorne trummi-show, milles osaleb ka publik enam kui 100 (!) löökpilliga.

P 11 juuli kell 22 Jaani kirik
Peep Lassmann (klaver)
Messiaen, Ravel
Peep Lassmann kuulub nende artistide hulka, kelle nimi ei vaja Eestimaal tutvustamist ning kelle pianistina tegutsemise ja arvukate ühiskondlike ametite siinkohal taas esitamine tunduks kui mitte kohatuna, siis igatahes liigsena. Toogem siinkohal meenutuseks vaid tekstilõik ajakirjast “Teater. Muusika. Kino” (1 / 2001): “Lassmann on lihtsalt sündinud Messiaeni mängija, see sobib talle erakordselt hästi. Sellesse maailma on nii hästi sisse elatud, et kuskil ei teki mingit lõtvust, kõik on väga pingeline. Lindudel on ju väga palju pause. Nad laulavad — ja teevad pausi. Nad ei laula pidevalt. Sellepärast on see muusika väga keerukas ja väga süsteemne. Messiaeni süsteem on nii täpne, et seal ei saa eksida. Nii nagu mingis väga tonaalses muusikas ei saa eksida. Süsteemist ei saa välja minna. Ja samal ajal on see looduslähedane muusika. Loodus on ka süsteemne ja väga fantaasiarikas. Kui pianist suudab esitada seda muusikat nii, nagu see toimub looduses, sobivad sinna väga need vaikuse hetked — pausid.”

 

E 12 juuli kell 19 Jaani kirik
Ivari Ilja (klaver)
Chopin, Tubin, Vähi (esiettekanne), Kõrvits

Hvorostovskil ja Iljal on ilmselt üks “kunstniku veregrupp” … (Tiiu Levald, Teater. Muusika. Kino, 6 / 2008)
Ivari Ilja on üks vähestest meie interpreetidest, kelle puhul puhttehniline “raskusjõud” on sedavõrd võimsalt ületatud, et enamasti tekib mulje vee peal kõndimisest. (Evi Arujärv, Postimees, 12.11.99)

 

 

 

 

 

E 12 juuli kell 22 Jaani kirik
MAARJA MISSA
Collegium Musicale & Maria Faust Band, Endrik Üksvärav (dirigent)
Faust, Mölder

Collegium Musicale. Maria Faust. Maarja Missa, fragment, 3 min 21 sek, mp3, 256 Kbps

 

T 13 juuli kell 19 Jaani kirik
Hans Christian Aavik (viiul), Klaaspärlimäng Sinfonietta, Andres Kaljuste (dirigent)
Kruusmaa (esiettekanne), Mendelssohn, Tšaikovski

 

 

Andres Kaljuste on Eesti publikule tuttav nii dirigendi-, viiuli- kui ka vioolamängija rollis.
Dirigendina on ta seisnud paljude orkestrite ees, sh Helsingi Filharmoonikud, Tampere Filharmoonikud, Odense Sümfooniaorkester, Aalborgu Sümfooniaorkester, Lahti Sinfonia, Oulu Sinfonia, Aarhusi Sümfoonikud, Tallinna Kammerorkester ja Keski-Pohjanmaa Kammerorkester
Kaljuste muusikaõpingud said alguse Tallinna Muusikakeskkoolis, järgnesid õpingud Eesti Muusikaakadeemias, Stockholmis Kuninglikus Muusikakõrgkoolis ning Berliinis, Hanns Eisleri Muusikakõrgkoolis. Orkestri dirigeerimise magistrikraadi omandas ta Sibeliuse Akadeemias Atso Almila ja Hannu Lintu juhendamisel.
Kaljuste on eelnevalt töötanud Stockholmi Lilla Akademieni viiuli- ning vioola õppejõuna, orkestrite dirigendina ning instrumentaalansamblite juhendajana. Orkestrandina on ta löönud kaasa mitmetes Euroopa tipporkestrites sh Berliini Raadio Orkester, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra ja Helsingi Filharmoonikud.

Detailne programm avalikustatakse 30. aprillil 2021. Koroonapandeemiast tingitud reisipiirangute tõttu jätavad korraldajad endale õiguse teha kontserdisarja kavades muudatusi.


Kunstinäitused : 8–31 juuli Jaani kirik
Meistri Universum – Nikolai Roerichi maalid (reproduktsioonid) – koostöös Eesti Roerichi Seltsi ja Rahvusvahelise Roerichi Ühinguga
Live-maal: Tarrvi Laamann

 

 

 

 

 

 

 

 

India muusika meistriklassid: juhendaja Shashwati Mandal (India)


Korraldajad:
Peeter Vähi – kunstiline juht
Taavet – kunstiline nõustaja
Tiina Jokinen – tegevdirektor
Kadri Kiis – produtsent, finantsjuht
Kaidi Ugandi – Klaaspärlimäng Sinfonietta mänedžer
Meeta Morozov – kavaraamatu tekstid, tõlked
Olavi Sööt – kaasprodutsent, video, logistika
Mart Kivisild – kujundus
Tarmo Tuvike – turundus, PR
Johannes Vähi – kaasprodutsent, IT
Marje Hansar – sotsiaalmeedia

Suur tänu: Tartu Linnavalitsus, Urmas Klaas, Kaupo Kiis, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Toyota, Tartu Jaani kirik, Triin Käpp, Jana Raud, Juhani Jaeger, Rahvusvaheline Roerichi Ühing, Eesti Roerichi selts, Eduard Kramp, Jelena Aleksandrova, Heino Elleri nim  Muusikakool, Kadri Leivategija, Kristel Leppik, Maara Parhomenko, vabatahtlikud

Järgmine festival: 7–12 juuli, 2022


Varasemad festivalid: 2020; 2019; 2018; 2017; 2016; 2015; 2014; 2013; 2012; 2011; 2010; 2009; 2008; 2007; 2006; 2005; arhiiv (2003 ja 2004)
Meedia vastukaja

Toyota Baltic AS
Eesti Kultuurkapital
Tartu
Festival Orient