Ellujäänu Varssavist

09/07/2021 19:00

Tartu Jaani kirik

Kremer & Kremerata
June 16, 2021
Hilisõhtu Rāga
June 16, 2021

ELLUJÄÄNU VARSSAVIST
Eesti Rahvusmeeskoor
, Alo Rammo (kõnelaul), Sten Lassmann (klaver), Mikk Üleoja (dirigent)
Schönberg, Reger, Kreek, Maimets, Uibo

Eesti üks olulisemaid koorikollektiive, maestro Gustav Ernesaksa asutatud Eesti Rahvusmeeskoor on enam kui kolmveerandsajandi pikkuse tegevuse jooksul tõestanud end kui tõeliselt professionaalne ja maailma tipptasemel olev kollektiiv. Alguses peamiselt a cappella teoseid esitanud koori repertuaaris kuulub nüüdseks tähelepanuväärne osa suurvormidele, esitatav muusika ulatub renessansist 21. sajandini. Koor on salvestanud muusikat plaadifirmadele nagu Deutsche Grammophon, Sony, Ondine, CCn’C, Alba Records jt. Lisaks tehakse regulaarset koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga. Rahvusmeeskoorile kuulub ka Eesti esimene Grammy koorimuusika kategoorias (2004, Sibeliuse kantaadid firmale Virgin Classics, kaastegevad Ellerhein, ERSO ja dirigent Paavo Järvi). Aastal 2015 pälviti Galina Grigorjeva autoriplaadiga „In paradisum” Eesti Muusikaauhindade parima klassikaalbumi tiitel. Hooajast 2011/2012 on koori peadirigendiks ja kunstiliseks juhiks Mikk Üleoja, jätkates Gustav Ernesaksa, Harald Uibo, Uno Järvela, Olev Oja, Kuno Arengu, Ants Üleoja, Ants Sootsi, Kaspars Putniņši jt nimekate dirigentide tööd. Oma pika ajaloo jooksul on koor andnud üle 7000 kontserdi enamikus Euroopa riikides, Iisraelis, Kanadas, USAs, Hiinas, Jaapanis ja Singapuris.

 

Mikk Üleoja on lõpetanud 1997. aastal Eesti Muusikaakadeemia prof Ants Üleoja dirigeerimisklassis ja kaitsnud samas 2004. aastal muusikamagistrikraadi. Ta on laulnud Maailma Noortekooris, Eesti Rahvusmeeskooris, Eesti Filharmoonia Kammerkooris ning gregooriuse laulu ansamblis Vox Clamantis. Mikk Üleoja on olnud Püha Miikaeli poistekoori dirigent, kammerkoori Mattone ja Kaarli koguduse kontsertkoori peadirigent ning õpetanud dirigeerimist Viljandi Kultuuriakadeemias. Aastail 1998–2011 oli ta Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister. Alates hooajast 2011/2012 on Mikk Üleoja Eesti Rahvusmeeskoori kunstiline juht ja peadirigent.
Mikk Üleoja dirigeerimisel on ilmunud 7 heliplaati, millest kolm – Galina Grigorjeva autoriplaat “In paradisum”, Henrik Ødegaardi autoriplaat “Te lucis ante terminum” ja REGIRAM – on salvestatud Eesti Rahvusmeeskooriga. Eesti Filharmoonia Kammerkooriga salvestatud plaat “Luule, see ei tule tuulest” sai Kulka aastapreemia 2007 ning nimetati aasta parimaks kooriplaadiks. Galina Grigorjeva autoriplaat “In paradisum” võitis 2015 Eesti Muusikaauhindade jagamisel aasta klassikaalbumi tiitli. Mikk Üleoja on Aasta dirigent 2014. Aastal 2015 omistati talle ja Rahvusmeeskoorile riiklik kultuuripreemia väljapaistva muusikalise tegevuse eest.

Kontserdile nime andnud Arnold Schönbergi „Ellujäänu Varssavist“ op 46 on pühendatud holokausti ohvritele. Peatselt pärast teist ilmasõda, aastal 1947 komponeeritud kantaadis annab helilooja edasi oma tõlgenduse Varssavi geto ülestõusu traagilistest sündmustest. Loo keskmes on mõjuvõimas stseen juudi vangidest, kes otsustavad enne hukkamist laulda koos heebreakeelse usutunnistuse „Schema Yisroel“. Pretendeerimata täpsele ajaloolisele truudusele, keskendub Schönberg enda loodud saksa-, inglise- ja heebreakeelses libretos pigem kujutluspiltidele ning mälestamisele. Tema sõnul on „Ellujäänu Varssavist“ hoiatus või meenutus kõikidele juutidele mitte kunagi unustada, mis nende kallal on korda saadetud. Kaksteisttoontehnikas kirjutatud teos kanti esmakordselt ette aastal 1948 Albuquerque’i linnas Kurt Fredericki juhatusel. Dirigent kirjutas Schönbergile kontserdist nõnda: „Ettekanne oli tohutult edukas. Rohkem kui tuhandepealine publik oli teosest vapustatud ning aplodeeris nõnda kaua, kuni olime sunnitud esitust kordama.“

Eesti Kultuurkapital
Tartu