KUUPAISTESONAAT
May 27, 2020
JAAPANI TRUMMI-SHOW
May 27, 2020

Riivo Kallasmaa (oboe), Dalia Dėdinskaitė (viiul, Leedu), Gleb Pyšniak (tšello, Leedu), Ralf Taal (klaver), Ulla Krigul (orel), Karl Erik Laas (elektroonika), Margo Kõlar (elektroonika)
Beethoven, Ekimovski (inspireeritud Beethovenist), Liik (esiettekanne, inspireeritud Beethovenist), Beethoven-Vähi

Klassikaraadio / ERR otseülekanne ja salvestus

Eelmise õhtu viimase teosena kõlab Viviana Sofronitsky esituses Beethoveni Sonaat nr 31. Selle teose viimaste akordide järelkaja otsekui sulandub käesoleva kontserdi avateosesse … Marianna Liik on oma uudisteose kohta öelnud: „Loomisperioodil on mind saatnud ja inspireerinud Beethoveni Klaverisonaat nr 31 op 110, millest pärinevat intervallikat võib kuulda teoses läbi kumamas.“

Ludwig van Beethoven, kelle 250. sünniaastapäeva festival tänavu mitme kontserdi ja esiettekandega tähistab, on andnud erakordse panuse klassikalise muusika varamusse, eriti sümfoonilise ja klaverimuusika puhul. Helilooja 32 klaverisonaati kuuluvad kanoonilisse klaverirepertuaari ning on olnud ajendiks lugematute uute teoste sünniks.

  

Kontserdi peateoseks kujuneb Beethoveni Sümfoonia nr 2, millest helilooja ise on teinud kammerversiooni. Beethovenist on inspiratsiooni saanud ka tänapäeva heliloojad… Kõlab Moskva ühe juhtivama helilooja Viktor Jekimovski teos „Kuupaistesonaat“, Peeter VähiHommage à brillance de Lune“ ja Marianna Liiki “Januneb valgust”. Kõik heliloojad peale juubilari on kohal!