VANA JA UUE KOHTUMINE

10/07/2020 22:00

Tartu Jaani kirik

KOLM PEETRIT
MESSE DE… CARMINA BURANA
June 8, 2020
EARLY MEETS CONTEMPORARY
June 8, 2020

Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Kaspars Putniņš
Kavas: Tomas Luis de Victoria, Josquin des Prez, Arvo Pärt

NB! Esmakordselt oli tänavuse Klaaspärlimängu plakatitel ja kodulehel märkus, et festivali korraldajad reserveerivad endale õiguse teha vajadusel festivali kavas muutusi. Nüüd peamegi teatama, et ainus muutus festivalis on käesolev asendus. Kuna pandeemia tõttu kehtestatud karantiininõue USAst, Inglismaalt ja Rootsist saabuvatele artistidele jäi kehtima ka 1. juulist, asendub allpool kirjeldatud Hugo Ticciati ja Sukhwinder “Pinky” Singhi ülesastumine seni “varumängijate pingil istunud” Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdiga. Hugo Ticciati ja “Pinky” algselt väljakuulutatud kontsert on üle viidud Klaaspärlimängule 2021. Nende kontserdile ostetud piletid kehtivad nii Filharmoonia Kammerkoori kui misiganes teisel Klaaspärlimängu kontserdil, ent piletiomaniku soovi korral on võimalik need tagasi müüa. Jälgige  reklaami!

Arvo Pärt, Estonian Philharmonic Chamber Choir, fragment, 3 min 47 sek, MP3, 320 KbpsLÄÄNE JA IDA KOHTUMINE
Hugo Ticciati (viiul, Inglismaa / Rootsi), Sukhwinder “Pinky” Singh (tablā, India / USA)
Bach, India rāgad, improvisatsioon, Kurtág

Kontsert “Lääne ja Ida kohtumine” on koroonapandeemiast tingitud karantiininõude tõttu edasi lükatud 2021. aasta juulikuusse.

Ühetunnise kava jooksul viivad viiuldaja Hugo Ticciati ja legendaarne Sukhwinder Singh kuulaja mõtisklevale teekonnale idast läände ja tagasi. Kontsert on loominguline dialoog Bachi ajatute helitööde, india rāgade, tablā virtuooslike soolode, mitmekesise kaasaegse muusika ja improvisatsiooni vahel. Kontserdis on kaastegev Peeter Vähi india keelpilli tānpūrāga.

Hugo Ticciati, inglise päritolu Rootsis resideeruv viiuldaja ja dirigent, paistab silma erakordselt laiahaardelise mõtlemise ja muusikalise tegevuse poolest. Esinemine Carnegie Hallis, ühine improviseerimine munkadega Indias, innovatiivsete programmide loomine enda algatatud festivali O/MODƏRNT jaoks – kõik peegeldab muusiku püüdu haarata loomingulisuse kõiki võimalikke vorme. Erilisel kohal on Ticciati jaoks nüüdismuusika: talle on kirjutatud üle 30 teose, sh heliloojad nagu Pēteris Vasks, Erkki-Sven Tüür ja Judith Weir. Hugo on Manchester Camerata resideeruv artist ning Orchestra da Camera di Perugia peamine külalisdirigent. Samuti annab ta regulaarselt viiulimängu meistriklasse ning loenguid muusikaga seotud teemadel üle kogu maailma. Hugo naudib siiani mobiilivaba elu ning on viimasel ajal huvitunud prantsuse filosoofi Henri Bergsoni töödest. Arvo Pärt on Ticciati kohta öelnud nõnda: “Hugol on harvaesinev võime anda edasi sügavat muusika mõistmist ning heita valgust selle vaimsele tähendusele.”

 

Sukhwinder Singh (“Pinky”) on India üks dünaamilisemaid löökpillimängijaid. Kasvanud üles ühes Pandžabi külas Sri Bhaini Sahibi sikhide religioosses keskuses, paistis ta silma juba varajases eas, mängides 5-aastaselt dholakil ja joril (india rahvapillid). Alates teismeeast elas Pinky 18 aastat Varanasi linnas, praktiseerides sevat (isetu teenimine) ning õppides tablā-mängu kuulsa Paṇḍit Kishan Maharaji käe all. Tema spontaansus, virtuoossus ning kütkestav jõud on muutnud ta artistide silmis üheks ihaldatumaks koostööpartneriks. Pinky reisib üle maailma ning on andnud kontserte selliste juhtivate muusikutega nagu Paṇḍit Ravi Shankar, Ustad Vilayat Khan, Ustad Amjad Ali Khan jt. Ta on pälvinud Grammy auhinna ning mänginud koos prominentsete orkestritega. Samuti peetakse teda üheks maailma parimaks jori-mängijaks.