BEETHOVEN – 250
May 27, 2020
JAAPANI TRUMMI-SHOW
AASTAAJAD
May 27, 2020

TSUMUGU
Taiko-ansambel (Jaapan): Yosuke Oda, Hayato Otsuka, Riko Hirata

VÄLJA MÜÜDUD, nii Tartus kui ka Saaremaal.

Ansambli Kodō endised muusikud… Autentsus, arhailisus, vägi, teatraalsus, ehedad kostüümid – meeldejääv ja võimas kogemus.

Tsumugu on jaapanikeelne sõna, mis tähendab lõnga ketramist. Nagu lõimed põimuvad omavahel lõngaks, nõnda ka paljud aspektid elus sulanduvad kokku. Armastus, hing, kirg, saatus, lood, elu, unistused, suhted – nad moodustavad terviku ühes elus ja paljudes sellega puutes olevates. Yosuke Oda koos oma ansamblikaaslastega esitab ainult selleks kontserdiks loodud kava.

Yosuke Oda lugu on nagu tõsielumuinasjutt. Sündinud Jaapanis piirkonda, mille moraali valitses kuritegelik ühendus Yakuza, ning tulles oludest, mis polnud kõige soodsamad, ootuspäraselt ei olnud Yosuke koolis kuigi eesrindlik õpilane. Teismeikka jõudes ilmnesid poisil lisaks õpiraskustele halvad sõbrad ja allakäigu trepp haigutaski ta ees. Suure tõenäosusega olekski füüsiliselt ja sportlikult andekast noorukist tulnud väärtuslik täiendus kriminaalsesse maailma, kui poleks olnud kahte imelist juhust. Üks Yosuke õpetajatest nägi noormehes midagi, mis teiste silma eest varjule oli jäänud, ning andes endast parima, tegi viimase katse juhtida noormees õigele rajale. Just samal ajal andis lähikonnas kontserti Jaapani kultuslik taiko-trummide ansambel Kodō. Õpetaja andis Yosukele valida, kas ta kannatab ära ühe kultuuriürituse ja läheb koos temaga kontserdile või ei saa ta klassilõputunnistust ning seega katkeb koolitee lõplikult. Yosuke valis – küllap vastutulekust õpetajale – kontserdi, arvates et kannatab selle kuidagi ära.
Kannataski. Ja koolitee katkes sealsamas… Edasi läheb lugu tavapäratult. Yosuke oli seevõrra võlutud taiko-kunstist, et tegi sealsamas otsuse minna Kodō kodusaarele Sadole, kus ansamblil on oma kommuun ja mitmeaastane taiko-kool. Elu Kodō külas meenutab kloostri ja armee hübriidi: elatakse askeetlikult, magatakse kasarmulaadsetes ühiselamutes, tehakse toitu ja süüakse koos kindlatel kellaaegadel. Kogu olemist valitseb karm distsipliin. Haridusprogrammi hulka kuulub lisaks füüsilisele treeningule muusika- ja teatrikunst.
Et Sadolgi märgati Yosukes erilist sädet, siis vaatamata noorele eale ja formaalse hariduse puudumisele võeti ta vastu taiko õpilaseks. Yosukest sai superstaar taiko-taevas, kellele ansamblikaaslased andsid hüüdnime Metsloom, sest hiiglaslikku o-daikot polnud enne teda keegi sel moel mänginud. Kogu kirg ja tuli, mis oli koolipõlgurist poisil tuha all hõõgunud, pääses paisu tagant valla trummihelidena. Ja neid kuulis kogu maailm ning ilmselt ka teavased väed, sest kui keegi suudab halva heaks trummeldada, on see Metsloom.

(Artisti jutustuse põhjal üles kirjutanud Tiina Jokinen)

Yosuke Oda, o-daiko, live, fragment, 1 min 52 sec, mp3, 320 Kbps
Kestus: 75 min ilma vaheajata.

Kontsert toimub koostöös festivaliga Orient.