VIINIST INSPIREERITUD

10/07/2023 22:00

Tartu Jaani kirik

CARMEN
May 12, 2023
KURIOOSUMID!
May 12, 2023

Klaaspärlimäng esitleb:
E 10. juuli kell 22 Tartu Jaani kirik
VIINIST INSPIREERITUD
Elisabeth Plank (harf, Austria)
Alfred Zamara, Louis Spohr, Gustav Mahler, Annamaia Kowalsky (esiettekanne), Margareta Ferek-Petric, Elias Parish-Alvars

Tänase kontserdi kõik heliloojad on erineva kultuuritaustaga ja on elanud  Viinis kolmel erineval sajandil . Ent ometi ühendab neid miski, ning sellest miskist moodustub muusikapealinna pastelsetes värvitoonides portree. Sel korral me ei kuule Beethovenit, valsikuningaid, operetikomponiste ega uus-viini koolkonna dodekafoonikuid, valituks on osutunud vaid sulnis muusika, mis harmoneerub suurepäraselt harfi habraste kõladega.

Elisabeth Plank on rahvusvaheliselt tunnustatud Austria harfimängija, kes oma tähelepanuäratava solistitegevusega tõestab üldiselt pigem saatepilli staatuses oleva instrumendi erakordset akustilist ja visuaalset potentsiaali. Tema kätes muutub harf mitmekülgseks ja rohkete võimalustega pilliks, mis pakub rikkalikke kõlavarjundeid ja põnevat faktuurimängu. Ajakirja Harp Column sõnul eristab Planki juba esimesest noodist harfi ja selle väljendusvahendite erakordne valdamine. Lisaks vähetuntud teoste avastamisele ja tutvustamisele on harfirepertuaar tänu Planki tegevusele täienenud ka nüüdisloominguga mitmetelt kaasaegsetelt heliloojatelt.
Juba 17-aastaselt antud harfisti debüüdile Viini Konzerthausis on järgnenud ülesastumised maailmakuulsates saalides nagu Viini Musikverein, Berliini Konzerthaus, Gasteigi kontserdisaal, Grazi Musikverein jt ning koostöö orkestritega Camerata Bohemica Prague, Tüüringi Sümfoonikud, NFM Leopoldinum orkester, Wiener KammerOrchester ja Barockensemble der Wiener Symphoniker. Plank on võitnud hulgaliselt rahvusvahelisi konkursse Saksamaal, Austrias, Itaalias ja Jaapanis ning 2014. aastal pärjati ta Šveitsi suveakadeemias „HarpMasters“ auhinnaga „Young Celebrity Master“. Aastatel 2019–2021 oli ta sarja „Great Talent“ raames Viini Konzerthausi juures resideeriv artist. Plank on ka ajaloo esimene harfimängija, kes valiti programmi New Austrian Sounds of Music saadikuks (aastateks 2023–2024). Plank on salvestanud kolm tunnustust pälvinud sooloalbumit: „L’arpa notturna“ (ARS Produktion, 2017), „1825 – Echoes of Vienna on Historical Harp“ (Gramola, 2019) ja „musings“ (GENUIN, 2022). Käesoleval hooajal on interpreedi tegevusplaanis muuhulgas debüüt Mehhikos, kontserdid Colombias ning Mozarti topeltkontserdi salvestamine ORF Radio-Symphoneorchester Wieniga plaadilabelile Alpha Classics.
Elisabeth Plank on omandanud kiitusega magistrikraadi Viini Muusika ja Esituskunstide kõrgkoolis Adelheid Blovsky-Milleri juhendamisel ning täiendanud end Mirjam Schröderi juures Viinis ja Fabrice Pierre’i käe all Brescias. 2020. aastast Plank on harfi kaasprofessor Viini Muusika ja Esituskunstide kõrgkoolis.

Elias Parish-Alvars, Elisabeth Plank, fragment, 1  min 58 sek, mp3, 320 Kbps


Suur tänu: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Austria Suursaatkond Tallinnas, NASOM, Toyota, Anne Laur, Anu Konks, Kaupo Kiis, Kristel Leppik, Anne-Liise Kiis

                                

 

               Eesti Kultuurkapital