VASTUVOOLU: VÜRSTANDRÉ VOLKONSKY – 90
May 12, 2023
STABAT MATER / MUSICA BALTICA & MEDITERRANEA
May 12, 2023

Klaaspärlimäng esitleb:
L 8. juuli 2023 kell 19, Tartu Jaani kirik
VÕLUKEELED
Kremerata BalticaRémi Boucher (kitarr, Kanada), Džeraldas Bidva (viiul, Leedu), Stella Zaķe (viiul, Läti)
Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Mauro Giuliani, György Ligeti

 

Kremerata Baltica on 1997. aastal asutatud noortest Baltimaade muusikutest koosnev kammerorkester, millest on veerand sajandi pikkuse tegutsemisaja jooksul kujunenud üks väljapaistvamaid Euroopa muusikakollektiive. Orkestri kutsus ellu oma 50. sünnipäevaks rahvusvaheliselt tunnustatud viiuldaja Gidon Kremer, keda peetakse oma põlvkonna üheks eredamaks ja juhtivamaks interpreediks. Kremeri eesmärgiks orkestri loomisel oli pikaajaline hariduslik projekt, mille kaudu anda edasi oma oskuseid noorematele kolleegidele, tegemata samas kompromisse muusikalise kvaliteedi osas. Nooruslik ja uuendusmeelne kollektiiv on avatud uutele ideedele, julgetele kunstilistele katsetustele ning võlub publikut rõõmsa, energilise ja küllusliku mängustiiliga. 2003. aastast korraldab orkester Lätis oma festivali, samuti algatab põnevaid koostööprojekte teiste kunstivaldkondade esindajatega, rääkides seeläbi aktiivselt kaasa ühiskonna aktuaalsetel teemadel. Selliste ettevõtmiste hulka kuuluvad näiteks Berliini Filharmoonias aset leidnud kontsert „To Russia with Love“, mis pööras tähelepanu inimõiguste küsimusele Venemaal ja ühisprojekt „Pictures from the East“ Süüria skulptori Nizar Ali Badriga, mis kutsus mõtlema Lähis-Ida dramaatilistele sündmustele ja põgenike probleemile.
Kremerata Baltica erakordsest kunstilisest tasemest räägib koostöö selliste heliloojate ja artistidega nagu Arvo Pärt, Pēteris Vasks, Martha Argerich, Evgeny Kissin, Yo-Yo Ma, Sir Simon Rattle, Thomas Zehetmair, Mischa Maisky, Kent Nagano, Vladimir Ashkenazy jpt. Orkester on jõudnud salvestada veerandsada CD-d maailma juhtivate plaadifirmadega, sh ECM ja Deutsche Grammophon, ning pälvinud plaadi „Mieczysław Weinberg“ eest 2015. aastal Grammy auhinna. Kremerata Baltica on mänginud rohkem kui 50s riigis ja 600s linnas ning kaugelt ületanud 1000 kontserdi künnise.


Suur tänu: Tartu Linnavalitsus, Urmas Klaas, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Toyota, Jaani kirik, Triin Käpp, Jana Raud, Juhani Jaeger, Kaupo Kiis, Kristel Leppik, Anne-Liise Kiis, Maara Parhomenko, vabatahtlikud

                                                Eesti Kultuurkapital